پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

اختصاصی مازندرانه/
تشریح راهبردهای وزیر فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی از سوی احد جاودانی
احد جاودانی راهبردهای فرهنگی اعتدالی را با استناد به سخنان وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی که در جمع مدیران این وزارتخانه و سازمان‌های زیرمجموعه ایراد شد ، طی یادداشتی تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران ، در یادداشت احد جاودانی آمده است :
 وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی در اولین نشست خود با مدیران ارشد این وزارتخانه ، ضمن تبیین شاخصه های فرهنگی ، به تشریح راهبردهای اساسی در نهاد حساس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداخت ؛ نکات مهمی که می تواند سیادت فرهنگ را در هدایت جامعه به سوی کمال ، یاریگر باشد ، که به اختصار به اهم آنها اشاره می شود :

 

١ – توجه جدی حوزه فرهنگ و هنر و متولیان این عرصه به منویات ، فرامین و دستورات مقام معظم رهبری اولین نکته ای بود که بدان اشاره شد . از آنجائی که معظم له همواره دغدغه های فرهنگی خود را با توجه به چالش های جهانی و ملی تحت عناوین تهاجم فرهنگی ، شبیخون فرهنگی ، رخنه فرهنگی و … بیان می فرمایند ، ضروریست دست اندرکاران این عرصه دقت لازم را در برنامه ریزی های خود داشته باشند و مباحث حساس و کلیدی را که رهبری به آنها اشاره داشته اند ، سرلوحه برنامه هایشان قرار دهند.
٢ – اتخاذ تدابیر لازم در ایجاد ارتباط وثیق با مراجع عظام تقلید و علمای گرانسنگ حوزه های علمیه که همواره دغدغه دین و اجرای حدود الهی را دارند . این ارتباط می تواند به غنای برنامه های فرهنگی – دینی بیفزاید و قطار فرهنگ و هنر را بدون لغزش و لرزش به سر منزل مقصود برساند . به یاد داشته باشیم که حوزه های علمیه در همه دوران ظهور خود مشعل هدایت و کشتی نجات مردم در مواجهه با سیلاب های گوناگون بودند.
٣ – پرهیز از سیاسی شدن نهاد ارزشمند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ضرورت عدم ورود فعالیت های سیاسی در عرصه فرهنگ و هنر و این در حالی است که وزیر محترم به استفاده از ظرفیت تمامی نیروهای توانمند با گرایشات مختلف در بدنه وزارتخانه تاکید داشتند . نگاه آقای دکتر صالحی امیری ناظر بر اولویت فرهنگ نسبت به سیاست است و سیادتی که عرصه فرهنگ از آن برخوردار است و باید تلاش شود تا این عرصه تحت الشعاع سیاست و سیاسیون قرار نگیرد. در همین رابطه بیان زیبائی نیز مقام معظم رهبری دارند که : ‘ تصور نشود فرهنگ ذیل سیاست و اقتصاد است ، بلکه این سیاست و اقتصاد است که ذیل فرهنگ تعریف می شوند . ‘
۴ – ضرورت حرکت جمعی و خیزش اجتماعی برای ترمیم اخلاق ؛ این موضوع از آنجا اهمیت بیشتری پیدا می کند که کثیری از نخبگان جامعه از حوزه و دانشگاه و فعالین اجتماعی نسبت به آسیب هایی که اخلاق عمومی را تهدید می کند و نهادهای اجتماعی را با چالش های زیاد رو به رو کرده است ، هشدار جدی داده اند . برنامه ریزی و اجرای برنامه های فرهنگی و هنری باید روح اجتماعی را از زشتی و پلشتی صیقل داده و مکارم اخلاقی را در جامعه اسلامی حاکم سازد .
۵- از موضوعات مهم دیگری که در بیانات وزیر محترم به آن پرداخته شد ، نکته بسیار زیبا و مبتنی بر تفکر آینده نگری بود که در افق توسعه دراز مدت به دنبال احیاء تمدن اسلامی می باشد و آن ضرورت انجام گفت و گوی فرهنگی در سطح کشور است . طرح این موضوع را می توان در راستای بیانات اخیر مقام معظم رهبری در هفته بسیج برشمرد که به ضرورت راه اندازی و فعال سازی گروههای اندیشه ورز تاکید داشتند . به یقین انجام گفت و گوهای فرهنگی می تواند به بالندگی و پویایی جامعه بیفزاید و سرعت توسعه کشور را برای ساختن ایران آباد به عنوان کشوری اسلامی ، پیشرو و الگو تسریع کند .
۶ – رعایت مرزهای اعتدال گرائی در تدوین برنامه ها و اجرای آن ها در گسترده جغرافیای ایران اسلامی از دیگر نکات مهمی بود که جناب آقای صالحی امیری به آن اشاره داشتند . اتخاذ راهبر اعتدال و تبدیل آن به گفتمان غالب در کشور با بهره گیری از تدبیر و عقلانیت ، سعادت و ظفرمندی را برای عزیر کشورمان به همراه خواهد داشت .
٧ – آخرین نکته که در کلام وزیر محترم بدان پرداخته شد ‘ حفظ آرامش در عرصه فرهنگ ‘ بود . آفت بزرگ در حوزه های مختلف فرهنگی ، اجتماعی ، سیاسی و … که همواره جامعه ما را تهدید می کند ، خطر افراطی گری و تفریط گرایی است . به تعبیر یکی از دوستان که ما عموما یا چهل ستون می سازیم یا بی ستون و به حد وسطی قائل نیستیم ، همین عاملی می شود که نتوانیم فضای آرامی برای کار و تلاش فراهم نمائیم . تاکید وزیر محترم به حفظ آرامش در عرصه حساس و ظریف فرهنگ ، نکته مهمی است که باید همه فعالین فرهنگی و مدیران این عرصه و مخاطبین فرهنگ و هنر در خلق و صیانت از آن کوشا باشند.

 

احد جاودانی
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران

 

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.