پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

به مناسبت قیام 17 شهریور منتشر شد;
روز حماسه آفرینی سربازان خمینی
هفده شهریور سال 1357 زمزه های انقلاب اسلامی ایران چشم جهان را به ایران خیره ساخته بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

هفده شهریور سال ۱۳۵۷ زمزه های انقلاب اسلامی چشم جهان را به ایران خیره ساخته بود; روز حماسه آفرینی سربازان خمینی کبیر که از گهواره ها برخاسته و آماده براندازی نظام سلطه و استبدادی شاه و ایجاد یک حکومت اسلامی بودند.

حرکت مردمی آن روزها آسودگی خاطر امروز ایران را رقم زده است و یاد و خاطره همه آن ها همیشه در تاریخ ایران ماندگار است به طوریکه جوانان امروز سرزمین ما همگی در تلاش برای رشد و تعالی این انقلاب هستند و خواهند بود.

تظاهرات ۱۳ شهریورماه ۱۳۵۷ همزمان با عید سعید فطر که با شور انقلابی مردم در تپه های قیطریه تهران صورت پذیرفت، زمینه ساز راهپیمایی ۱۶ شهریور شد که در امتداد آن  قیام خونین ۱۷ شهریور۵۷ شکل گرفت.

۱۷ شهریور مردم به دعوت علامه یحیی نوری از روحانیون انقلابی که خانه اش اطراف میدان ژاله بود برای تظاهرات و شرکت در نماز جمعه به خیابان ها آمدند و حرکت خود را به سمت میدان ژاله آغاز کردند و اطلاعی نداشتند که از ساعت ۶ صبح به دستور فرماندار نظامی استان تهران ارتشبد غلامعلی اویسی طی اطلاعیه ای با محتوای این که  ” به منظور ایجاد رفاه مردم و نحوه ی نظم از ساعت ۶ صبح روز ۱۷ شهریور ماه مقررات حکومت نظامی را به مدت ۶ ماه به اجرا میگذارد “اعلام حکوت نظامی شده بود.

مردم در میدان ژاله با راه بندان نظامیان ارتش گلوله باران شدند  و کشتار عظیمی شکل گرفت و درگیری ها بین مردم و حکومت تا پاسی از شب ادامه پیدا کرد و در این میان عده ای از سربازان از دستورات فرمانده تخطی کرده و اسلحه خود را به سمت مردم نشانه نگرفتند که روز بعد ۳ نفر از آنها به نام های قاسم دهقان، علی غفوری و محمد محمدی دستگیر و تیرباران شدند.

راهپیمایی ۱۷ شهریور که با شعار “مرگ بر شاه” و “زنده باد خمینی” همراه بود موجب سست شدن پایه های نظام سلطه شاه و ارتش و در نهایت بیشتر شدن فاصله ملت و حکومت از هم شد.

نکته حائز اهمیت این است که ۱۹ شهریور روسای جمهور کشورهای مصر، اسرائیل و آمریکا در کمپ دیوید با شاه ایران جلسه ای برگزار کردند  که در آن حمایت همه جانبه خود را از حکومت ایران اعلام کردند و کارتر نیز طی یک تماس تلفنی از فعالیت های دولت ایران حمایت کرد و شاه را به ادامه سرکوب مردم تشویق کرد; که در این رابطه امام خمینی(ره) فرمودند: “آقای کارتر که برای یک زندانی در شوروی آن قدر هیاهو کرد پس از کشتار پیاپی شاه پشتیبانی را از او دریغ نکرده و به خاطر این است که آمریکا به دنبال منفعت خود است.”

طبق آمار گرفته شده از فرمانداری نظامی تهران تعداد کشته شدگان ۸۷ نفر و مجروحان ۲۵۰ نفر تخمین زده شد و کماکان کسی آمار دقیقی از تعداد کشته ها و مجروحان در دست ندارد و چیزی که به وضوح می توان دید این است که در هر صورت تعداد بسیار زیادی در این راهپیمایی کشته شده اند .

جمعه خونین نقش بسزایی در شکل گیری انقلاب و افزایش روحیه ی انقلابی مردم داشته است و امام خمینی بعدها اذعان داشت که “۱۷ شهریور تکرار عاشورا و میدان شهدا تکرار کربلا و مخالفان ملت ما تکرار یزید و وابستگان او هستند.”

علاقه مندان می توانند برای درک بیشتر این مطلب به کتاب “جمعه سیاه” نوشته پژوهشگر و نویسنده انقلابی حسین دهقان مراجعه کنند.

مسیح مسلمی

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

  1. مشاور گفت:

    سلام. خداقوت برشما بسیجی غیور آقای مسیح مسلمی , شما را خداوندبرای این انقلاب نگه دارد.

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.