پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

حادثه منا و تداوم نفرت مسلمانان از وهابی‌های سعودی
نماینده مردم ساری و میاندرود در مجلس گفت: متاسفانه تلاش‌های دستگاه سیاست خارجی، کمیسیون امنیت ملی و سازمان حج برای پیگیری مطالبات خانواده‌های شهدای منا به نتیجه نرسیده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی به مناسبت فرارسیدن موسم حج ابراهیمی، پیام مهمی خطاب به برادران و خواهران مسلمان در سراسر جهان صادر کردند.

این پیام، امسال در حالی منتشر می‌شود که با کارشکنی‌های حکام سعودی، هیچ زائر ایرانی در مراسم حج بیت‌الله الحرام حضور ندارد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیام امسال خود تأکید کردند: جهان اسلام، اعم از دولت‌ها و ملّت‌های مسلمان باید حاکمان سعودی را بشناسند و واقعیت هتّاک و بی‌ایمان و وابسته و مادّی آنان را به‌درستی درک کنند؛ باید به‌خاطر جنایاتی که در گستره‌ جهان اسلام به بار آورده‌اند، گریبان آنها را رها نکنند؛ باید به‌خاطر رفتار ظالمانه‌ آنان با ضیوف الرّحمان، فکری اساسی برای مدیریّت حرمین شریفین و مسئله‌ی حج بکنند. کوتاهی در این وظیفه، آینده‌ی امّت اسلامی را با مشکلات بزرگ‌تری مواجه خواهد ساخت.

مقام معظم رهبری همچنین در پیام خود تصریح کردند: حکّام سعودی به جای عذرخواهی و پشیمانی و تعقیب قضائیِ مقصّران مستقیمِ این حادثه‌ی هولناک، با نهایت بی‌شرمی و وقاحت، حتّی از تشکیل هیئت حقیقت‌یاب بین‌الملل اسلامی نیز سر باز زدند؛ به جای ایستادن در جایگاه متّهم، در جایگاه مدّعی ایستادند و دشمنیِ دیرین خود با جمهوری اسلامی و با هر پرچم برافراشته‌ی اسلام در مقابله با کفر و استکبار را با خباثت و سَبُک‌سریِ بیشتر آشکار ساختند.

در همین زمینه گفت‌وگوهای جداگانه‌ای با نمایندگان مجلس شورای اسلامی انجام شد که در ادامه می‌خوانید.

وزرات خارجه مطالبات مقام معظم رهبری درباره حج را مبنای کار قرار دهد

علی‌اصغر یوسف‌نژاد در گفت‌وگویی درباره پیام مقام معظم رهبری به مسلمانان جهان به مناسبت فرارسیدن موسم حج، اظهار کرد: موضوعی که از گذشته مشخص بود و مقام معظم رهبری نیز بر آن تاکید کرده بودند، در حال حاضر مشخص شده است که سعودی‌ها مکان امن الهی را با سوء‌مدیریت و بی‌تدبیری خود به مکانی ناامن تبدیل کرده‌اند.

نماینده مردم ساری و میاندرود در مجلس شورای اسلامی افزود: متاسفانه تلاش‌های دستگاه سیاست خارجی، کمیسیون امنیت ملی و سازمان حج برای پیگیری مطالبات این خانواده‌ها و افرادی که در آن جا در گذشته‌اند به نتیجه نرسیده است.

یوسف‌نژاد ادامه داد: لازم است که وزارت امور خارجه از طریق مراجع رسمی این موضوعات را پیگیری و مطالبات مقام معظم رهبری را تامین کند و هم اینکه در تنظیم سیاست‌ها با عربستان به هر حال مقابله به مثل کند و از شرایط موجود برای احقاق حق خانواده‌هایی که نزدیکان خود را در این ماجرا از دست داده‌اند، استفاده کند.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: طبیعی است که این تدبیر هوشمندانه و دیدگاه‌های رهبری می‌تواند راه‌گشاه باشد و برای سیاست‌گذران خارجی تعیین مسیر کند تا مناسبات خود را با عربستان بر اساس این الگو تنظیم کنند.

تلاش سعودی‌ها برای تشکیل نشدن کمیته حقیقت‌یاب

ولی‌الله نانواکناری طی گفت‌وگو اظهار کرد: متأسفانه در چند سال اخیر شاهد هستیم که عربستان طی دو مرحله اقدامات و رویکرد ددمنشانه‌ای را از خود بروز می‌دهد، که کشتار حجاج در اوایل انقلاب اسلامی و حادثه منا از مهم‌ترین اقدامات خصمانه سعودی‌ها در ایام حج محسوب می‌شود.

نماینده مردم بابلسر و فریدونکنار در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به عملکرد سعودی‌ها در حادثه منا، ادامه داد: متأسفانه مقامات سعودی نه تنها هیچ اقدامی برای نجات حجاج در حادثه منا صورت ندادند، بلکه شواهد و قرائن نشان می‌دهد که در بروز و تشدید این حادثه تعمد وجود داشته است.

وی افزود: حتی پس از بروز حادثه منا، کشورهای اسلامی خواستار تشکیل کمیته حقیقت‌یاب بودند اما سعودی‌ها تمام توان خود را برای عدم تشکیل این کمیته صورت دادند که این نشان می‌دهد که حادثه منا دارای ابعاد بسیار و پنهانی است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: این موضوع قابل توجه است که عربستان دارای عقاید و تفکرات خاصی هستند که این مسئله راه آنها را از مسیر دیگر مسلمانان جدا می‌کند و عملا سعودی‌ها انحراف عمیقی در اسلام دارند.

نانواکناری گفت: به طور حتم نصب دستبند الکترونیکی اسرائیلی توهین بزرگی از سوی مقامات سعودی به حجاج مسلمان است و کشورهای اسلامی نباید این مسئله را برتابند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی تمام مسلمانان باید نسبت به اقدامات عربستان و رژیم صهیونیستی در عرصه حج هوشیار باشند.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.