پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

رئیس اداره اوقاف آمل خبر داد
ثبت ۹ وقف جدید در آمل/ در دفاع از حقوق وقف با کسی تعارف نداریم
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه آمل با اعلام اینکه 9 وقف جدید امسال در این شهرستان به ثبت رسید، گفت: ارزش ریالی این وقف‌ها از سوی واقفان خیراندیش بیش از 17 میلیارد ریال است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

حجت‌الاسلام رسول علیخانی امشب در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه و خبر به مناسبت فرا رسیدن دهه وقف در سالن همایش‌های مرکز فرهنگی و دینی بصیرت، اظهار کرد: آمل از شهرهای شاخص در زمینه وقف، موقوفات، رقبات وجود بقاع متبرکه و واقفان خیراندیش است.

وی افزود: شهرستان آمل ۴۹۴ موقوفه دارد و ۳۶ هزار رقبه در این شهرستان موجود است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان آمل با اعلام اینکه ۱۰۵ بقعه متبرکه این شهرستان مکان زیبایی برای عبادت و زیارت هستند، تصریح کرد: بقاع متبرکه شاخص زیادی هم در این شهرستان میزبان زائران بوده و برنامه‌های متنوع در آن برگزار می‌شود.

* احیای ۸۱۲ هزار متر مربع از موقوفات آمل

این مسؤول با اعلام اینکه ۸۱۲ هزار مترمربع از زمین‌های موقوفه این شهرستان احیا و بهره‌برداری شده است، بیان کرد: ارزش این موقوفات بیش از ۶۴ میلیارد ریال است.

علیخانی با اشاره به اینکه ۷۶ سند مالکیت برای با ۷ هزار و ۳۱۵ رقبه به ارزش ۲۹۴ میلیارد ریال اخذ شد، گفت: ۱۵ میلیارد ریال در کار ساخت‌وساز بقاع متبرکه امسال هزینه شده است.

وی با اعلام لزوم نگاه عدالت‌محور خبرنگاران در جامعه، اظهار کرد: خبرنگاران باید در راستای اطلاع‌رسانی برای همه دستگاه‌ها و نهادها برنامه داشته باشند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان آمل با اشاره به برگزاری برنامه‌های متنوع در دهه وقف، ادامه داد: امسال برنامه‌های این دهه بزرگ به نام شهیدان عابدینی و خانزاده از شهدای مدافع حرم و خادمان افتخاری و شهید سلطانی شهید اقتدار و امنیت و عضو هیأت امنای بقعه متبرکه میرحیدر آملی برگزار می‌شود.

* برگزاری برنامه‌های دهه وقف با محوریت شهدای فعال در امر وقف

این مسؤول ادامه داد: دیدار با مسؤولان، غبارروبی امامزادگان، عطرافشانی گلزار شهدا، برگزاری همایش «لبیک یا رسول الله»، برگزاری همایش امامزادگان تجلی مودت اهل بیت(ع) و نشست تخصصی با علما و روحانیان از برنامه‌های این دهه است.

علیخانی افزود: برگزاری نشست‌های تخصصی با مدیران فرهنگی پایگاه‌های مقاومت بسیج، همایش نقش بانوان در ترویج فرهنگ، دسته‌روی شهادت امام هشتم شیعیان از امامزاده ابراهیم(ع) تا مسجد امام رضا(ع)، بازدید از موقوفات مرتبط با حوزه‌های علمیه، عقد تفاهم‌نامه همکاری با کمیته امداد امام خمینی(ره) آمل، حضور در نماز جمعه و سخنرانی قبل از خطبه‌ها، برگزاری همایش یاوران وقف، دیدار با امام جمعه و خانواده‌ شهدای اهل وقف و بقاع متبرکه، برگزاری جلسه بررسی راهکارهای خودکفایی بقاع متبرکه، برپایی ایستگاه سلامت، حضور در مساجد به همراه پرسش و پاسخ مسائل مربوط به وقف، برگزاری تریبون آزاد و نشست هم‌اندیشی دانشجویی از دیگر برنامه‌ها است.

وی با اشاره به اینکه اداره اوقاف و امور خیریه امروزه جلودار برنامه‌های فرهنگی است، اظهار کرد: ۹ وقف جدید امسال در آمل به ثبت رسید که ارزش ریالی آنها بیش از ۱۷ میلیارد ریال است.

* اختصاص ۹۰ درصد موقوفات آمل به عزای امام حسین(ع)

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه آمل با اشاره به نیت واقفان وقف جدید در زمینه اختصاص زمین برای ساخت حوزه‌های علمیه، کمک به افراد نیازمند و مستمند، کمک در برگزاری برنامه‎های دینی، مذهبی و سایر بخش‌ها است، ادامه داد: هزینه ۲۶ میلیارد ریالی از محل نیت واقفان و ۲۷ میلیارد ریالی از محل نذورات و هدایای مردمی در بقاع متبرکه انجام شد.

این مسؤول افزود: اجرای نیت واقفان از مهم‌ترین اهداف‌مان است و در این زمینه هیچ تعارفی با افراد حقیقی و حقوقی نداریم.

علیخانی با اشاره به اجرا شدن همه موارد موجود در وقف‌نامه‌ها، تصریح کرد: برای هر بقعه متبرکه از محل هزینه و درآمد همان مکان مذهبی هزینه خواهد شد.

وی با اعلام پیگیری در وضعیت سر و سامان دادن به پاساژ امام رضا(ع) این شهرستان از سوی شورای حفظ حقوق بیت‌المال، بیان کرد: این پروژه نقش زیادی در ایجاد اشتغال دارد و باید در ان به صورت جدی وارد شد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه آمل با اعلام اینکه بیش از ۹۰ درصد موقوفات این شهرستان به هزینه در عزاداری امام حسین(ع) اختصاص دارد، گفت: همیشه مدافع از حقوق موقوفات بوده و در این راه با کسی تعارف نداریم.

 

منبع : فارس

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.