پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

محرم و خرافات انحرافی/ جهل عوام و هوشیاری دشمنان، بسترساز خرافات
یکی از مفاهیمی که در حوزه فرهنگی تشیع دچار تحریف و انحراف شده و گاهاً این انحراف به صورت هدفمند و طراحی شده صورت پذیرفته است، مسئله حادثه کربلا و واقعه روز عاشوراست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

بسیاری از آموزه‌های متعالی ادیان توحیدی در طول تاریخ دست‌خوش تحریف گشته و با خرافات و امورات موهوم عجین شده است. این تحریفات گاهی در یک سیر تاریخی بوجود آمده و به دلیل جهل و ناآگاهی مردم، زمینه پذیرش اجتماعی یافته است و گاهی هم دست‌های پیدا و پنهان با اهداف خاص، این آموزه‌ها را دچار تحریف و دگردیسی کرده‌اند. حتی بعضی از کتب الهی مانند تورات و انجیل نیز از این بلا به دور نمانده و در معرض تحریف و خرافه قرار گرفته‌اند.

در حوزه آموزه‌های دینی اسلام نیز گاهی این اتفاق افتاده است و نتیجه آن رواج برخی خرافات و موهومات شده است و گاهی حتی بسترساز شکل‌گیری مذاهب و مکاتب ضاله شده است.

امروزه انحرافاتی چون اندیشه‌های وهابی و بهائی دو نمونه بسیار واضح از این امر است که آشکارا راه انحراف و تحریف را طی کرده است.

یکی از مفاهیمی که در حوزه فرهنگی تشیع دچار تحریف و انحراف شده و بعضاً این انحراف به صورت هدفمند طراحی شده، پیرامون مسئله حادثه کربلا و واقعه روز عاشوراست…

در طول گذشت نزدیک به ۱۴ قرن از این واقعه، همچنان تحریفات و خرافات برخاسته از جهل بشری و توطئه دشمنان اسلام این حماسه بزرگ و درس‌آموز را نشانه رفته است.

در ذیل به چند مورد از این تحریفات و انحرافات اشاره می‌شود. هر چند به واسطه حضور مستمر علمای اسلام و وجود سیره اهل‌بیت(علیهم‌السلام) این عوامل علی‌رغم تلاش‌های بسیار نتوانسته‌اند از کارایی و اثرگذاری این واقعه بزرگ و حماسی بکاهند.

** حادثه عاشورا یعنی گریه

یکی از انحرافات اصلی در این مسیر، تقلیل روح حرکت‌زایی و جنبشی عاشورا به فرصتی برای گریه و زاری است. به دلیل برخی کج‌اندیشی‌ها، امروز بخش‌هایی از جامعه سطح واقعه عاشورا را به یک تراژدی غمبار تقلیل داده‌اند که برای بخشش گناهان و تقرب به خداوند باید در عزای حسین(ع) گریست…

هر چند این‌را باید متذکر شد که گریه اشک و عزاداری، ذاتاً در این واقعه و بر حسین(ع) خود یک امر واجد ارزش می‌باشد اما قطعاً، هدف گسترش مفاهیم این واقعه برای گریه نیست، بلکه هدفی متعالی‌تر را در خود دارد و آن هم اینکه مکتب عاشورا به دنبال پایه‌گذاری یک نهضت فکری ضد استکباری و ظلم‌ستیزانه است تا جبهه حق علی‌رغم محدودیت مادی و ظاهری در مقابل فساد و انحراف جامعه سکوت نکند.

** هر گناهی کردید با اشک پاکش کنید

یکی از انحرافات در عرصه فرهنگ عاشورا این است که برخی این‌گونه تبلیغ می‌کنند که فرد، مجاز به انجام هر کار گناه و خطایی که مایل به آن است، می‌باشد،اما با رسیدن محرم و شرکت در مجلس عزای امام(ع)تمامی گناهان او پاک و بخشیده می‌شود، و این نگاه انحرافی خود موجبات جری‌شدن و گسترش بی‌بندوباری را نیز فراهم می‌کند. هر چند کسی منکر این امر نیست که گنهکار اگر با نیت توبه نصوح در عزای ارباب‌فضیلت‌ها(ع) شرکت کند، مشمول غفران و بخشش الهی خواهد شد…ان شاءالله

** رسم و رسومات غلط

در برخی مناطق جغرافیایی شیعه رسوماتی مرتبط با واقعه عاشورا رایج شده که سراسر خرافه و انحراف است. مثلاً متوسل‌شدن به درختان نخل، نخل‌گردانی و… از جمله این امور است که موارد این‌چنینی بسیار قابل مشاهده است.

** قمه‌زنی

امروز تردیدی وجود ندارد که انحراف بزرگی به نام قمه‌زنی را دشمنان مکتب اهل‌بیت(ع) به اسم اسلام و تشیع و با هدف خدشه‌دا‌رکردن چهره نورانی و اثر‌گذار مکتب عاشورا طراحی کرده و رواج داده‌اند. حمایت همه جانبه امروز آن‌ها از این انحراف، خود گویای این امر است، البته چنگک‌زنی و سایر آسیب‌ها نیز از این جمله‌اند.

** آلات و ابزارهای مشکوک

استفاده از برخی ابزار و آلات مشکوک مانند علم‌های صلیبی شکل و آلات موسیقی غربی هم از این جمله انحرافاتی است که هر چند شاید اصل مفاهیم مکتب عاشورا را تخریب نکند، اما ظاهر مراسم عزاداری را نیز زیر سؤال می‌برند.

** داستان‌های دروغین برای گریه

یکی دیگر از خرافات و انحرافات مطرح‌شده در این قضیه برخی داستان‌های ساختگی و مغایر با منطق عقل و شرع مقدس اسلام می‌باشد.

این داستان‌ها که گاه به اصل حادثه ضمیمه می‌شوند، گاهی در قالب خواب و الهام و مکاشفه مطرح می‌شوند که در بسیاری از موارد اثری منفی بر مردم داشته و موجب تضعیف باورهای آن‌ها می‌شود.

در مجموع می‌توان گفت واقعه عاشورا همانند بسیاری از حوادث تاریخی دچار تحریفات و انحرافاتی از روی جهل یا توطئه دشمنان اسلام شده است که برخی از موارد آن در فوق اشاره شد.

بنابراین ضرورت دارد تا شیعیان و پیروان مکتب اهل‌بیت(ع) با هوشیاری و بصیرت این امور را تجزیه و تحلیل کنند تا این مکتب فکری برخاسته از واقعه عاشورا همچنان اثر‌گذار و کارآمد در صفحه زندگی بشر بماند و جهالت و توطئه دشمن نتواند کلیت آن‌را به انحراف بکشاند.

به امید ریشه‌کنی تمامی دشمنان اسلام و تشیع با ظهور و قیام منتقم الزهرا (عج) ان‌شاءالله…

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.