پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

اختلال عروق شبکیه را جدی بگیرید
يك فلوشیپ شبکیه گفت: شایع‌ترین علت افت دید در بیماران دیابتی، ورم در ناحیه ماکولا است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

دکتر عبداللهی، فلوشیپ شبکیه، در گفتگو با برنامه «استودیو سلامت» شبکه رادیویی سلامت با بیان اینکه دیابت بسیاری از اندام‌ها و اعضای بدن از جمله چشم را درگیر می‌کند و فرد مبتلا به منظور اطمینان از سلامت بینایی خود می‌بایست به طور مرتب به چشم پزشک مراجعه داشته باشد افزود: ناحیه ماکولا نقطه حساسی است که دید تیزبینی، دید رنگ و روز مربوط به آن است و با ایجاد ورم، افت دید اتفاق می‌افتد.
وی با تاکید بر اینکه افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ که بعد از ۳۰ سالگی دیابت آنها تشخیص داده شده است، سالی یک مرتبه باید به چشم پزشک مراجعه نمایند، افزود: در دیابت نوع ۱ که وابسته به انسولین است، معمولا در پنج سال اول تشخیص نیازی به معانیه شبکیه نیست.
این فلوشیپ شبکیه در ادامه بیان کرد: مشکلاتی که برای شبکیه ایجاد می‌شود، از عوارض جدی دیابت است که اختلال عروقی و مسدود شدن مویرگ‌ها را موجب می‌شود و در واکنش به این مشکل، عروق جدیدی ایجاد می‌شوند که خونریزی به دنبال دارد و مشکلات عدیده‌ای برای بیمار ایجاد می‌کند و افت دید را موجب می‌شود.
وی با بیان اینکه شایع‌ترین علت افت دید در بیماران دیابتی، ورم در ناحیه ماکولا است، گفت: این ناحیه، نقطه حساسی است که دید تیزبینی، دید رنگ و روز مربوط به آن است و با ایجاد ورم، افت دید اتفاق می‌افتد.
این فلوشیپ شبکیه در پایان اظهارکرد: زمانی که مویرگ جدید ایجاد می‌شود، خونریزی حاصل حفره چشم را پر از خون می‌کند و حتی امکان دارد دید بیمار به طور کامل مختل شود.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.