پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

خونریزی داخل مفصل اگر به وجود آید مفصل را تخریب می‌کند
يك فوق‌تخصص خون و سرطان کودکان گفت: افرادی که کودک مبتلا به هموفیلی دارند هفته‌ای دوبار باید دارو را توسط پرستار به کودک تزریق کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

یک فوق‌تخصص خون و سرطان کودکان گفت: افرادی که کودک مبتلا به هموفیلی دارند هفته‌ای دوبار باید دارو را توسط پرستار به کودک تزریق کنند.
دکتر آزیتا آذرکیوان فوق‌تخصص خون و سرطان کودکان، در گفت و گو با برنامه «فراسو» رادیو سلامت با بیان اینکه خونریزی ممکن است داخل مفصل پا، زانو، آرنج ایجاد شود، گفت: شاید خونریزی عمیق عضلانی ایجاد کند. البته افراد مبتلا باید مراقب خونریزی داخل مفصل باشند، چرا که در صورت بی‌توجهی به درمان این نوع خونریزی ممکن است منجر به تخریب مفصل شود
وی در ادامه افزود: با ادامه خونریزی حتی خشکی و چسبندگی مفصل و گاه فلج اندام ایجاد می‌شود؛ بنابراین افرادی که احساس می‌کنند خونریزی داخل مفصل اتفاق افتاده باید هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کرده تا درمان‌های لازم را دریافت کنند.
وی در پاسخ به این سوال که چه افرادی شانس ناقل بودن بیماری هموفیلی را بیشتر از دیگران دارند، بیان داشت: خانمی که برادر یا پدر مبتلا به هموفیلی دارد شانس ناقل بودنش بالاست. خانواه‌ها باید بیماری را جدی بگیرند و داروهای مربوط به بیماری را که بیشتر به صورت پودر در بازار موجود است، تهیه کنند و درمان با فاکتورهای انعقادی را به صورت پیشگیرانه انجام دهند.
این فوق تخصص خون و سرطان کودکان همچنین در توضیح درمان پیشگیران گفت: این درمان در کودکان انجام می‌شود و فاکتورهای انعقادی را هفته‌ای دوبار به کودک تزریق می‌کنند تا در آنها اصلا خونریزی به وجود نیاید، چراکه خونریزی داخل مفصل اگر به وجود آید مفصل را تخریب می‌کند که در این حالت، اعصاب و عضلات مریض مشکل ندارند.
وی تصریح کرد: اما به علت مشکل مفصل حتی ممکن است فرد فلج و زمین گیر شود. با درمان پیشگیرانه سطح فاکتورها در حدی نگهداری می‌شوند که در مفصل خونریزی ایجاد نشوند و درگیری مفصل هم ایجاد نشود.
وی ادامه داد: در بالغان هر زمانی که خونریزی ایجاد شود درمان صورت می‌گیرد مثلا فرد اگر قرار است جراحی کند یا دندان بکشد قبل از انجام این درمان‌ها به بیمارستان می‌رود و فاکتورهای انعقادی را تزریق می‌کند.
وی اظهارداشت: افرادی که کودک مبتلا به هموفیلی دارند هفته‌ای دوبار باید دارو را به کودک تزریق کنند که انجام این کار نیاز به مهارت دارد و توسط پرستار انجام می‌شود. دارو باید در جای خنک نگهداری شود و هنگام تزریق، پودر با آب مخلوط شود.

توجه به این نکته لازم است که چه در ایران و چه در دنیا شپش سر در همه افراد مشاهده می‌شود؛ حتی افرادی که از نظر اقتصادی و اجتماعی هم در بالاترین نقطه قرار دارند.
دکتر امیر هوشنگ احسانی، متخصص پوست و مو، در گفتگو با برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامت با بیان اینکه بیشترین نوع شپش را می توان مربوط به سر، تنه و عانه عنوان کرد، افزود: شپش تنه در افراد بی‌خانمان که مدت هشت الی نه ماه حمام نرفته باشند مشاهده می‌شود. این نوع شپش در درز لباس سکنی می‌گزیند. شپش عانه در ناحیه تناسلی مشاهده می‌شود و از راه جنسی منتقل می‌شود.
وی ادامه داد: توجه به این نکته لازم است که چه در ایران و چه در دنیا شپش سر در همه افراد مشاهده می‌شود؛ حتی افرادی که از نظر اقتصادی و اجتماعی هم در بالاترین نقطه قرار دارند.
این متخصص پوست و مو با بیان اینکه حشره در جاهای گرم و مرطوب سر سکنی می‌گزیند. مثلا در حاشیه موها، پشت گوش، گفت: توجه به این که غدد چربی برای مهار شپش در کودکان کمتر است، به همین دلیل شاهد شیوع شپش در فرزندانمان هستیم.
احسانی با اشاره به اینکه درمان آن نوعی شامپو است که به مدت ده دقیقه روی سر قرار می‌گیرد، یک هفته بعد هم باید تکرار شود، اظهارداشت: همه افرادی که با کودک مبتلا زندگی می‌کنند اگر چه علامت نداشته باشند باید یکبار از شامپو استفاده کنند.
وی با تاکید بر اینکه اگر فرد مبتلا دانش آموز است بهتر است همه همکلاسی‌های او بررسی شوند و درمان پیشگیرانه را داشته باشند، گفت: یادمان باشد مصرف زیاد شامپو حساسیت‌های پوستی ایجاد می‌کند، بنابراین مصرف شامپو دو بار کافی است.
این متخصص پوست و مو همچنین تاکید کرد: تمام وسایل شخصی فرد که قابل جوشاندن است جوشانده شود. اگر قابل جوشاندن نبود داخل کیسه قرار داده و بگذارند تا مدتی بماند. به این ترتیب شپش از بین می‌رود. چون شپش برای ادامه حیات نیاز به مکیدن خون دارد.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا بیماری شپش مختص به کودکان است، گفت: خیر. در بزرگسالان هم با شیوع کمتر دیده می‌شود. شپش در سنین ۶ الی ۷ سال تا ۱۲ سال شایع تر است.
احسانی در ادامه تاکید کرد: علیرغم درمان تا یک ماه بعد هم شپش در سر دیده شود. اگر حالت کاهنده داشته باشد، بیماری بهبود یافته است و اگر حالت افزاینده داشته باشد ممکن است فرد مبتلا باشد.
وی با اشاره به این که شپش ایمنی ایجاد نمی‌کند و فرد حتی چند بار هم مبتلا به این بیماری شود، خاطرنشان کرد: تخم شپش به تنه مو می‌چسبد و جابجا نمی‌شود، سفید رنگ و مایل به خاکستری است، اما شوره سر به راحتی جابجا می‌شود.
احسانی ادامه داد: والدین هنگام مواجهه با مشکل نباید ناراحت شوند و کسی را مقصر بدانند.  کودک خود را درمان کنند و به مسؤلان مدرسه اطلاع دهند تا در صورت لزوم سایر دانش آموزان به خصوص همکلاسی‌های فرد مبتلا بررسی شوند و درمان پیشگیرانه انجام شود.
این متخصص پوست و مو خاطرنشان کرد: مسؤلان مدارس نیز در صورت مواجهه با دانش آموز مبتلا باید درمان او را جدی بگیرند و مراقب بهداشت سایر دانش آموزان باشند.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.