پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

غلامحسین محسنی اژه ای در یکصد و چهارمین نشست سخنگوی قوه قضاییه: در پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان تبانی میان تسهیلات گیرنده، تسهیلات‌دهنده و کارشناس صورت گرفته است/عمده تخلفات صندوق‌ذخیره‌فرهنگیان در سال ۹۴ و ۹۵ رخ داده است/ حکم مولاوردی صادر شده است
حجت الاسلام و المسلمین اژه‌ای گفت: در این میان برخی از املاک و اپارتمان ها به عنوان رشوه به کارشناس ها و تسهیلات دهندگان تعلق گرفته است. به عنوان یک مثال یک ملک چهل و یک میلیاردی دویست و بیست و هفت میلیارد کارشناسی شده است.عمده تخلفات در سال 94 و 95 رخ داده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

به نقل از راه دانا / ﺣﺠﺖ‌اﻻﺳﻼم واﻟﻤﺴﻠﻤﯿﻦ غلامحسین ﻣﺤﺴﻨﯽ‌اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه در یکصد و چهارمین ﻧﺸﺴﺖ ﺧﺒﺮی اظهار کرد: آنچه از دو نامزد ریاست جمهوری به صورت زنده از تلویزیون‌های دنیا منعکس شد حقیقتا خجالت آور است.

وی افزود: بسیار خجالت آور است برای آنها که آمریکا را کدخدا می‌دانند و این آمریکا می‌خواهد مشکلات آنها را حل کند‎.

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: در بحث حقوق‌های نجومی تا به امروز از سوی دولت موردی به قوه قضاییه گزارش نشده است.سازمان بازرسی از دستگاه ها خواسته است گزارش ها و لیست های خود را در خصوص فیش های نجومی اعلام کنند که در این راستا سازمان اطلاعات سپاه تعدادی را شناسایی و درباره آنها اعلام جرم کرده است.

وی ادامه داد: دیوان محاسبات باوجود اقدامات و گزارش های خوب ارائه شده هنوز موردی به ما اعلام نکرده و سازمان بازرسی کل کشور لیست هایی را تعیین کرده که بیش از آن چیزی است که دیوان محاسبات تا به امروز به آن رسیده‎ است.

 

اژه ای اضافه کرد:طی چند روز گذشته بیش از ده تن مواد مخدر کشف و ضبط شده است که بالغ بر هفتاد کیلو از آن هرویین، تریاک و شیشه بوده است.

 

سخنگوی دستگاه قضا به پرونده پزشک معروف تبریزی اشاره  و تشریح کرد: پزشک معروف تبریزی اعتراف کرد که غذای دریافتی نذری نبوده و خود وی از یک رستوران غذا را تهیه کرده است.دروغ های وی در خصوص غذای نذری و همچنین معرفی خود به عنوان یک پزشک خیر، در حالی که این اتفاق صورت نگرفته است بازپرس را نسبت به او مشکوک کرده است،بعد از کالبد شکافی مشخص شد سمی که در بدن دو مقتول وجود دارد با سم باقیمانده غذا که خود پزشک تهیه کرده است یکی بوده ولی تحقیقات از این پرونده همچنان ادامه دارد.

اژه ای به نامه نمایندگان مجلس اشاره و تصریح کرد:برخی نمایندگان مجلس نامه ای درباره یکی محکومین دادگستری خطاب به رئیس قوه قضاییه نوشته اند که این نامه تنها در رسانه ها منتشر شده و به دست دادستان ارسال نشده است.این نمایندگان نسبت به حکم اعتراض داشته اما حقیقتا برداشت نادرستی نسبت به برخی موارد قانونی داشته اند و حکم صحیح بوده است.ما به نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی می گوییم که ما تنها قانون را اجرا می کنیم و قانون را مجلس تصویب کرده است و تمامی احکام بر اساس قانون اعلام می شود. این نمایندگان مجرم را منتقد می دانند در حالی که اقدامات این فرد مجرمانه بوده و توقع ما از نمایندگان این است که بر اساس اطلاع نامه بنویسند و میان انتقاد و جرم تفاوت قائل شوند.

 

موضوعی دیگری که حجت الاسلام و المسلمین اژه ای به آن پرداخت  صندوق ذخیره فرهنگیان بود، وی در این باره گفت: صندوق ذخیره فرهنگیان در سال هفتاد و چهار برای کمک به فرهنگیان تشکیل شده که هر فرهنگی مختار بوده است که پنج درصد از حقوق خود را به آن بریزد دولت هم موظف بوده است که معادل این مبلغ را واریز کند.حدود صد شرکت زیر مجموعه صندوق ذخیره وجود دارد که یکی از آنها بانک سرمایه است که حدود چهل و هشت درصد از سهام این بانک متعلق ب بانک سرمایه است و سی و هشت درصد ان متعلق به گروه موسوم به ریخته گران است.

اژه ای ادامه داد: این بانک در ده سال گذشته بیش از سیزده بار مدیر یا سرپرست عوض کرده است که اجمالا فساد مالی هم متوجه دست اندرکاران صندوق و بانک سرمایه و برخی مشتریان آن قرار گرفته است.در طول زمان تاسیس بانک دوازده هزار و پانصد میلیارد تومان تسهیلات داده است که هشت هزار میلیارد ان معوقه است؛ به کسانی تسهیلات داده شده است اما به خاطر دریافت خلاف مقررات تسهیلات، تسهیلات دهندگان هم منتفع شده اند.یعنی تبانی میان تسهیلات گیرنده و تسهیلات دهنده و کارشناس صورت گرفته است.در این میان برخی از املاک و آپارتمان ها به عنوان رشوه به کارشناس ها و تسهیلات دهندگان تعلق گرفته است.

 

سخنگوی دستگاه قضا گفت:در این میان برخی از املاک و آپارتمان ها به عنوان رشوه به کارشناس ها و تسهیلات دهندگان تعلق گرفته است. به عنوان یک مثال یک ملک چهل و یک میلیاردی دویست و بیست و هفت میلیارد کارشناسی شده است.عمده تخلفات در سال ۹۴ و ۹۵ رخ داده است که البته اندکی از آن هم مربوط به سال های گذشته است .به جز بانک سرمایه به دو شرکت زیر مجموعه صندوق ذخیره فرهنگیان هم وارد شده ایم که در همه آنها تخلفاتی رخ داده است اما به علت کمبود وقت فعلا بقیه شرکت های زیر مجموعه صندوق بررسی نشده اند.

 

اژه ای درباره پرونده بابک زنجانی گفت:یک بانک خارجی حاضر شد ضمانت بابک زنجانی را قبول کند که هیاتی را برای بررسی فرستادیم که در نهایت خواسته های بانک غیر معقول بود و این اقدام صورت نگرفت تا الان وثیقه ای اعم از پول نقد یا ملک به میزانی که در این پرونده لازم است  تامین نشده است.
وی در خصوص نامه رئیس دستگاه قضایی کشور گفت: اگر نشریه یا سایتی جرم انجام دهد مدعی العموم باید بدون در نظر گرفتن وابستگی او باید وارد شود که تا کنون این اتفاق افتاده است.دولت ها چه یازدهم و چه قبل علیه روزنامه هاو سایت ها شکایات زیادی داشته اند که برخی از آنها وارد و برخی رد شده است. اخیرا سایتی علیه دولت مطلبی نوشته بود که تا یکی دو روز پیش هم بازداشت بود و اخیرا آزاد شد.گاهی هر فرد و جناحی تفاسیر شخصی خود را به صورت عمومی مطرح می کند که صحیح نیست.

اژه ای در پایان در خصوص آخرین وضعیت پرونده مولاوردی گفت: حکم صادر شده اما این مجازات هم قابل اعتراض و هم قابل تبدیل به جزای نقدی است.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.