پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

پیام رییس کل سازمان نظام پزشکی به مناسبت روز پزشک و داروساز
در متن پیام تبریک رئیس کل سازمان نظام پزشکی آمده است، در آستانه روز پزشک بر خود لازم می دانم که دستان یکایک همکارانی را که به رغم همه نامهربانی ها با تمام تلاش و توان، با تعهد کاری بر آمده از وجدان در کاهش آلام مردم ایران در دورترین و سخت ترین مکان ها به خدمت مشغولند به گرمی بفشارم .

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

به نقل از وبلاگ گروه رسانه ای تکتازان کاسپین /

در متن پیام تبریک رئیس کل سازمان نظام پزشکی آمده است، در آستانه روز پزشک بر خود لازم می دانم که دستان یکایک همکارانی را که به رغم همه نامهربانی ها با تمام تلاش و توان، با تعهد کاری بر آمده از وجدان در کاهش آلام مردم ایران در دورترین و سخت ترین مکان ها به خدمت مشغولند به گرمی بفشارم .

 این پیام می افزاید: این روز را که مصادف با زادروز حکیم بوعلی سیناست بر همه هم لباسان و سپیدپوشانی که سالیان دراز با کتاب های حجیم مؤانست داشته و بیمارستان خانه اولشان بوده است تبریک بگویم. همان ها که بهترین سال های جوانی را در راه اندوختن دانش سپری کرده و همزمان بار مسئولیت درمان کشور را با کمترین چشمداشت و بیشترین بازده بر عهده داشته اند. یاد می کنم از اساتید بزرگی که نه فقط از آنها علم طب بلکه رفتار و منش و اخلاق یاد گرفتیم.
 در این پیام نوشته شده است، اگر امروز دولتمردان بر خود می بالند که نظام سلامت به چنان توفیقی دست یافته که برای تقریبا هیچ کار درمانی، بیماری محتاج خروج از کشور نیست به پاس همت بلند کسانی است که با شب بیداری ها تحقیق و تتبع کرده اند و با مایه گذاشتن از زندگی و زن و فرزند ایثار را معنی کرده اند.
 در این پیام آمده است، به جرات می توان گفت در هیچ رشته و زمینه ای به اندازه دانش پزشکی پیشرفت و خودکفایی حاصل نشده است چنانکه سال های سخت تحریم ادوات و تجهیزات پزشکی هم نتوانست مانع این رشد شود. حال بی انصافی وکژ روی است که برخی این همه دشواری و سختی در راه پزشک شدن را نادیده می انگارند و بر پیشرفت های بی چون و چرای آن غمض عین می کنند و با مقایسه های خارق عادت، نخبگان و برجستگان جامعه را دلزده و مایوس می کنند.
 در پیام زالی آمده است، روز پزشک فرصتی است تا با نگاهی عمیق و دقیق بیندیشیم که چگونه طبیب که واسطه فیض شفای الهی در زمین است به این مقام دست یافته است که الله شافی و الطبیب یدوای.
زالی نوشته است، این فرصتی بی بدیل است که مردمان جامعه به فرزندان دود چراغ خورده خود ارج نهند تا همیشه تاریخ ارزش علم و علم آموزی محفوظ بماند تا همگان بدانند چه فرق است میان آنکه با جان آدمی سرکار دارد با دیگران که احیای جانی نجات همه جانهاست. 
در پیام رئیس کل سازمان نظام پزشکی آمده است، پزشک اگر چه فرشته سان به مداوای بیمار همت می گمارد اما او را خلق و خویی انسانی و زمینی است.
اگر چه گفته اند
چو طبیبانه بیایی به سر بالینم به دو عالم ندهم لذت بیماری را 
زالی می افزاید: با این همه، پزشک چون دیگر ابناء بشر ممکن الخطاست. این همه هیاهو و غوغا سالاری آن هم در شرایطی که بهترین و بالاترین خدمات درمانی از سوی جامعه پزشکی با همه ی کاستی ها و نقصان ها اعم از بیمارستان های فرسوده، تجهیزات ناکافی، پرداخت های نامناسب، مشکلات بیمه ای، پرسنل ناکافی و هزاران مشکل دیگر در حال انجام است چه نفعی دارد؟
 در پیام نوشته شده است، قرن هاست که از زمان ابن سینا تا امروز سنگ بنای پزشکی این آب و خاک به در درخشان و لعل و گرانبهایی تبدیل شده است. جامعه پزشکی در منتهای خردپیشگی و عقلانیت خود به پیرایش آن ها که لباس سفید بر تن کرده، اسم پزشک یدک می کشند و با بی خردی بر چهره درخشان خدمتگزاران سلامت اثر ناپاک می گذارند کمر همت خواهد بست.
 در پیام هرگز اجازه نخواهیم داد با بی دقتی ها، قلم فرسایی ها و غرض ورزی ها به این پیکره نجیب آسیبی وارد شود. 
زالی نوشته است، فرصت را مغتنم شمرده روز داروساز و بزرگداشت زکریای رازی را به تمامی داروسازان تبریک گفته تاکید می کنم که هر گونه فعالیت تخصصی در بخش سلامت ناگریز باید توسط متخصصین و آموزش دیدگان صورت پذیرد که توان مسئولیت پذیری و پاسخگویی برای آن داشته باشند. بنابراین در حوزه داروسازی هر آنچه که نام آن به نحوی مرتبط با درمان بیمار بوده و نیازمند آگاهی از سیر ساخت و مکانیسم اثر آن است باید توسط درس خوانده و عالم آن رشته توصیه و تجویز شودکه یکی از حلقه های مؤثر درمان و یکی از مشاورین مهم داروسازان هستند.
 در پایان لازم می دانم از همه همکاران در بخش های مختلف سلامت اعم از پیشگیری، بهداشت و درمان و آموزش پزشکی که صبورانه به خدمت رسانی شبانه روزی به هم میهنانمان مشغول هستند تشکر کرده و آرزومندم با همکاری و تعامل بیشتر گروه های مختلف در سایه سار اتحاد صنفی روزهای نوینی پیش رو داشته باشیم.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.