پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

سردار باقرزاده: لزوم حمایت دولت از طرح ۳ ساله تفحص شهدا/ بخشی از اطلاعات انسانی جنگ در دست آمریکایی‌هاست/ از بین تفحص ۴۷ هزار شهید، حدود ۸ هزار شهید هویت مجهول دارند
مسوؤل کمیته جست‌و‌جو مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح گفت: برای بازگرداندن 5 هزار شهید به وطن در ظرف سه سال، برنامه‌ای را تدوین کردیم و اگر دولت از این طرح حمایت کند و امکانات لازم را در اختیار ما قرار دهد، باقی‌مانده شهدا را در مدت زمان معین پیدا می‌کنیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

سید محمد باقرزاده امروز در جمع خبرنگاران با تأکید بر اینکه علاوه بر جنوب عراق، در کردستان برای کاوش فعال هستیم، اظهار کرد: نیاز است که جبهه غرب ما، که در عراق به عنوان جبهه واسط نام دارد، که شامل مناطق مندلیب، کوت و… است، تیم‌هایی مستقر شوند و ما برای استقرار نیروها، مذاکراتی را انجام دادیم و درصدد توسعه کار خود هستیم.

وی ادامه داد: برای بازگرداندن ۵ هزار شهید به وطن در ظرف سه سال، برنامه‌ای را تدوین کردیم و اگر دولت از این طرح حمایت کند و امکانات لازم را در اختیار ما قرار دهد، باقی‌مانده شهدا را در مدت زمان معین پیدا می‌کنیم.

مسوؤل کمیته جست‌و‌جو مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح با تأکید بر اینکه این پیش‌بینی و طرح ما است، گفت: این طرح مستلزم حمایت همه‌جانبه اعتباری، لجستیک، آمادی، آمادگی و هماهنگی میدانی با طرف‌های عراقی و همچنین کارهای فنی دیگر است، تا بتوانیم طبق زمان‌بندی به نتیجه برسیم.

وی خاطرنشان کرد: شهدای معسکرات ما که در اردوگاه‌ها به شهادت رسیدند، چون بعضی از آنها وضعیتشان برای ما مشخص نیست، به دنبال آن هستیم که در عمق خاک عراق آنها را ردیابی کنیم.

باقرزاده با تأکید بر اینکه در کشور عراق نزدیک به ۹ قبرستان وجود دارد که شهدای ما در آنجا دفن هستند، بیان کرد: با توجه به اینکه آمریکایی‌ها، کل اطلاعات و اسناد وزارت دفاع عراق را بردند و اکنون در اختیار پنتاگون است، اطلاعات انسانی جنگ نیز بخشی از آن خود‌به‌خود منتقل شده است.

وی با تأکید بر اینکه باید این اطلاعات از آمریکایی‌ها گرفته شود، افزود: در دو مرحله برای کسب اطلاعات تلاش شده است، اما تاکنون به نتیجه نهایی نرسیده و تصویر ذهنی ما این است که اگر این اطلاعات به دست آورده شود، کمک قابل توجهی در ردیابی سایر شهدا می‌کند.

مسوؤل کمیته جست‌و‌جو مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح گفت: بعضی از افراد هم هستند که در گذشته در تدفین شهدا نقش داشتند و از سیستم دولتی یا نظامی عراق نزدیک خارج شده‌اند و البته عده‌ای نیز هنوز هستند اما سیستم وزارت دفاع عراق مسلط به این موضوع نیست و به دلیل مشکلاتی که دارند، تاکنون کاری صورت نگرفته است.

* پیدا شدن پیکر ۲۰۳ شهید در نیمه اول سال‌جاری

باقرزاده با تأکید بر اینکه کار ردیابی دقیقی نیاز است، متذکر شد: به لطف خداوند در هر مرحله‌ای که کمیته وارد شده است، تعداد قابل توجهی شهید پیدا شد‌ه‌اند و از اول سال تاکنون حدود ۲۰۳ شهید تفحص شده‌ و امیدواریم در نیمه دوم سال، کارمان را با قوت بیشتری ادامه دهیم.

وی عنوان کرد: کارهای کاوش در گرمای ۵۵ درجه جنوب عراق انجام می‌شود، البته به دلیل مشکلات منطقه وقفه‌هایی هم بوده اما کار در حال انجام است.

مسوؤل کمیته جست‌و‌جو مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح، اظهار کرد: تاکنون ۴۷ هزار شهید تفحص شده است که از این آمار، ۸ هزار شهید هویتی نامشخص داشته‌اند و بقیه شناسایی شده‌اند و اکنون هم باید ۵ هزار شهید دیگر تفحص کنیم که بخشی از آنها هم مجهول خواهند بود.

باقرزاده در رابطه با محل دفن شهدایی که هویت آنها مجهول است، خاطرنشان کرد: شهدایی که هویت آنها مشخص نیست، در دانشگاه‌ها، پارک‌ها، مراکز نظامی، مراکز حوزوی، قبرستان‌ها و… دفن شده‌اند.

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.