پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

نایب رئیس فدراسیون داژبال آسیا در نوشهر مطرح کرد;
کرسی های بین المللی ورزش داژبال در اختیار ایران است/نوشهر پتانسیل برگزاری مسابقات داژبال شهرداری های آسیا را دارد
نایب رئیس فدراسیون داژبال آسیا در جمع خبرنگاران گفت: سمینارهای بین المللی، مسابقات داژبال ساحلی و مسابقات داژبال شهرداری های آسیا درآینده نزدیک در شهرستان نوشهر برگزار خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

نشست خبری رضا خوش سرور، نائب رئیس فدراسیون داژبال آسیا شامگاه دوشنبه با حضور خبرنگاران در دفتر شهردار شهرستان نوشهر برگزار شد.
رضا خوش سرور، نایب رئیس فدراسیون داژبال آسیا در این نشست، درباره معرفی رشته داژبال بیان کرد: ورزش داژبال، یکی از ورزش های سنتی ایرانیان است که از زمانهای قدیم درکشور ایران، بعنوان یک بازی پرنشاط و همگانی مطرح و دربین اقشار مختلف مردم ، بسیار رایج بوده است.
نایب رئیس فدراسیون داژبال آسیا گفت: داژ به معنای نگهبانی و بال به معنای دست می باشد که ریشه این اسم از شمال ایران می باشد.
وی در ادامه بیان کرد:  این رشته ورزشی ، در عصرکنونی دارای مخاطبین چشمگیری دربین سنین مختلف می باشد و توانسته به عنوان یک ورزش خانوادگی و کم هزینه ، در بین جوامع مختلف، مطرح و مورد استقبال قرار گیرد.
خوش سرور تصریح کرد: ورزش داژبال، در طی سال های اخیر در بسیاری از کشورهای دنیا بسط و گسترش یافته و می توان این رشته جذاب را در سطح بین الملل ، با شکل ها و اسم های مختلف ازجمله : وسط بازی، وسطی ، وسطا،  وسط وسط، وسط تنا، وسطو،  توپ دروسط، تک بال،  آراداووردی،  داژبال بین المللی   و غیره  مشاهده کرد.
نایب رئیس فدراسیون داژبال آسیا تاکید کرد: کلیه فعالیت های رشته ورزشی داژبال ، پس از کارشناسی های انجام شده و تائید سازمان تربیت بدنی درسال ۱۳۸۷ ، با عنوان انجمن داژبال، تحت نظارت فدراسیون ورزش های همگانی کشور آغاز شد.
وی در ادامه بیان کرد: فدراسیون جهانی داژبال در سال ۲۰۱۱ در کشور آمریکا تاسیس شد و پس از آن در سال ۲۰۱۱ فدراسیون داژبال آسیا در کشور فیلیپین، سال ۲۰۱۳ انجمن جهانی ورزش داژبال در کشور انگلستان و در سال ۲۰۱۴ کنفدراسیون داژبال غرب آسیا ( با تائید فدراسیون داژبال آسیا ) با محوریت جمهوری اسلامی ایران  که ریاست و دبیرکلی آن را به ترتیب، خانم شرمین جباریان(رئیس انجمن داژبال ایران) و رضا خوش سرور برعهده دارند، تاسیس و آغاز به کار کردند .
رضا خوش سرور درباره رشد چشمگیر این رشته ورزشی اعلام داشت: این ورزش از سال ۲۰۱۱ تا به حال، با سرعت در سطح بین الملل بسط و گسترش پیدا کرده است و در بخش بین الملل این ورزش توانسته به عنوان ورزش رسمی مسابقات جهانی پلیس، آتش نشانان و …در بیاید.
این مقام مسئول گفت: اولین دوره مسابقات آسیایی داژبال در کشور فیلیپین و دومین دوره آن در کشور استرالیا برگزار و همچنین اولین دوره مسابقات جهانی داژبال در آمریکا و دومین دوره مسابقات جهانی، فروردین ۹۵ در منچستر انگلیس برگزار شد.
نایب رئیس فدراسیون داژبال آسیا درباره اینکه ریشه ورزش داژبال از شمال ایران می باشد، تاکید کرد: ریشه خیلی از ورزش ها مثل کبدی، کشتی شالی و … از ایران است، ولی متاسفانه نتوانستیم این ورزشها را حفظ کنیم و به نام کشورهای دیگر ثبت شده اند و به همین گونه ورزش داژبال نیز که ریشه ای ایرانی دارد در سال ۲۰۱۱ به نام کشور آمریکا ثبت شده است، ولی ما در تلاش هستیم با کسب کرسی های جهانی بتوانیم مجددا این ورزش را در قالب جایگاه جهانی به ایران برگردانیم که این امر غیر ممکن نیست .
وی در ادامه حرف هایش بیان کرد: با توجه به کسب کرسی های بین المللی و تاثیرگذاری ایران در انجمن بین المللی داژبال، خواهان آن هستیم تا ایران که مهد و ریشه این ورزش است را هر چه بیشتر برند کنیم و به همین خاطر شهرستان نوشهر را به دلیل پتانسیل بالای موجود و نماد ساحلی آن به عنوان یکی از شهرهای کشور به منظور برگزاری سمینارهای بین المللی درسطح غرب آسیا، آسیا و بخش بین الملل و برگزاری مسابقات داژبال ساحلی که برای اولین بار قرار است اجرا شود، انتخاب کردیم.
خوش سرور تصریح کرد: خوشبختانه دیدگاه مثبت و ورزشی شهردار نوشهر ما را بر آن داشت که تقاضای خود را برای تعامل همکاری تقدیم ایشان کنیم تا پس از موافقت کلی شهردار و شورای شهر نوشهر بتوانیم به برنامه هایی که داریم جامعه عمل بپوشانیم.
دبیر کل کنفدراسیون داژبال غرب آسیا درباره احداث دبیر خانه دائمی در شهرستان نوشهر گفت: برای احداث دبیرخانه دائمی داژبال و حوزه گردشکری ورزشی در نوشهر مشکلی وجود ندارد و می توانیم دبیر خانه مرکزی بسیاری از این برنامه های مهم بین المللی را در نوشهر ایجاد کنیم.
رضا خوش سرور در ادامه بیان کرد: بنده مسئول انجمن گردشگری ورزشی کشور نیز می باشم که تحت نظارت وزارت ورزش و جوانان و عضو کمیسیون توریست ورزشی کمیته ملی المپیک است و از آنجا که کشور ایران،  کشوری چهار فصل است و شهر نوشهر نیز یکی از شهرهایی است که در ایران پتانسیل بالایی در خصوص جذب گردشگر دارد و ما هم امیدواریم برنامه های گردشگری ورزشی  و کارهای مفیدی را در نوشهر انجام دهیم که تحت برنامه ای خدمت شهردار نوشهر ارائه دادیم.
وی در ادامه گفت: از سال ۱۳۹۰ که مسئولیت انجمن گردشگری ورزشی کشور را بر عهده دارم تا به حال، برنامه های زیادی انجام داده ایم که دارای  دو مقوله اصلی است که یکی از آنها آموزش راهنمایان گردشگری ورزشی است که سبب اشتغال زایی می شود وآقایان و بانوان بیکار پس از گذراندن یک دوره ۶ روزه می توانند کارت راهنما از انجمن گردشگری ورزشی دریافت کنند و پس از آن اقدام به برگزاری اردوهای تفریحی  کنند.
مسئول انجمن گردشگری ورزشی ایران در ادامه تصریح کرد: مقوله دوم نیز، اعزام راهنمایان انجمن گردشگری ورزشی به مسابقات مختلف آسیایی و جهانی به منظور نشان دادن فرهنگ بالای ایرانی به کل مردم دنیا می باشد .
خوش سرور در پایان گفت: با توجه به پتانسیلی که در شهر نوشهر می بینیم  این شهر، در آینده ای نه چندان دور به عنوان یک برند بسیار قوی در حوزه گردشگری ورزشی و هم در حوزه بسط و گسترش داژبال که ریشه آن در مازندران است، نه تنها در کشور، بلکه در سطح آسیا و بین الملل معرفی خواهد شد و در حوزه ی گردشگری و داژبال درآینده ی نزدیک اقدام به برگزاری سمینارهای بین المللی، مسابقات داژبال ساحلی و مسابقات داژبال شهرداری های آسیا  در نوشهر خواهیم کرد.

عکس از: محسن فخرایی

photo_2016-11-08_09-56-53 photo_2016-11-08_09-56-59 photo_2016-11-08_09-55-03 photo_2016-11-08_09-55-10 photo_2016-11-08_09-55-14 photo_2016-11-08_09-55-18 photo_2016-11-08_09-55-27 photo_2016-11-08_09-55-46 photo_2016-11-08_09-55-55 photo_2016-11-08_09-56-28 photo_2016-11-08_09-56-36 photo_2016-11-08_09-56-45 photo_2016-11-08_09-56-49

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.