پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

جنگ نرم خانمان‌سوزتر از جنگ سخت است/ بی‌تفاوتی فرهنگی مسئولان موجب آسیب بیشتر فرهنگی شده است
اگر باور داشته باشيم که دانشجو و جريان دانشجويی می‌تواند انقلاب را در مقابل آفت‌ها و چالش‌های پيش آمده بيمه کند، بنابراين مبارزه با استکبار، فساد و تجمل‌گرایی را می‌توان در زمان کنونی از اهداف و رسالت‌های جنبش دانشجويی برشمرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

همواره چنین بوده که وقتی کسی در رویارویی با دیگری عاجز بماند، دست به حیله و خدعه می‌زند و این بار، به‌جای دشمنی، خود را در قالب دوست قرار می‌دهد تا بتواند کاری را که در میدان نبرد سخت و مستقیم نتوانسته بود انجام دهد، در قالب دوست و یا خدعه‌گری به پیش ببرد.

چرا جنگ نرم؟!
در کلان ماجرا، دشمنان انقلاب اسلامی ایران نیز پس از ناامیدی در میدان مبارزه سخت، سال‌هاست به این نتیجه رسیده‌اند که هدف خود در بی‌اثرکردن انقلاب اسلامی را باید در مبارزه نرم جستجو کنند، این مبارزه شامل ابعاد مختلفی است که عمدتاً رویکرد فرهنگی و تغییر باور مردم و مسئولان و شکارکردن مقامات ساده‌لوح یا غرب‌باور و دادن وعده و وعیدهای توخالی به شخصیت‌ها دارد.

در این ارتباط، با  چند تن از دانشجویان و دانشگاهیان مازندران گفت‌وگو کردیم که نظر شما خوانندگان ارجمند را به مطالعه آن جلب می‌کنیم.

افشاگر تهاجم خزنده دشمن
سال‌هاست مقام معظم رهبری با علم کامل نسبت به نقشه‌های میان و بلندمدت دشمنان ملت ایران، از تهاجم و شبیخون فرهنگی و سپس غارت و کشتار فرهنگی تذکر و تنبه می‌دهند.

ایشان از ناتوی فرهنگی، هجمه فرهنگی رخنه و نفوذ سخن گفتند که مراحل جنگ نرم می‌باشد. در این بین نقش اقشار مختلف مردم در تعریف جنگ نرم و تبیین مواضع در مقابل آن بسیار اهمیت دارد. جدای از وظیفه عمومی در قبال جنگ نرم، با توجه به اهمیت دانشگاه سئوالی که پیش می‌آید این است: اگر جنگ نرم دشمن در دانشگاه که مبداء همه تحولات است به پیروزی دست یابد، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟. آیا دانشجویان، به‌خصوص دانشجویان بسیجی، تعریف درستی از جنگ نرم و پیامدهای آن دارند؟

دانشجویان بسیجی در قبال جنگ نرم تا به الان چه کرده‌اند؟. در این باره با چند تن از مسئولان و دانشجویان بسیج دانشجویی مازندران به گفت و گو نشستیم.

بسیج دانشجویی برای مقابله با جنگ نرم تشکیل شد
شهرام نوری هدف از تشکیل بسیج دانشجویی را مقابله با تهاجم نرم دشمنان نظام و اسلام دانست و خاطر نشان کرد: حضرت امام خمینی(ره) بود که برای اولین بار دانشجویان انقلابی و مبارز را به طور غیرمستقیم افسران جنگ نرم لقب داد.

مسئول سازمان بسیج دانشجویی مازندران با بیان اینکه جنگ نرم مجموعه اقداماتی است که باعث دگرگونی در هویت فرهنگی و الگوهای رفتاری مورد قبول یک نظام سیاسی می‌گردد، اظهار کرد: به عبارتی دیگر جنگ نرم نوعی سلطه در ابعاد سه گانه؛ حکومت، اقتصاد و فرهنگ است و از طریق استحاله الگوهای رفتاری، نمادها و الگوهای نظام سلطه جایگزین آنها می‌شود.

نوری گفت: در جنگ نرم، بدون منازعه و لشکرکشی فیزیکی، کشور مهاجم اراده خود را بر یک ملت تحمیل می‌کند و آن را در ابعاد گوناگون با روش‌های نرم افزاری به اجراء در  می‌آورد.

ضرورت تشخیص و بازشناسی مختصات جنگ نرم
وی تغییرات حاصل از جنگ نرم را درونی، آرام، ذهنی و تدریجی دانست و خاطر نشان کرد: این تهدید همراه با آرامش و خالی از روش‌های فیزیکی و با استفاده از ابزارهای تبلیغات رسانه‌ها، احزاب و تشکل‌های صنعتی و قشری به شیوه القاء و اقناع انجام می‌شود.

مسئول بسیج دانشجویی مازندران در بیان اهداف جنگ نرم تصریح کرد: عمده‌ترین هدف در جنگ نرم تاثیرگذاری بر انتخابات‌ها، کنترل فرآیند تصمیم‌گیری، شیوه اطلاع‌رسانی و تغییر در نظام ارزش‌ها است که منجر به استیلای سیاسی، فرهنگی و اقتصادی آنها می‌شود.

شهرام نوری افزود: مهاجم فرهنگی سعی می‌کند با استفاده از برتری اقتصادی، سیاسی، نظامی، اجتماعی و فن آوری به مبانی اندیشه و رفتار یک ملت هجوم آورد و با تغییر الگوهای رفتاری حریف، زمینه حاکمیت اندیشه، ارزش‌ها و رفتارهای مطلوب خودش را فراهم آورد.

وی با بیان اینکه در براندازی نرم، دشمن به دنبال آن است که طی فرایند طولانی و مستمر، بخشی از وفاداری مردم جامعه و مقبولیت نظام به کانون‌های اقتدار دیگری مانند سازمان‌های غیردولتی و یا نهادهای قومی منتقل گردد، اظهار کرد: بازیگر خارجی نیز با مدیریت خود زمینه‌های اجتماعی لازم برای شکل‌گیری و گسترش آن در جامعه را فراهم می‌نماید.

عقب‌ماندگی‌مان در اقدام علیه جنگ نرم
وی با بیان اینکه تاسیس بسیج دانشجو و طلبه در سال ۶۷، با تاکید بود نه با تاخیر، اظهار کرد: تمام توان نیروهای مردم از جمله بسیج، می‌بایست در جبهه نرم به میدان آید، چرا که اگر ایران اسلامی در این جنگ شکست بخورد چیزی از نهال انقلاب اسلامی باقی نمی‌ماند تا کسی بخواهد از تفکر انقلابی در دانشگاه و حوزه، حمایت و دفاع کند.

مسئول بسیج دانشجویی مازندران امام خمینی (ره) را تیزبین و آینده‌نگر در تشخیص مبارزه با جنگ نرم دشمن دانست و خاطر نشان کرد: نظام سلطه جهانی، جنگ نرم خود را مدت‌ها قبل شروع کرده بود و امام خمینی(ره) در این راستا با درک درست از استراتژی تهاجم فرهنگی دشمن، بر جنبه دفاع در برابر تهاجم نرم دشمن تاکید کردند و از طلاب علوم دینی و دانشجویان دانشگاه‌ها خواستند که با تمام توان خود از انقلاب و اسلام دفاع کنند.

وی هدف از تشکیل بسیج دانشجویی را مقابله با تهاجم نرم دشمنان نظام و اسلام دانست و خاطر نشان کرد: حضرت امام خمینی (ره) بود که برای اولین بار دانشجویان انقلابی و مبارز را به طور غیرمستقیم افسران جنگ نرم لقب داد.

نوری وظیفه امروز دانشجویان بسیجی را ایجاد حماسه در صحنه جنگ و دفاع نرم دانست و خاطر نشان کرد: دانشجویان باید در مقابل عرصه‌های مختلف تهدیدهای نرم فرهنگی، سیاسی و علمی، خود را آماده کرده و پای در میدان کارزار گذارند.

دشمن در جنگ نرم به دنبال تغییر باورها است
حسینی مطلق مدیر بسیج دانشجویی خواهران در مصاحبه با خبرنگار ما به نقش و اهمیت جوانان در مقابله با جنگ نرم اشاره کرد و گفت: براساس فرمایشات مقام معظم رهبری، جوانان افسران میدان جنگ نرم هستند و در این میدان داشتن ایمان قوی و پولادین مهم‌ترین استراتژی برای پیروزی است.

وی در ادامه جوانان را مورد هدف آماج حمله‌های دشمن دانست و گفت: دشمنان انقلاب اسلامی با شکست تلخ و مفتضحانه در هشت سال دفاع مقدس، به تغییر تئوری پرداخته و با طراحی جنگ نرم به جای جنگ سخت به عبارتی با شبیخون فرهنگی، تهاجم فرهنگی به جان این انقلاب و نظام افتادند و نقشه‌های فراوانی در سر دارند..

حسینی مطلق وجود هزاران شبکه اجتماعی مبتذل و تولید فیلم‌های انبوه در حوزه فساد و بی بند و باری و تغییر سبک زندگی را یکی از مهم‌ترین حیله‌ها و نیرنگ‌های دشمن دانست و خاطر نشان کرد: دشمن به دنبال خونریزی از نوع نظامی نیست، اما با ماهواره، اینترنت و هزار و یک ابزار مخرب دیگر به دنبال اضمحلال درونی و استحاله داخلی جمهوری اسلامی از طریق تغییر باورها و سست کردن ایمان مردم به ویژه جوانان است.

وظیفه اول‌مان چیست؟!
وی وظایف جوانان متعهد و متخصص انقلابی را عظیم خواند و افزود: نیروهای جوان انقلابی باید با تقویت ایمان و اعتقاد و حفظ روحیه انقلابی‌گری و گسترش بصیرت، نقشه‌های دشمنان را همچون هشت سال دفاع مقدس نقش بر آب کنند و در این میان دختران دانشجو با حفظ حریم عفت و پاکدامنی می‌توانند نقش تاثیرگذاری ایفا نمایند.

حسینی مطلق در ادامه به حفظ حجاب و اهمیت چادر اشاره کرد و گفت: دشمنان تک تک جوانان ما را هدف قرار داده‌اند و هر چادری که از سر دختر مسلمان ایرانی پایین بیافتد را یک موفقیت برای خود می‌شمرند، و جوانان ما باید هوشیار باشند و در تور فریبنده دشمنان گرفتار نیایند و در این راه باید زینب‌گونه استقامت و پایمردی داشته باشند.
وی در پایان چادر را سنگر زنان و دختران مسلمان ایرانی دانست و گفت: شیرزنان و دختران عفیف و پاکدامن ایران اسلامی با چادر خویش مدافع حریم انقلاب اسلامی هستند و خواهند بود و اینگونه سیلی محکمی بر دهان استکبار خواهند زد و با ادامه مسیر، دل خانواده‌های معظم و معزز شهدا را شاد خواهند کرد.

معاویه اولین طراح جنگ نرم در اسلام است
عضو شواری تبیین مواضع بسیج دانشجویی مازندران هدف جنگ نرم را ایجاد تردبد در ذهن‌ها و دل‌های مردم دانست و خاطرنشان کرد: درتاریخ اسلام حکومت معاویه را می‌توان به عنوان نمونه بارز جنگ نرم و ایجاد تردید در اذهان و قلوب مردم قلمداد کرد.

معصومه احمدپور با بیان اینکه با بررسی تاریخ در می‌یابیم که معاویه برای ایجاد انحراف در مسیر اسلام ، دو روش را درپیش گرفت، اظهار کرد: تغییر باورها و اعتقادات مردم از طریق تحریف در گفتمان اصیل اسلامی پیامبر به وسیله ایجاد شبهه و شایعه‌پراکنی و تحریف سخنان ایشان ضربه اولی بود که در جنگ نرم اموی صورت گرفت.

دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی بابل افزود: ترویج ولنگاری فرهنگی و سبک زندگی اشرافی، دومین برنامه نرم دستگاه اموی بود تا اجرای آن موجب تسخیر قلب‌ها و انحراف در باورهای مردم و تغییر اولویت‌ها گردد و درنهایت بی تفاوتی مردم را به همراه داشته باشد.

احمدپور با اشاره به تاریخ اسلام گفت: تاریخ اسلام و به خصوص واقعه عاشورا به ما می‌آموزد که یکی از مهم‌ترین آفت‌های جامعه اسلامی بی تفاوتی است.

وی با بیان اینکه مسئولان جامعه به جای استفاده از شیوه‌های مناسب برای حل مشکلات مردم، همت‌شان را بر اجرای هرچه بیشتر کنسرت‌ها و جشن‌های کذایی گذاشته‌اند، اظهار کرد: اینگونه جامعه دچار آفت بی تفاوتی خواهد شد که به جای پرداختن به اولویت‌های اصلی در حوزه‌های فرهنگی اجتماعی، سیاسی و …سرگرم لذت‌های زود گذر دنیایی شده واز اولویت‌ها غافل می‌ماند.

ولنگاری فرهنگی، نتیجه موفقیت دشمن در جنگ نرم
عضو شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی مازندران خاطر نشان کرد: در حاشیه این ولنگاری فرهنگی، نیروی جوانی که باید درخط مقدم جبهه جنگ نرم برای مقابله، روشنگری و تبیین، نقش آفرین باشد به انزوا خواهد رفت.

احمد پور ریشه بی‌تفاوتی فرهنگی را در اشرافی گری و تجمل گرایی مسئولین، القاهای فرهنگی دستگاه تبلیغات دشمن برای تغییر باورها دانست تصریح کرد: اقداماتی از قبیل برگزاری کنسرت‌ها و جشن‌های کذایی و کم کردن بودجه‌های فرهنگی دینی و انقلابی و مواردی از این قبیل ازجمله مصادیق ولنگاری فرهنگی است که تاخیر در رسیدن به آرمان ها و اهداف را به دنبال دارد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: با توجه به موارد بیان شده باید دانست مهمترین لازمه ی جلوگیری از تکرار تاریخ در حوزه جنگ نرم آگاهی و مطالبه ی همگانی و بهادادن به جوان دانشجو و استادان انقلابی به عنوان افسر جوان جنگ نرم می باشد.

جنگ نرم جوانان را هدف قرار داده است
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه فنی امام محدباقر (ع) ساری با بیان اینکه ماهواره، اینترنت، فضای مجازی از ابزارهای این جنگ نرم هستند، اظهار کرد: این ابزار درمقابل جنگ سخت قرار دارند که تاثیر آن به مراتب ازجنگ سخت بیشتراست.

حسین گلستانی مخاطبان جنگ نرم را از میان جوانان دانست و خاطر نشان کرد: جوان‌هایی که به راحتی تحت تاثیرمحیط قرارمی گیرند وگلوله های پرتاب شده را راحت تر هضم می‌کنند.

وی افزود: جنگ نرم  فضایی مسموم را در جامعه به وجود می‌آورد تا قشرجوان را ازدنیای واقعی کند و به دنیا و فضایی مجازی که شیرینی خاص خودرا دارد بکشاند.

عضو شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی مازندران با بیان اینکه مجازی شدن جوانان از برنامه‌های جدی جنگ نرم است، اظهار کرد: مجازی شدن برنامه‌ای است که جوان را ازدنیای واقعی و واقعیت‌های موجود دور می‌کند.

وی افزود: این برنامه موجب می‌شود تا پس از پایان دوره دانشجویی، یعنی زمانی که جوان باید به جامعه ورود پیداکند انتظاردارد که همه ازاو اطاعت کنند و یا هرچه که می‌خواهد دردسترسش باشد.

گلستانی حضور جوانان در فضای مجازی را موجب کمبود مطالعاتی آنان دانست و خاطر نشان کرد: نبود اطلاعات مکفی، متقن و صادق یقینا در تشکیک افکار جوان و آرمان‌هایش تاثیرگذار است.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه فنی امام محمدباقر(ع) ساری، افسردگی و خودبینی را از دیگر تاثیرهای جنگ نرم در شخصیت جوانان دانست و خاطرنشان کرد: با مدیریت زمان دراستفاده بهینه ازشبکه‌های اجتماعی میتوان درجنگ نرم موفق وسربلند بیرون آمد.

جنبش‌های دانشجویی علیه دشمن رشد کرده است

جانشین بسیج دانشجویی خواهران دانشگاه مازندران در بیان نقش دانشجو علیه نفوذ دشمن گفت: جنبش دانشجویی برای مقابله با نفوذ دشمن رشد کرده است و امروز از اهمیت بیشتری برخورداراست.

اله کلانتری با بیان اینکه پروژه  نفوذ درجنبش اصیل دانشجویی ممکن است با سهل اندیشی و شاید اهمال عده ای درداخل همراه شود، اظهار کرد: به کاربردن الفاظی نظیر افراطی، تندرو و اتلاق آن به دانشجوی دغدغه مند، مطالبه گر و متعهد، قطعه ای از پازل این برنامه نفوذ است.

عضو شواری تبیین مواضع بسیج دانشجویی مازندران دورکردن جنبش دانشجویی از مطالبه ی تحقق آرمان های انقلاب را یکی از اهداف طراحان نفوذ در دانشگاها دانست و خاطر نشان کرد: متاسفانه عده ای با ناامیدکردن جوانان و دانشجویان، پروژه خیانت به ناموس ملی راهمراهی می‌کنند.

کلانتری با بیان اینکه مطلوب جنبش اصیل دانشجویی خروجی‌هایی نظیر شهید شهریاری ، شهیداحمدی روشن وشهیدطهرانی مقدم است، اظهار کرد: با اتکا به شعار “مامی توانیم” و با توام کردن روحیه انقلابی و ضداستکباری با توانمندی و خلاقیت‌های علمی پیروزی قاطعی را در عرصه نبرد با دشمن رقم خواهیم زد.

وی افزود: اگر باور داشته باشیم که دانشجو و جریان دانشجویی می‌تواند انقلاب را در مقابل آفت‌ها و چالش‌های پیش آمده بیمه کند، بنابراین مبارزه با استکبار، فساد وتجمل گرایی را می‌توان در زمان کنونی از اهداف و رسالت‌های جنبش دانشجویی برشمرد.

جانشی  بسیج دانشجویی خواهران دانشگاه مازندران، دانشجو را چشم تیزبین جامعه دانست و خاطرنشان کرد: به فرموده مقام معظم رهبری دانشجو باید عنصرتصمیم ساز برای مسوولین نظام باشد و با مطالبات مستمر و اصولی ،نظام را در تحقق اهداف وآرمان هایش یاری کند.

جنگ نرم ابزاری در دست دشمن
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی چالوس جنگ نرم را ابزاری در دست دشمن دانست و خاطر نشان کرد:دشمن از این ابزار در برابر کشورمان بهره می‌برد.

آرمیده سلمانی با بیان اینکه دلیل استفاده از جنگ نرم عدم توانایی دشمن در جنگ نظامی می باشد اظهار کرد: دشمن با استفاده از جنگ نرم زمینه را برای اهلی کردن یک جمع مخالف فراهم می‌کند.

وی افزود: تئوری اغواء که توسط جوزف نای، تئوریسن بزرگ غربی طراحی شد، شاه کلید جنگ نرم است که در مقابل آن، رهبر معظم انقلاب اسلامی نظریه رشد در جبهه‌های خودی را به عنوان تاکتیکی هجومی ظراحی کردند.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی چالوس مبنای اصلی در این نبرد را جنگ بین اغواء و رشد دانست و خاطر نشان کرد: طرف مقابل می‌کوشد تا با درشت‌نمایی برخی از نیازهای با اولویت پایین کنترل و سبک زندگی افراد را در دست بگیرد .

آرمیده افزود: اما در نظریه رشد باید با بالابردن درک و فهم مخاطب از زندگی و آرمان‌هایش، او را برای رویارویی و حضور در جبهه‌های حق علیه باطل آماده نمود.

این دانشجوی بسیجی خاطر نشان کرد: در این میان دانشجویان به عنوان قشری که از فهم و درک بالاتری نسبت به این مقوله برخوردار هستند وظیفه دارند تا طلایه دار جبهه رشد بشری شوند و در این زمینه از هیچ تلاش و کوششی فروگذاری نکنند.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.