پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

عوارض بلای خانمانسوز «اعتیاد» بر کسی پوشیده نیست
با نگاهی به انواع رسانه های نوشتاری، شنیداری و دیداری در می يابیم که حجم انتشار اطلاعات در مورد عوارض زیان بار مصرف مواد اعتیادآور بسیار گسترده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

دکتر علی سلجوقیان، کارشناس پیشگیری از اعتیاد در برنامه «تا رهایی» شبکه رادیویی سلامت، با بیان این مطلب افزود: لیکن پرسش اینجاست که با وجود این همه عوارض متعدد و تخریب گر  اعتیاد و اطلاع رسانی گسترده در مورد آن، چرا برخی از افراد باز به مصرف مواد اعتیاد آور رو می آورند و مصرف مواد را آغاز می کنند؟
وی با بیان اینکه برای پاسخ به این پرسش در ابتدا باید به علل و انگیز های شروع مصرف مواد اعتیادآور نگاهی بیندازیم، گفت: در این زمینه کارشناسان حوزه پیشگیری از اعتیاد علل مختلفی را مطرح کرده اند، از جمله عوامل روانشناختی و سرشتی، اختلالات روانپزشکی درمان نشده، سابقه مصرف مواد اعتیادآور در افراد خانواده و تشویق عضو معتاد خانواده برای مصرف مواد، پیوند عاطفی ضعیف بین اعضای خانواده، وجود تعارضات و اختلافات خانوادگی و در دسترس بودن مواد که به اختصار می توان آنها را به صورت عوامل مختلف فردی، خانوادگی و اجتماعی مطرح کرد.
کارشناس پیشگیری از اعتیاد ادامه داد: این عوامل در گرایش افراد بسمت مصرف مواد اعتیاداور دخیل هستند اما پرسش دیگری که در اینجا مطرح می شود این است که همه افرادی که در خانواده آنها مصرف کننده مواد هست معتاد نمی شوند یا همه افرادی که دارای اختلافات خانوادگی هستند به مصرف مواد رو نمی آورند . پس مشکل کجاست؟
وی در پاسخ به این پرسش گفت: وجود یک عامل به تنهایی نمی تواند عاملی برای شروع مصرف مواد آعتیادآور باشد بلکه در یک نگاه کلی تر قرار گرفتن فرد در معرض عوامل خطر متعدد مصرف مواد اعتیادآور است که باعث می شود میزان ابتلای فرد به اعتیاد افزایش یابد.
سلجوقیان در ادامه بیان کرد: اما یکی از اساسی ترین عوامل خطر که باید به آن توجه ویژه ای داشت باورافراد نسبت به مصرف مواد است که نقش بسیار تعیین کننده ای در شروع مصرف مواد دارد.
وی در ادامه تصریح کرد: آنچه فروشندگان مواد اعتیادآور در مورد مصرف تفننی، کاهش وزن، افزایش میل جنسی و…. مطرح می کنندو آنها را در جامعه ترویج می دهند  می تواند منجر به نگرش مثبت نسبت به مصرف مواد اعتیادآور شود که در صورت وجود سایر عوامل خطر، راه را برای اعتیاد افراد هموار می کند.
سلجوقیان افزود: در مقابل ترویج باورهایی همچون «مصرف مواد اعتیاد آور را حتی یکبار هم تجربه نکن»، «مصرف حشیش اعتیادآور است»، «موادمخدر و روانگردانها با نام های مختلف و دراماکن متفاوت به اشخاص عرضه می شود، هوشیار باشیم» نگاه جامعه را هوشمند می کند، زنگ خطر ها را به صدا در می آورد و در اصلاح باورهای نادرست در جامعه نقشی اساس دارد.
این کارشناس پیشگیری از اعتیاد در پایان اظهارداشت: باورهای صحیحی که در کنار سایر عوامل محافظ می تواند تعداد و میزان عوامل خطر را کاهش دهد ومیزان ابتلای افراد به اعتیاد را کاهش دهد و در این راستا، رسانه ها  نقشی بسیار تعیین کننده ، تاثیرگذار و ممتاز دارند.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.