پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

آزادی داریا و چند موفقیت؛ از آزادی حرم حضرت سکینه تا امن‌تر شدن غرب دمشق
آزادی شهرک «داریا» در غرب دمشق علاوه بر حصول چندین موفقیت نظامی و میدانی، یک موفقیت معنوی به همراه داشت و آن آزاد شدن حرم دخت امیرالمؤمنین حضرت سکینه علیهما السلام است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

شهر داریا در غوطه غربی دمشق پس از چهار سال درگیری‌های خونین در نهایت با تسلیم شدن عناصر تروریستی، آزاد شد و روی آرامش را به خود دید (جزئیات بیشتر).

با ورود ارتش سوریه به این شهر و خروج مخالفان مسلح، دمشق از یک تهدید بالقوه در غرب خود نجات یافت و بدون شک سایر گروه‌های تروریستی در غوطه غربی دمشق باید منتظر نتایج زیان‌بار باشند.

باید به این مسئله توجه داشت شهر داریا در غوطه غربی دمشق از نقاط کلیدی تروریست‌ها برای فشار به پایتخت به شمار می‌آمد و در حومه این شهر فرودگاه نظامی المزه، محله محاصره شده معضمیه الشام، جاده مهم دمشق-درعا و حرم حضرت سکینه (س) قرار دارد.

پیش از آزادی این شهر راهبردی، فرودگاه المزه با نقض متوالی آتش بس و پیشروی تروریست‌ها در منطقه جمعیات با خطر جدی روبه رو شد که خلل بزرگی در فعالیت های نظامی حومه پایتخت ایجاد کرد. فرودگاه نظامی المزه نقش بزرگی در عملیات های نیروی هوایی ارتش سوریه و تامین تجهیزات نظامی دارد.

به گزارش بین‌الملل فارس، پیشتر محله معضمیه الشام به آشتی ملی پیوسته بود اما ارتباط  عناصر مسلح از طریق تونل های زیر زمینی با تروریست های مستقر در شهر داریا، هسته خاموش گروه های تروریستی را تقویت می‌کرد و ارتش سوریه و امنیت جنوب غرب پایتخت بیشتر تحت فشار قرار می‌گرفت.


نقشه قبل آزادی داریا / اندازه بزرگتر اینجا  


نقشه بعد آزادی داریا / اندازه بزرگتر اینجا  

 اما با پیشروی نیروهای سوری در این محور این تهدید دفع شد و روند شکست تروریست ها در شهر داریا با سرعت بیشتری ادامه یافت.

در شرق شهر راهبردی و آزاد شده داریا جاده ارتباطی دمشق – درعا قرار دارد و پیشتر عناصر تروریستی با حملات خمپاره ای و تک تیراندازها این جاده را ناامن می کردند و عملیات های ارتش سوریه در جبهه جنوب مختل می شد اما با شکست تروریست ها در این شهر، نیروهای سوری با امنیت خاطر بیشتری عملیات ها را در استان درعا انجام می دهند.

عناصر تروریستی در یک سال گذشته بشدت از مواضع خود در شهر داریا دفاع کردند و در نبرد با ارتش سوریه  از انجام هر اقدامی دریغ نکردند اما در نتیجه عملیات های فرسایشی، آنها از پای درآمدند و با تشدید محاصره  در نهایت مجبور به تسلیم شدند.

با خروج عناصر تروریستی از شهر داریا، امنیت دمشق بیش از بیش تامین می‌شود و نگرانی ها را کاهش می دهد و در عین حال ضربه سختی نیز به روحیه تروریست های محاصره شده در مناطق دیگر وارد شد زیرا داریا نماد مقاومت تروریست ها در برابر دولت سوریه به شمار می آمد.

با شکست تروریست ها در داریا باید منتظر آشتی ملی در سایر شهرهای سوریه بود و براساس آخرین خبرها تروریست های مستقر در منطقه معضمیه الشام و حتی غوطه شرقی برای ترک مناطق تحت تصرفشان اعلام آمادگی کرده اند.

سقوط رؤیای سقوط دمشق

براساس این گزارش، با تسلط ارتش سوریه بر شهر داریا، امید حامیان غربی تروریست‌ها برای سقوط دمشق از بین رفت. تروریست ها با حمایت محور غربی – عربی در چندین مرحله تلاش کردند با شعله ور کردن جبهه جنوب و اتصال مناطق محاصره شده به مناطق بیت جن، صعصع، معضمیه، خان الشیح و غوطه شرقی، دمشق را در معرض خطر جدی قرار دهند که رویای آنها با مقاومت نیروهای سوری و رزمندگان حزب الله  بر باد رفت.

 تجمع تروریست ها در استان ادلب و تشکیل ائتلاف منسجم جیش الفتح نتیجه مصالحه‌های گذشته و انتقال عناصر مسلح از مناطق آزاد شده است و باید به این مسئله توجه داشت این گونه تسلیم شدن تروریست‌ها نباید پیروزهای فعلی را به شکستی برای ارتش سوریه در آینده تبدیل کند و تجربه های تلخ حومه جنوبی حلب و شمال شرق لاذقیه تکرار شود.

با این وجود قرارداد مصالحه در داریا به گونه ای تنظیم شده که این اشتباهات دیگر تکرار نشود و تلاش شده با تسلیم حداکثری تروریست ها، اثر مخرب آنها تا حد بالایی دفع شود.

توجه به این نکته ضروری است که آلوده بودن برخی مناطق در غوطه غربی دمشق از جمله خان الشیخ، همچنان خطری بالقوه برای پایتخت سوریه است زیرا جمعیتی زیادی از تروریست ها در این منطقه مستقر هستند.

با اشغال منطقه راهبردی دیرالخیبه بر همه اثبات شد که تهدید این منطقه (خان الشیخ) را نباید دست کم گرفت و نیروهای مقاومت باید برای بازپس گیری خان الشیخ، راهبردی را اجرایی کنند زیرا تا هنگامی که تروریست‌ها عزمی برای به چالش کشیدن نیروهای ارتش سوریه داشته باشند از پس این امر به خوبی بر می‌آیند.

آزادی حرم حضرت سکینه

حرم حضرت سکینه (که برخی ایشان را دخت امیرالمؤمنین و برخی دخت اباعبدالله الحسین علیهم السلام می‌دانند) که در درگیری‌ها و اقدامات تروریستی گروههای مسلح طی چهار سال اخیر تقریبا تخریب شد، اکنون می‌تواند بازسازی شود.

این حرم مورد توجه شیعیان در سوریه است. شیعیانی که بعد از مقاومت چند ساله در دو شهرک نبل و الزهراء آزاد شدند، اکنون چشم به آزاد شدن دو شهرک شیعه‌نشین دیگر در ادلب دوخته‌اند تا آنها هم پس از محاصره طولانی مدت در میان تکفیری‌ها آزاد شوند.

همزمان با آزاد شدن داریا و تسلیم شدن افراد مسلحی که در آن محاصره بودند، نظرات برخی از صفحات شبکه‌های مجازی وابسته به تروریست‌ها از سرنوشت داریا جالب و قابل تامل است.

آنها خظاب به تروریست‌های تسلیم شده داریا با کنایه گفتند مردم محاصره شده الفوعه و کفریا با وجود محاصره شدید مقاومت کرده‌اند اما همرزمانشان سرخم کردند و این مسئله شکستی برای تمام تروریست‌ها در سوریه است.

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.