پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

غذای آلوده جان ۱۰ هزار نفر را در چین گرفت
ایمنی نبودن مواد خوراکی موجب مرگ هزاران نفر و ضرر اقتصادی چند میلیون دلاری در چین شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

آمارها حاکی از مرگ بیش از ده هزار نفر و ضرر اقتصادی ۷۵۰ میلیون دلاری کشور چین است که تنها به علت عدم ایمنی غذاها و نبود هیچ‌گونه نظارتی از سازمان غذایی این کشور است.

۱۰ هزار کشته و ۷۵۰ میلیون دلار زیان تنها در سال ۲۰۱۵ اتفاق افتاده است.

عوامل متعددی بر ایمنی مواد غذایی موثر هستند؛ مانند: آلودگی خاک، آلودگی هوا، آلودگی آب، استفاده از کود و سوء استفاده از آنتی‌بیوتیک. دیگر عوامل عمده شامل فقدان آگاهی اجتماعی، فلسفه نادرست توسعه و روش‌های ناقص نظارتی ارگان‌ها است. در این بین آلاینده‌های مدرن نیز وارد خاک کشاورزی شده است.

چین با داشتن یک میلیون هکتار خاک آلوده و ورود مواد شیمیایی‌ای که مستقیما با تولید مواد غذایی در ارتباط است و ۸۰ در صد آنها را تهدید به آلودگی می‌کند باید چندین هزار کشته داشته باشد و این اصلا عجیب نیست. سیاستی که برای تغذیه افراد به کار می‌رود کاملا غلط است زیرا جان مردم قربانی تسریع توسعه می‌شود. سیاستی که باید از ریشه اصلاح شود.

جدا از آلودگی خاک و زمین‌های کشاورزی، آب‌ها نیز آلوده است و در سال ۲۰۱۵ حدود ۶۱ درصد از مردم چین آب آشامیدنی ناسالم داشتند.

مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک در پرورش دام و آبزیان نیز به بیماری مردم چین دامن زده است. طبق بررسی‌های  وزارت بهداشت چین، ۳۱۰ هزار تن آنتی‌بیوتیک تولید می‌شود که از این مقدار ۳۰ هزار تن به کشورهای خارجی صادر و مابقی در صنعت خوراک استفاده می‌شود.

با در نظر گرفتن مقدار آلودگی آب‌ و خاک که دو عنصر حیاتی محسوب می‌شوند و هم‌چنین مصرف بیش از حد آنتی‌بیوتیک باید چاره‌ای اندیشید برای مردمی که به خاطر سیر کردن شکمشان هزاران بیماری و ویروس می‌گیرند که اگر خوش شانس باشند و زنده بمانند باید تا پایان عمر برای مداوای خود بکوشند و اگر بمیرند جدا از آنکه خانواده را داغدار کرده‌اند به تعداد کشته‌های ناشی از عدم ایمنی غذا افزوده‌اند.

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.