پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

روحانی زیر یک میلیون رای داشت/نعمت‌زاده قادر به حل مشکلات وزارت صنعت نیست/پیشانی دولت روحانی در اختیار کارگزاران است/گره زدن برجام با رونق اقتصادی اشتباه ناشیانه‌ای بود
مجید محتشمی رئیس جبهه اصلاح‌طلبان است. وی که در ایام انتخابات مجلس دهم سخن از نقش کرباسچی در لیست موسوم به امید به میان آورده بود این‌بار از حمایت "شش دانگ" اصلاح‌طلبان از روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده و شرط و شروط این جبهه سیاسی برای حسن روحانی سخن می‌گوید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

مجید محتشمی که رئیس جبهه اصلاح‌طلبان است در ایام انتخابات مجلس دهم سخن از نقش کرباسچی در لیست موسوم به امید به میان آورده بود و این‌بار از حمایت “شش دانگ” اصلاح‌طلبان از روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده و شرط و شروط این جبهه سیاسی برای حسن روحانی سخن می‌گوید.

براساس گفته‌های مجید محتشمی، طبق برآورد اصلاح‌طلبان، روحانی در انتخابات گذشته زیر یک میلیون تا ۵۰۰هزار رای داشت اما مجموعه ادبیات اصلاح‌طلبانه‌ای که به کار برد موجب شد تا نظر طیف گسترده اصلاح‌طلبان را به خود جلب کند و برنده انتخابات باشد.

رئیس جبهه اصلاح‌طلبان می‌گوید آن‌ها در گزینش و انتخاب نهایی همکاران در دولت، بازنده نهایی کار بودند و الان هم منتظرند تا روحانی در دولت بعدی-در صورت پیروزی در انتخابات- از آن‌ها استفاده کند و همین شرط حمایت اصلاح‌طلبان از روحانی در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری است.

مشروح گفت‌وگوی دانا با مجید محتشمی را در ادامه می‌خوانید:

**مجلس دهم فاقد یک پایگاه ایدئولوژیک و منظومه فکری برای تصمیم‌گیری است/ تجربه کم صالحی امیری در بُعد اجرایی مباحث فرهنگی

اقدام دولت برای ترمیم کابینه را چطور ارزیابی می‌کنید؟ این اقدام دیر انجام شد یا باید زودتر انجام می‌شد؟

محتشمی: برای ارتقاء به فعالیت‌های عمومی دولت نیاز بود تغییراتی در دولت انجام شود و روحانی با توجه به استعفای سه تن از وزرا در جهت تقویت دولت با استعفای سه وزیر موافقت کرد، سلطانی فر با تجربه‌ای که پیش از این در سازمان تربیت بدنی داشته می‌تواند فعالیت‌های ورزش و جوانان را در کشور ارتقا دهد و از گودرزی که بیشتر در محیط‌های دانشگاهی حضور داشته هم می‌توان در امور دیگر استفاده کرد، سلطانی‌فر هم با تجربیات خود در این زمینه می‌تواند آثار مثبتی را بر دامنه ورزش کشور ایجاد کند.

صالحی امیری تجربه کمتری در بُعد اجرایی مباحث فرهنگی کشور داشته و دانش آشتیانی هم بیشتر وزارت علومی بوده و باتوجه به مواضع جریان اصولگرا انتظار می‌رفت که این دو نفر از رای کمتری برخوردار باشند؛ در واقع مجلس دهم فاقد یک پایگاه ایدئولوژیک و منظومه فکری برای تصمیم‌گیری است و برای تصمیم‌گیری در خصوص وزارت، نیاز به تجربه بیشتری دارد که امیدواریم که نمایندگان این تجربه را حداقل بعد از دو سال کسب کنند.

**نعمت‌زاده قادر به حل مشکلات وزارت صنعت نیست/ این وزارتخانه نیازمند تغییر است

با توجه به اینکه مشکل اساسی کشور مسئله اقتصاد است، آیا این تغییرات باید با ایجاد تغییر در تیم اقتصادی دولت ادامه پیدا کند؟

محتشمی: یکی از مهم‌ترین سمت‌های کشور وزارت صنعت، معدن و تجارت است که نیاز به یک بازنگری اصولی و مبنایی دارد؛ تجربه قبلی نعمت زاده نشان داده که بیشتر یک نگهدارنده سازمان است تا یک تحول گرا و ارتقا بخش، وزارت صنعت، معدن و تجارت ترکیبی از سه وزارت‌خانه است که برای مدیریت آن باید از یک فرد صاحب سبک استفاده شود، کشور ما هنوز در مرحله تجاری قرار دارد و صنعتی شدن را تجربه نکرده و فقط یک فرد صاحب سبک است که می‌تواند مشکلات این وزارت‌خانه را حل کند و آقای نعمت‌زاده قادر به حل این مسئله نیست و این وزارت‌خانه نیازمند تغییر است.

**دولت نیازمند چند تغییر اساسی است که سرسلسله آن وزارت صنعت، معدن و تجارت است

دولت در ما‌ه‌های پایانی عمر خود، سه وزیر را تغییر داده، آیا روحانی چشم‌انداز مناسبی برای اداره کشور دارد؟

محتشمی: اگر تغییرات را در این دولت با دولت قبل مقایسه کنیم، تغییرات گسترده و لحظه‌ به لحظه در دولت‌های نهم و دهم زبان زد خاص و عام بود و اصلا با دولت روحانی قابل مقایسه نیست، اما رئیس جمهور هر وقت احساس کند که تغییرات باعث تقویت و شتاب برای رسیدن به اهداف می‌شود مانعی ندارد و می‌تواند تغییرات را در دولت اعمال کند؛ از حدود ۱۸ وزیر فقط سه وزیر تغییر کرده‌اند و مابقی همچنان در هیئت دولت حضور دارند، البته در صورت پیروزی روحانی در انتخابات دوازدهم باید چند تغییر اساسی در درون دولت انجام شود که سر سلسله این تغییرات به وزارت‌خانه صنعت، معدن و تجارت باز‌می‌گردد.

**پاشنه آشیل روسای جمهور

این تغییرات در هر مقطعی امکان‌پذیر است و رئیس جمهور از یک حزب سیاسی خاص نیست و با یک مجموعه کار تشکیلاتی نکرده که خود این یک مشکل است که روسای جمهور سابق از زمان هاشمی تا دولت اصلاحات و احمدی‌نژاد و روحانی همه آن را داشته‌اند و مدعی بوده‌اند که عضو هیچ حزبی نیستند و این می‌تواند پاشنه آشیل روسای جمهور در ایران باشد، چرا که رئیس جمهور باید دارای تشکل سیاسی و حزبی باشد، قبلا تمرین کرده باشد، تجربه کسب کرده باشد تا بتواند به یک نظریه مطلوب و پارادایم فکری نائل شود؛ در واقع پاشنه آشیل روسای جمهوری ما آزمون و خطاهای بعد از انتخابات ریاست جمهوری است که دولت تا عملا به یک خط و مشی اصولی برسد کشور با رکود و توقف مواجه می‌شود.

به تعبیر ما از مجموعه دولت روحانی و دولت‌هایی که بدون پشتوانه حزبی به سر کار می‌آیند، بعد از گذشت چهار سال یک تشکل غیررسمی حزبی تشکیل می‌شود و این عمر چهار ساله دولت روحانی گذشته و آن تشکل سیاسی که باید صاحب دستآوردی باشد و مسائل را در کشور پیش ببرد باید خود را در سال ۹۶ نشان بدهد و ما شاهد رونق کسب و کار در کشور باشیم همچنان که در عرصه بین المللی شاهد گشایش‌هایی هستیم که به مرور ایجاد می‌شود و به طور کلی امیدواریم که شاهد گشایش‌های بیشتری در عرصه‌های گوناگون اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، هنری، ورزشی و سیاسی داخلی باشیم.

ضعف شدید اقتصاد داخلی/ تورم در سال ۹۳ و ۹۴ به اوج خود رسید

دولت چه مقدار توانسته به شعار‌های اقتصادی خود عمل کند؟

محتشمی: در بُعد داخلی شاهد ضعف‌ شدیدی هستیم، همین رکود تورمی که در کشور وجود دارد، متقاضی در بازار نیست و تورم در سال ۹۳ و ۹۴ به اوج خود رسید و خوشبختانه با تمهیدات دولت در سال جاری تورم مهار شده ولی رکود همچنان در کشور حاکم است و به نظر می‌رسد که تمهیدات و تسهیلات بیشتری از هزاران میلیارد نقدینگی که در کشور وجود دارد باید صرف شود و کارآمدی این نقدینگی به گونه‌ای تنظیم شود که شاهد نقدینگی در بخش تولید، صنعت و کشاورزی باشیم؛ امروز تولید محصولات کشاورزی به ۱۲۰ میلیون تن رسیده و این می‌تواند نوید بخش یک حرکت مثبت باشد اگر بانک‌ها تابع تصمیمات دولت باشند، متاسفانه بانک‌ها تابع نیستند هر چند مشی بیشتر بانک‌ها در این اواخر تغییر کرده ولی شاهد این هستیم که بانک‌ها تابع نیستند.

مسیر بانک‌ها بیشتر مسیر سرمایه‌داری، دلالی و واسطه‌گری است/ دولت باید ساخت یک میلیون مسکن را در دستور کار خود قرار دهد

دولت باید ساخت یک میلیون مسکن را در دستور کار خود قرار دهد که این کار نیازمند تسهیلات گسترده است، مصوبه از دولت و اجرا از سوی بانک‌ها که در زمینه اجرا با خلاء مواجه هستیم و باید تلاش شود که یک انسجام ایجاد شود، علت این عدم انسجام هم همان حزبی نبودن دولت است، فردی می‌آید در راس بانک مرکزی قرار می‌گیرد و مسیر خودش را می‌رود و این مسیر بیشتر مسیر سرمایه‌داری، دلالی و واسطه‌گری است و با روح تولید ملی مخالف است و دولت باید راهی برای ایجاد تمکین در بانک‌ها پیدا کند.

**آمار شش میلیونی بیکاران/ اهداف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی که دولت وعده داده بود تا کنون به نتیجه نرسیده است

مشکلات بیشتر به تیم اقتصادی دولت مربوط است یا سیاست‌های اقتصادی؟

محتشمی: من سیاست‌های دولت را مطلوب می‌دانم، دولت یک مسیر پایدار را برای بخش تولید طی می‌کند ولی عدم هماهنگی و انسجام بین بدنه اقتصادی دولت و راس آن، مشکلاتی را ایجاد می‌کند و روحانی باید وقت بیشتری را در این حوزه صرف کند تا بتواند یک تمکین عمومی در بدنه اقتصادی دولت ایجاد کند و لازم است روحانی همان وقتی را که برای برجام گذاشته برای امور اقتصادی داخل کشور هم صرف کند تا دیگر شاهد آمارهای پنج الی شش میلیونی بیکاران نباشیم.

هرچند مرکز آمار میزان بیکاران را سه میلیون نفر اعلام می‌کند اما در برخی از آمارهای حاشیه‌ای شاهد پنج الی شش میلیون بیکار هستیم، تعداد بیکاران هرچه بیشتر شود آسیب‌های اجتماعی در کشور افزایش می‌یابد و باعث به وجود آمدن مسائلی از قبیل دزدی، فقر و فحشا در جامعه می‌شود.

به طور کلی می‌توان گفت اهداف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی که دولت وعده داده بود تا کنون به نتیجه نرسیده است؛ اینکه در سال جاری تورم کاهش پیدا کرده اما میزان تقاضا افزایش پیدا نکرده خوب نیست؛ دلیل افت فعالیت‌های اقتصادی در کاهش خطوط تولیدی در بنگاه‌های اقتصادی است، هرچند عملکرد دولت چشم‌انداز یک روند مثبت است اما عملا در جامعه ملموس نیست و آثار آسیب‌های اجتماعی را وقتی بررسی کنیم دنباله فقر و رکود در کشور است که چشم‌انداز‌های نامطمئنی را نشان می‌دهد و نیاز است روحانی در دولت دوازدهم این نیازها را برطرف کند.

**روحانی زیر یک میلیون رای داشت/ در گزینش و انتخاب همکاران اصلاح‌طلبان بازنده نهایی کار بودند

روحانی چقدر توانسته رضایت اصلاح‌طلبان را جلب کند؟

محتشمی: به اعتقاد ما روحانی با کمک اصلاح‌طلبان و ادبیات اصلا‌ح‌طلبی موفق به پیروزی در انتخابات شد، برآوردها در ابتدای جلسات اصلاح‌طلبان نشان می‌داد که روحانی زیر یک میلیون تا ۵۰۰هزار رای دارد اما مجموعه ادبیات اصلاح‌طلبانه‌ای که به کار برد موجب شد تا نظر طیف گسترده اصلاح‌طلبان را به خود جلب کند و برنده انتخابات باشد.

در گزینش و انتخاب همکاران اصلاح‌طلبان بازنده نهایی کار بودند و الان هم نجیبانه مجموعه اصلاح‌طلبان در حاشیه هستند و بیشتر منتظرند روحانی از نخبگان اصلاح‌طلب در دولت دوازدهم – در صورت پیروزی در انتخابات- استفاده کند چرا که نخبگان اصلاح‌طلبی تجربه بیشتری در سمت‌های اجرایی کشور دارند.

**پیشانی دولت روحانی در اختیار کارگزاران است

آنچه که الان در پیشانی دولت روحانی شاهدش هستیم استفاده گسترده از مجموعه کارگزارانی است که تحول‌گرا، مبتکر و خلاق نیستند، نعمت‌زاده وزیری است که می‌تواند وزارت صنعت، معدن و تجارت را به خوبی نگهداری کند که در مورد “خوب” آن هم باید بیشتر بررسی کنیم، اما اینکه یک تحول گسترده در اقتصاد کشور فراهم شود به دلیل کهولت سن، دیدگاه‌های فکری و اندیشه‌ای و تجربه‌ای که در گذشته شاهد آن بودیم امکان‌پذیر نیست.

لذا پیشانی دولت روحانی بیشتر در اختیار حزب کارگزاران است و اگر این روند در دوره دوازهم هم تکرار شود روحانی موفقیت چندانی برای کشور حاصل نخواهد کرد هرچند خودش زحمات گسترده‌ای می‌کشد و امیدواریم که شاهد رونق اقتصادی در کشور باشیم.

**گره زدن حل مشکلات اقتصادی با توافق برجام اشتباه ناشیانه‌ای بود

در ایام مذاکرات هسته‌ای وعده‌های زیادی به مردم داده می‌شد، به نظر شما برجام چقدر در ایجاد گشایش اقتصادی در کشور موثر بوده است؟

محتشمی: اینکه دولت از ابتدای امر، انعقاد موافقت نامه برجام را با احیای اقتصاد داخلی گره زد، زود بود؛ ما احساس می‌کنیم که در یک بازی برد، برد حضور داشتیم، آمریکایی‌ها مزاحمت‌های گسترده‌ای ایجاد می‌کنند؛ ماهیت جریان استکباری غرب به رهبری آمریکا یک ماهیت زیاده‌خواه و برتری طلب است و این در همه‌ی رفتارهای شیطان‌صفتانه آن‌ها کاملا قابل مشاهده است؛ البته این دلیل بر این نمی‌شود که برخی می‌گویند با آن‌ها مذاکره نکنیم، به نظر من باید با آن‌ها مذاکره کرد و از دادخواهی و عدالت طلبی ایران به عنوان یک کشور قدرتمند جهانی دفاع کرد و از پایگاه مردمی جهان در مذاکرات حمایت کرد، یعنی ایران می‌تواند بلندگوی مطلوبی برای همه‌ی آزادی‌خواهان دنیا باشد.

آمریکایی‌ها متوجه این موضوع شده‌اند و چه با توجه چه بدون توجه به آن حس برتری طلبی خود را در همه زمینه‌ها دنبال می‌کنند و همیشه در بازی وارد می‌شود که برد برای آن‌ها باشد و باخت برای طرف مقابل؛ اگر برجام برای ایران هیچ فایده‌ای نداشته باشد یک بازی برد برد بود که ما توانستیم ۲۰ بار وزیر امور خارجه کشور امپریالیستی آمریکا را از آن سوی اقیانوس آرام به این سوی اقیانوس آرام بیاوریم و پای میز مذاکره بنشانیم و توافق کنیم.

آمریکایی‌ها سر تکریم برای روس‌ها هم پایین نیاوردند و روس‌ها بعد از مذاکرات ما با آمریکایی‌ها متوجه ضعف آن‌ها شده‌اند و همه‌ این‌ها نکات مثبتی است اما اینکه ما برجام را با حل مشکلات اقتصادی و رونق اقتصادی گره بزنیم، اشتباه ناشیانه‌ای بود که از عدم شناخت دقیق جریان استکباری سر می‌زد و زمان لازم است تا شکست‌های پی‌درپی و قطعی آمریکا در برجام برای مردم مشخص شود و ایران که یکی از قدرت‌های بزرگ جهانی است می‌تواند پایگاه خوبی برای کشورهای عدالت‌خواه در دنیا باشد.

چرا نتایج برجام برای مردم ملموس نیست؟

محتشمی: دلیل این موضوع همان پیوند ناشیانه‌ای بود که در ابتدا گفتیم، پیوندی که در ابتدا گفته شد اگر برجام امضا شود اوضاع اقتصادی کشور رونق پیدا می‌کند، این انتظار ناشیانه‌ای بود که از عدم شناخت دقیق آمریکا نشات می‌گرفت و وقتی این کار انجام شد یأس در بین مردم به وجود آمد.

**اجماع شش دانگ اصلاح‌طلبان برای حمایت از روحانی

پیش از این چند بار بحث عبور از روحانی مطرح شده است، چقدر ممکن است که اصلاح‌طلبان در انتخابات ۹۶ از روحانی عبور کنند؟

محتشمی: الان یک اجماع شش دانگ و همه جانبه نسبت به بقای روحانی در بین همه‌ی اصلاح‌طلبان وجود دارد و بهترین و شایسته‌ترین فرد در شرایط کنونی روحانی است و اصلاح‌طلبان از ۶ ماه مانده به انتخابات همگی به این اجماع رسیده‌اند و فقط موضوع انتخابات شوراها اهمیت ویژه‌ای برای اصلاح‌طلبان دارد.

**شرط و شروط اصلاح‌طلبان برای روحانی

مجموعه احزاب اصلاح‌طلب از چند ماه پیش، شاید از اوایل سال جاری که گمانه‌زنی‌ها درباره انتخابات ریاست جمهوری مطرح شد، هرچند برخی نقدهایی نسبت به عملکرد روحانی داشتند اما گزینه‌ نهایی برای انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم روحانی شد، البته برخی شرط و شروط هم گذاشته‌اند که از نخبگان اصلاح‌طلبی بیشتر در دولت دوازدهم استفاده شود و امیدواریم که این اتفاق رخ دهد و این عمل منجر به استفاده بیشتر و بهتری از نخبگان اصلاح‌طلبی در مسئولیت‌های اجرایی کشور شود.

**هیچ گمانه‌زنی در خصوص کاندیداتوری عارف وجود ندارد

با این حساب عارف دیگر در انتخابات شرکت نمی‌کند؟

محتشمی: بله، دیگر هیچ گمانه‌زنی خاصی درباره آقای عارف وجود ندارد و اصلاح‌طلبان با تمام احترامی که برای آقای عارف قائلند و همواره از ایشان به خاطر جوانمردی که در سال ۹۲ به خرج دادند تشکر می‌کنند ولی دیگر برای بحث ریاست جمهوری گمانه‌زنی در خصوص عارف وجود ندارد و عملا همه‌ نگاه‌ها به روحانی است.

**احتمال پیروزی نسبی اصلاح‌طلبان در انتخابات شوراهای شهر

برنامه خاصی برای شوراهای شهر دارید؟

محتشمی: اصلاح‌طلبان بیشترین سرمایه‌گذاری را در مراکز استان‌ها و کلان شهرها خواهند داشت اما آنچه که مهم است جنس انتخابات شورای شهر است، این انتخابات در اکثر شهرها اجتماعی است و در تهران و برخی کلان شهرها سیاسی و اجتماعی؛ اصلاح‌طلبان سرمایه‌گذاری مناسبی برای این انتخابات خواهند داشت تا بتوانند سطح مدیریت شهری در کلان‌شهرها، مراکز استان‌ها و شهرهای کوچک را به دست بگیرند و ارتقا بخشند و بنا بر نگاهی که در آحاد جامعه وجود دارد احتمالا اصلاح‌طلبان پیروز نسبی شوراهای شهر باشند.

**روحانی نشان داد یک اصلاح‌طلب تمام عیار است

آیا در صورت پیروزی روحانی در انتخابات سال آینده باز هم وی “رحم اجاره‌ای” اصلاح‌طلبان خواهد بود؟

محتشمی: روحانی جَنَم خوبی از خود نشان داد و با ادبیات اصلاح‌طلبی توانست اصلاح‌طلبان را جذب خود کند و با پیوند ادبیات اعتدال و اصلاح‌طلبی جان تازه‌ای به ادبیات اصلاح‌طلبی بخشید و نشان داد یک اصلاح‌طلب تمام عیار است، هرچند نیم نگاهی هم به جریان اصولگرا دارد که این نیم نگاه هم حاصل از تفکر پیوند آزادی و دین است.

اصلاح‌طلبان بیشتر دنبال “آزادی و دین” هستند در حالی که اصولگرایان به دنبال “دین و دین” هستند و روحانی به خوبی توانست تفکر “آزادی و دین” را که خواستگاه جریان اصلاح‌طلبی است با یکدیگر پیوند بزند، چرا که نه “آزادی” به تنهایی می‌تواند کشور را اداره کند و نه “دین” به تنهایی قادر به انجام این کار است.

این پیوند پُر کردن خلاء ایدئولوژیکی است که در کشور وجود دارد و به نظرم منظومه فکری روحانی طوری است که می‌تواند اصلاح‌طلبان را اقناع کند.

**کسی داعیه‌دار ورود به انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ نیست

آیا اصلاح‌طلبان برای بعد از روحانی برنامه‌ای دارند؟

محتشمی: هر چند برخی گمانه‌زنی‌ها شاهد این مدعاست که جریان اصولگرا با آوردن احمدی‌نژاد در شورای شهر و شهرداری قصد آماده‌سازی وی را برای انتخابات سال ۱۴۰۰ دارد تا او در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم میدان داری کند اما در بین اصلاح‌طلبان اتفاقی در این زمینه رخ نداده و کسی داعیه دارد ورود به انتخابات سیزدهم نیست.

نکته باقی مانده که بخواهید به آن اشاره کنید؟

محتشمی: امیدواریم یک انتخابات آزاد، رقابتی و سالم را مثل بیشتر انتخابات‌های گذشته شاهد باشیم.

گفت‌وگو از امیر نجفی

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.