پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

علی لاریجانی: از دولت به علت تأخیر در واگذاری طرح‌های نیمه‌تمام به بخش خصوصی گلایه دارم/تخصیص ۸ هزار میلیارد تومان در برنامه ششم به حوزه سلامت
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: از دولت به علت تأخیر در اجرای قانون واگذاری طرح‌های نیمه تمام حوزه بهداشت و درمان به بخش خصوصی گلایه دارم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در بیست و سومین اجلاس رؤسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی سراسر کشور که امروز در وزارت بهداشت و درمان برگزار شد، اظهار داشت: باید انصاف داشت که پس از پیروزی انقلاب در بخش بهداشت و درمان یک حرکت مستمر و تکاملی داشتیم.

وی افزود: موضوع بهداشت روستا از نظر تعداد پزشک، متخصص و تجهیزات بهتر شده است آمارها هم در برخی بخش‌ها بسیار خوب و در برخی موارد متوسط است.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: در بخش بهداشت و سلامت طرح‌های نیمه‌تمام باید به بخش خصوصی واگدار شود که چندی پیش این موضوع در مجلس به تصویب رسید البته باید گفته شود که کل بودجه عمرانی ما ۲۰ هزار میلیارد تومان است.، لذا این مبلغ تنها برای اتمام طرح‌های کلنگ‌خورده می‌رسد.

وی بر همین اساس اضافه کرد: من از دولت گله دارم که خیلی زودتر باید در حوزه واگذاری این طرح‌ها به بخش خصوصی قانون می‌نوشت حال که این قانون نوشته شده باید عزمی برای آن به کار گرفته شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار داشت: آمارها در حوزه بهداشت و سلامت نشان می‌دهد در برخی از بخش‌ها بسیار خوب و برخی دیگر متوسط هستیم. به عنوان مثال از نظر واکسیناسیون سه‌گانه از بین ۱۹۱ کشور دنیا ایران در رتبه نخست قرار دارد. همچنین از هر هزار نفر از بین ۲۱۰ کشور ایران در رتبه ۲۶ قرار دارد. همچنین مرگ و میر کودکان زیر ۵ سال از بین ۱۹۷ کشور رتبه ۸۶ و در نوزادان بین ۱۴۰ کشور در رتبه ۷۶ قرار داریم که در این رابطه باید بگویم بسیاری از کشورها در رتبه‌های نخست قرار دارند که ما در یک رقابت قرار گرفتیم که حرکت نسبتا خوبی را داریم.

لاریجانی همچنین یادآور شد: در دوره‌ای مردم از نظر دارو و امکانات پزشکی دچار نارامی روحی شده بودند. در همان زمان بنده به خانم دستجردی گفتم که اگر بخواهد وضع را متعادل کند چه مقدار نیاز دارد که او گفت نیازمند ۶ هزار میلیارد تومان بودجه هستیم که سطح سلامت را تضمین کند اما متاسفانه این مقدار به وزارت بهداشت داده شد و باعث شد این مشکلات انباشته شود.

وی بر همین اساس اضافه کرد: در دولت فعلی قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت و درمان پیگیر تامین بودجه مذکور بود و پایه‌هایی از نظر ساماندهی وضع سلامت جهشی پیدا کرد و این مقطع خوبی بود که از این شرایط عبور کردیم. همچنین وضعیت دارو، کمبودها و نارضایتی‌ها کاهش پیدا کرد که این یکی از نقاط برجسته این دوره بود که وضعیت بهداشت و سلامت بهتر شده است.

لاریجانی ادامه داد: در حال حاضر در یک شرایطی قرار داریم که بهتر است چند کار را دنبال کنیم که یکی از این کارها این است که اکنون با توجه به اینکه در نظام جدید سلامت قرار داریم و با فرض وجود پشتوانه مالی یک آسیب‌شناسی در نظام بهداشت و سلامت داشته باشیم. همچنین نقاط مثبت و منفی در این بخش را باید ببینیم و بخش‌هایی که آسیب وجود دارد برطرف شود.

رئیس قوه مقننه در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: در آستانه لایحه برنامه ششم اگر یک ارزیابی در حوزه بهداشت و سلامت داشته باشیم به اعضای کمیسیون بهداشت کمک می‌شود تا عدم تعادل‌ها و مشکلات رفع شده و نقاط مثبت در این حوزه تقویت شود.

لاریجانی همچنین خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات و سوء مدیریت‌هایی که در کشور وجود دارد این است که چون خدمات و هزینه به موقع به مردم پرداخت نمی‌شود، مردم در این رابطه ناراضی هستند. مانند خرید تضمینی گندم. چراکه گندم‌کاران محصولی که با زحمت یک سال پرورش دادند به دولت می‌فروشند ولی پس از دو سال هزینه آن به آنها پرداخت می‌شود. در بخش بهداشت و سلامت نیز همینگونه است که البته یک روش نادرستی است که پول خدمات خود را دیر دریافت می‌کنند. همانگونه که در احادیث آمده وقتی کسی خدمتی انجام می‌دهد باید قبل از اینکه عرق او خشک شود اجرت او را بدهیم در همه زمینه‌ها به ویژه بهداشت و سلامت این موضوع باید رعایت شود.

وی با بیان اینکه فضای بهداشت و سلامت به سمت اصلاح می‌رود، تاکید کرد: ولی در این زمینه باید از حالت میلی و وصله پینه‌ای درآید.

رئیس مجلس شورای اسلامی بر همین اساس اضافه کرد: در مجلس مبلغ ۸ هزار میلیارد تومان به وزارت بهداشت برای سلامت اختصاص دادیم که از این گردنه عبور کنند. چرا که باید یک سلامت روحی برای گردانندگان حوزه سلامت وجود داشته باشد.

ادامه دارد…

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.