پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

گفتگو با مداحان ولایی مازندران/1
هیئت ها باید راه و رسم شهدا را پرورش دهند
مداح اهل بیت(ع)، عبدالرضا نوری در گفتگو با خبرنگار مازندرانه بیان کرد: اگر خصوع و خشوع درتک تک اعضای هیئت رسوب پیدا کند، مطمئنا در میان نوکران امام حسین(ع) فضاهای مناسبی را به وجود می آورد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

با فرا رسیدن ماه محرم الحرام پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه در اقدامی جالب سعی دارد با تمامی مداحان محبوب و مشهور استان مازندران مصاحبه ای صورت دهد.در همین راستا خبرنگار مازندرانه در اولین گفتگو به سراغ عبدالرضا نوری ذاکر اهل بیت و مداح جوان و خوش صدای آملی رفته است و گفتگویی گرم و صمیمی با این مداح ولایی انجام داده است که در ادامه این گفتگو را با هم می خوانیم:

img_2058

*مازندرانه*- خودتان را مختصر معرفی کنید؟
عبدالرضا نوری هستم متولد آمل

*مازندرانه*چطور به مداحی علاقه مند شدید؟
در قرائت قرآن زمانی که ۹ سال داشتم توانستم رتبه برتر استان مازندران را کسب کنم  و این باعث تشویق بیشتر من به ادامه کار اهل بیت(ع) و مسائل مربوط به عترت و قرآن شد.
وی در ادامه گفت: مدیر مدرسه ی ۱۳ آبان شهرستان آمل زمانی که در پایه سوم ابتدایی مشغول تحصیل بودم مشوقم شد تا در صف سرود،مداحی و قرآن بخوانم .

*مازندرانه*از چه زمانی به صورت جدی مداحی را شروع کردید؟
بعد از سکونت در تهران به صورت جدی پیگیر کار مداحی شدم و از طریق یکی از دوستانم با استاد رنجبر گل محمدی آشنا شدم .

ایشان در روزهای جمعه بعد از زیارت عاشورا کلاس هایی در خصوص مداحی برگزار می کردند و در آنجا بود که مداحی و روضه را زیر نظر این استاد برجسته فرا گرفتم.
بعد از ۷ سال زندگی در تهران در سن ۲۲ سالگی به آمل برگشتم و در هیئت قمر بنی هاشم در کوچه هنرستان که قبلا در آنجا زندگی می کردیم مداحی را به صورت رسمی شروع کردم.
به کمک بچه های هیئت در همان زمان به کارهای فرهنگی مختلفی پرداختیم همانطور که حضرت امام (ره )فرمودند: (مراسمات بخصوص مراسمات اهل بیت باید عاشورایی برگزار شود); ما هم تا جایی که در توان داریم سعی کردیم مراسمات را به درستی و به نحو احسنت برگزار کنیم.
در همین دوره با هیئت علی اکبر(ع ) نیز آشنا شدم البته از دوران ابتدایی در این هیئت مداحی می کردم و چندی بعد هیئت اصحاب الحسین هم به این دو هیئت اضافه شد و تمام بچه های این سه هیئت عاشقانه با هم برای امام حسین (ع) عاشقانه کار می کنند.

img_2074

*مازندرانه*این هیئت ها از چه زمانی شروع به کار کردند؟
هیئت های قمر بنی هاشم(ع) و علی اکبر(ع) به ترتیب از سال ۱۳۷۰ و ۱۳۷۹ شروع به فعالیت کردند; بنده هم از سال ۹۳ مشغول به نوکری در این دو هیئت شدم .

*مازندرانه*چه کارهایی در هیئت انجام می دهید؟
در مناسبت های مختلف نوکران این هیئت سعی کردند برای اهل بیت خدمت کنند و همچنین در ایام محرم سه ایستگاه صلواتی در نقاط مختلف شهر آمل برگزار می کنیم .

*مازندرانه*چقدر تلاش می کنید که جوانان را به سمت هیئت جذب کنید؟
ما به عنوان مداح و کسی که تریبون دست ماست تا جایی که می توانیم از احادیث، روایات و کلام بزرگان دین استفاده می کنیم و در عین حال اطلاعات مان را بیشتر کرده تا جذب در هیئت ها بیشتر شود.

*مازندرانه*برای حفظ جوانان دراین هیئت ها چه می کنید؟
در ظاهر فعالیت هایی که بچه های هیئت با هم انجام می دهند  و رفاقت هایی که در این بین ایجاد می شود در هیئت تاثیر می گذارد، ولی در باطن دست اهل بیت(ع) در این محافل است.

اگر رنگ و روی اخلاص در هیئت ها باشد و مراسم ها از ریا و ظواهر دنیایی دور باشند و جوانان یکبار به این مراسم بیایند مطمئنا جذب می شوند نه در این هیئت بلکه در هر هیئتی که ذکر امام حسین(ع) در آن است و بی ریا باشد .

img_2018

*مازندرانه*واقعه عاشورا چه تاثیری درزندگی روزمره جوانان داشته است؟
راه امام حسین حق است و راه حق واضح است و از هر پلیدی و زشتی و گناه  به دور است و اگر ما بخواهیم شرایط را فراهم کنیم که جوانان با راه امام حسین(ع) آشنا شوند باید از هیئت ها بخصوص مسئولین شهر کمک بگیریم که می تواند نقش بسزایی داشته باشند تا این امر واقع شود.حتی در ظواهر شهر در ایام شهادت ها و ولایت ها می توان استفاده کرد.

*مازندرانه*چرا بعضی هیئت ها درآمل با هم اختلاف دارند ؟
اگر خضوع و خشوع درتک تک اعضای هیئت رسوب پیدا کند در میان نوکران امام حسین مطمئنا فضاهای مناسبی را به وجود می آورد که به نوبه خود یک فرهنگ سازی برای هیئت ها است همانطور که در شهر های مذهبی می بینیم همه در کنار هم یک دسته بزرگ می سازند.

*مازندرانه*آیا در هیئت ها مشکلات افراد شناسایی و حل می گردد؟
در هر زمینه ای شناسایی افرادی که مستحق کمک مالی و روحی هستند امکان پذیر است و این افراد اگر کسی را مورد اطمینان ببینند با آن ها درد و دل می کنند و مشکلشان را به آنها می گویند و به همین صورت مشکلات خانوادگی،مالی و روحی بسیاری از افراد شناسایی و حل می شود.

*مازندرانه*هیئت ها باید چه پایگاهی باشد؟
هیئت بایدهمه چیزهای را که برای تغذیه روح انسان نیاز دارد را دربر گیرد. اهل بیتی و انقلابی باشد، کارهای فرهنگی انجام دهد و تبدیل به پایگاهی شود که شهدا را پرورش داده و راه و رسم شهدا رابیاموزد.

img_2028 img_2035 img_2044 img_2051

مصاحبه از : میثم یوسفی

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

 1. حسن محمدی گفت:

  بسیار ممنون
  مصاحبه تاثیر گذاری بود
  ان شاءالله حاج عبدالرضا زیر سایه لطف آقا بقیه الله صلوات الله علیه نفس بزنند
  و ماشاالله به این روحیه ی شهدایی حاجی
  در آخر
  ممنونیم از پایگاه خبری مازندرانه
  دست مریزاد

 2. امیرحسین گفت:

  خیلی ساده اما دلنشین
  با تشکر مداح ولایی اقای نوری

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.