پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

اولین اطلاعیه کمیسیون عالی سوانح راه‌آهن درباره حادثه هفت‌خوان/ اعلام نتایج بررسی تا ۱۰روز آینده
کمیسیون عالی سوانح راه‌آهن اولین اطلاعیه خود را درباره حادثه برخورد ۲ قطار مسافری سمنان - مشهد و مشهد - تبریز در هفت‌خوان را منتشر کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

کمیسیون عالی سوانح راه‌آهن دقایقی پیش اولین اطلاعیه خود درباره بررسی سانحه قطارهای مسافری هفت‌خوان را منتشر کرد.

در اطلاعیه شماره ۱ کمیسیون عالی سوانح راه‌آهن آمده است: کمیسیون عالی سوانح راه‌آهن ضمن ابراز همدردی با بازماندگان جانباختگان و آسیب‌دیدگان حادثه برخورد دو قطار مسافری در مورخ ۹۵٫۹٫۵ اعلام می‌دارد که از ابتدای بروز سانحه تاکنون با بازدید از محل وقوع حادثه و برگزاری جلسات متعدد شبانه‌روزی نسبت به بررسی اسناد مربوطه مستندات و سایر شواهد گردآوری شده از جمله مکالمات ضبط شده و وقایع ثبت شده سیستم علائم الکتریکی و راهبر قطارها و نیز تحقیق از تعداد قابل توجهی از عوامل درگیر در حادثه اقدام کرده است و این بررسی‌ها کماکان ادامه دارد.

در ادامه اطلاعیه آمده است: در همین راستا از همه هموطنان تقاضا می‌شود به منظور جلوگیری از هرگونه اجحاف در حق افراد از اظهارنظر، قضاوت زودهنگام و اتهام‌زدنی به واحدهای مختلف راه‌‌آهن پرهیز کرده و اجازه دهند تا کمیسیون عالی سوانح راه‌آهن در فضای آرام نسبت به بررسی کامل موارد و اعلام نتایج نهایی اقدام کند؛ در همین زمینه ضمن مداقه و اعلام حساسیت بایسته در علل و عوامل وقوع حادثه در مرحله مقدماتی گزارش اولیه حادثه برخورد قطارهای مسافری در بلاک گرداب – هفت‌خوان منتشر می‌‌شود.

در ادامه اطلاعیه آمده است: در ساعت ۷:۲۲ دقیقه صبح روز ۵ آذرماه ۹۵ قطار مسافری شماره ۳۲۴۲ سمنان – مشهد متشکل از لکوموتیو شماره ۱۵۵۷ و ۵ دستگاه واگن مسافری در کیلومتر ۲۱ پلاک گرداب – افغان به انتهای قطار مسافری شماره ۴۸۰۲ تبریز – مشهد متشکل از لکوموتیو شماره ۱۶۲۲ و ۱۳ دستگاه سالن مسافری که متوقف گردیده بود، برخورد می‌کند؛ متأسفانه در این حادثه تعدادی از مسافران و مأموران قطار جان خود را از دست داده و تعدادی از مسافران نیز دچار مصدومیت می‌شوند. همچنین لکوموتیو ۱۵۵۷ از خط خارج و واژگون می‌شود و ۳ سالن انتهای قطار تبریز – مشهد و ۵ سالن قطار سمنان – مشهد در اثر برخورد دچار حریق می‌شوند و هر دو بلاک زوج و فرد مسدود می‌شود.

در ادامه اطلاعیه آمده است: در ساعت ۶:۱۴ قطار تبریز – مشهد با ۴۳۲ مسافر از ایستگاه گرداب به سمت ایستگاه هفت‌خوان حرکت می‌کند مطابق اطلاعات به دست آمده از سامانه ثبت وقایع قطار مذکور در ساعت ۶:۳۲ در کیلومتر ۲۹۱ متوقف بوده است، علت توقف قطار این بود است که لکوموتیوران برای کاهش سرعت قطار ترمز می‌کند و ترمز قطار به علت برودت هوا آزاد نگردیده و باعث توقف قطار شده است.

ساعت ۷ صبح کشیک مأموران مرکز کنترل CTC مستقر در شاهرود خاتمه یافته و مأموران جدید جایگزین می‌شوند.

در ساعت ۷:۰۸ دقیقه صبح لکوموتیوران قطار تبریز – مشهد طی تلفن‌گرام شماره یک سیار از طریق ایستگاه هفت‌خوان به کنترل ترافیک شاهرود اعلام می‌کند به علت یخ زدن ترمز قطار در کیلومتر ۲۹۱ متوقف هستیم که پس از رفع عیب ادامه سیر خواهیم داد.

در ساعت ۷:۰۸ دقیقه قطار مسافری سمنان – مشهد با ۱۱۰ مسافر با مجوز مرکز کنترل CTC شاهرود وارد ایستگاه گرداب شده و در ساعت ۷:۰۹ دقیقه به صورت عبوری به سمت ایستگاه هفت‌خوان حرکت می‌‌کند.

در ساعت  ۷:۱۵ دقیقه قطار مسافری سمنان – مشهد با توجه به قرمز بودن چراغ بلاک میانی در پشت چراغ IB60 کیلومتر ۲۸۴ +۷۹۸ متوقف می‌شود.

کاردان مرکز کنترل CTC با لکوموتیوران قطار سمنان – مشهد تماس برقرار کرده و به صورت شفاهی مطابق مکالمات ضبط شده تلفن مرکز کنترل CTC با شماره تلفن‌گرام ۹۵٫۹٫۵ – ۷۷۶۱ از طریق بی‌سیم در ساعت ۷:۱۵ دقیقه مجبور به خاموش کردن سیستم ATC قطار و ادامه سیر تا ایستگاه هفت‌خوان را به لکوموتیوران قطار سمنان – مشهد اعلام می‌کند و قطار ساعت ۷:۱۸ دقیقه از محل توقف حرکت می‌کند.

برابر دفتر تحویل و تحول کشیک در ساعت ۷:۲۰ دقیقه کشیک مأموران کنترل ترافیک منطقه مستقر در شاهرود خاتمه یافته و مأموران جدید جایگزین می‌شوند.

کاردان مرکز کنترل CTC در ساعت ۷:۲۰ دقیقه ضمن مکالمه با کنترل ترافیک منطقه در تلفن‌گرام ۵۶۷ نسبت به گزارش خرابی علائم IB61 کیلومتر ۲۸۸ + ۴۷۹ و IB62 کیلومتر ۲۹۲ + ۹۶۱ اقدام می‌کند.

در ساعت ۷:۲۰ دقیقه کنترل ترافیک شاهرود طی تلفن‌گرام شماره ۷۷۶۱ مورخ ۹۵٫۹٫۵ موافقت خود را با سیر قطار با پروانه راه آزاد و حکم احتیاط با قید خط قبولی اعلام کرده است.

در ساعت ۷:۲۲ دقیقه کنترلر کنترل ترافیک شاهرود تلفن‌گرام شماره ۷۷۶۱ مورخ ۹۵٫۹٫۵ را به مأمور علائم اعلام می‌کند.

ساعت ۷:۲۲ دقیقه قطار مسافری سمنان – مشهد با سرعت ۱۱۷ کیلومتر بر ساعت (سرعت مجاز در بلاک ۱۴۰ کیلومتر بر ساعت) با قطار تبریز – مشهد متوقف در کیلومتر ۲۹۱ برخورد می‌کند.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: اسیب‌ها و خسارت‌های متعاقب این حادثه شامل جان باختن ۴۵ نفر بنابر آخرین اطلاعات، مصدومیت ۱۰۳ نفر بنابر آخرین اطلاعات، خروج از خط و واژگون شدن لکوموتیو ۱۵۵۷ در قطار سمنان – مشهد، خروج از خط و آتش‌سوزی ۳ دستگاه سالن انتهای قطار مسافری تبریز – مشهد متعلق به رجا، آتش‌سوزی ۵ دستگاه سالن قطار مسافری سمنان – مشهد متعلق به شرکت ریل‌ترابر سبا، وارد آمدن خسارات جزئی به روسازی خط، مسدودی خط به مدت ۱۲ ساعت و ۲۰ دقیقه از ساعت ۷:۲۵ دقیقه تا ۱۹:۴۵ دقیقه و لغو ۵ قطار مسافری از برنامه محور تهران – مشهد بود.

در پایان اطلاعیه آمده است: با توجه به اینکه بررسی حوادث و سوانح ریلی نیازمند دقت و بررسی همه‌جانبه است لذا اعلام مسببان حادثه در دست بررسی بوده که حداکثر نتایج آن ظرف ۱۰ روز اعلام خواهد شد.

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.