پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

گلایه‌های پدر شهید افشار از فساد در معاونت درمان بنیاد شهید/ میلیاردها تومان پول حیف و میل شده است/ شفیع‌زاده را چه کسی برای مدیریت بانک دی معرفی کرد؟
پدر شهید علیرضا افشار با بیان اینکه سرانگشتی که حساب می‌کنیم می‌بینیم که بالای میلیاردها تومان پول در این میان حیف و میل شده است، گفت: واحدهای نظارتی بنیاد شهید اینقدر ضعیف هستند که هیچ نظارتی بر تضییع حقوق خانواده ها ندارند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

عباس افشار پدر خبرنگار شهید علیرضا افشار اظهار داشت: تقدیر یاری کرد تا فرزند من نیز به در خیل شهدا قرار گرفت و ما نیز به عنوان یکی از خانواده های شهدا قرار بگیریم.

وی با بیان اینکه تا قبل از شهادت علیرضا با بنیاد شهید ارتباطی نداشتم، افزود: بنیاد شهیدی که امام راحل به آن لقب افضل نهادها داده  بودند امروز نتوانسته در آن جایگاه خود قرار داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه وام دار هیچ نهاد یا سازمانی نبوده و نیستم، گفت: حقوقی که علیرضا دریافت می‌کند همان حقوق صدا و سیما است.

وی بیان کرد: از وقتی به عنوان معتمد معین با  بنیاد شهید شروع به کار کردم پیگیر امورات محوله شدم و با جمعی ازمسئولین از جمله فرماندار شمیرانات و.. به خانواده های شهدا سر می‌زدیم و مشکلات آنها را به گوش مسئولان بنیاد شهید می رساندیم.

افشار با بیان اینکه این ارتباط ها در حوزه های مختلف به خصوص حوزه درمان خانواده های شهدا برقرار می شد، گفت: در بنیاد مقرر است که شرکت های پیمانکار در حوزه درمان ماهی یک بار از خانواده های شهدا به منظور اجرای طرح پایش سلامت سر بزنند.

وی با اشاره به اینکه ساختار فساد در معاونت درمان بنیاد شهید از اینجا آغاز می شود، اضافه کرد: این شرکت ها پزشک استخدام کرده است که ماهی یک میلیون و ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزار پایه حقوق به آن می‌دهد، به هر پزشک هم ماهیانه ۱۰۰ مریض در قالب ویزیت در منزل به شرکت های واسطه(مراقبت در منزل) می‌دهند که همین هم جای سوال است که کدام پزشک با این حقوقی حاضر به همکاری است؟ مگر در پشت پرده منافعی دیگری داشته باشد.

پدر شهید افشار در ادامه تصریح کرد: قرارداد بستن خود این شرکت ها زیر سوال است چونکه ضمانت اجرایی در آن دیده نمی شود. در سال ۸۸ واحدهای نظارتی نقشی در این قراردادها داشتند ولی خود به خود حذف شدند چون سیستم داشت مافیایی می‌شد.

وی با بیان اینکه بنیاد شهید برای شرکت های واسطه ۱۵ درصد کمیسیون تعریف کرده است که  هیچ ماخذ و منبع قانونی نداشت، بیان کرد: معاونت درمان تهران بزرگ درصدد این بود که تعداد مراقب ها بیشتر شود برای اینکه چرخ شرکت ها بچرخد که من به آنها گفتم که شما به دنبال منافع شرکت ها هستید یا خانواده شهدا؟

افشار با اشاره به اینکه پیمانکار این ۱۵ درصد را می‌گیرد که پول خانواده را سر ماه بدهد، عنوان کرد: برخی شرکت ها می‌گفتند که اگر بخواهیم پول خانواده ها را سر وقت پرداخت کنیم ۳۰ درصد را به عنوان کارمزد برمی داریم و گاهی حتی کمتر از پول اصلی می‌دهند.

وی با بیان اینکه سرانگشتی که حساب می‌کنیم می‌بینیم که بالای میلیاردها تومان پول در این میان حیف و میل شده است، بیان کرد: واحدهای نظارتی بنیاد شهید اینقدر ضعیف هستند که هیچ نظارتی بر تضییع حقوق خانواده ها ندارند.

افشار ادامه داد: یکی از فسادهایی که به وجود آمده بود شرکت هایی هستند که صاحبانشان، خودشان معاونت درمان در مناطق مختلف بودند. یعنی خودش باید ویزیت می کرد و کار خودش را برای پرداخت تایید می‌کرد که خنده دار است.

وی با اشاره به اینکه  این آدم ها به صورت زنجیره وار با هم در ارتباط بودند، گفت: متاسفانه این  فساد را همه از جمله معاونت درمان بنیاد شهید می‌دانستند ولی هیچ اقدامی در جهت رفع این مشکلات انجام نمی‌دادند.

وی با بیان اینکه یک معاون نمی‌تواند خودش همکار در این طرح باشد و بخشنامه آن در بنیاد شهید موجود است، گفت: معاونت درمان تهران  بزرگ با آگاهی کامل از برداشت های غیرقانونی این شرکت ها از سفره خانواده ها، کوچکترین اقدامی در راستای برطرف کردن این مشکلات نکرده است. صر ف نظر از اینکه مسئول اداره سلامت تهران بزرگ خود از پزشکان همکار در این طرح بوده است! پس از این اتفاقات ما نیز به مدیرکل تهران بزرگ گزارش مبسوطی از این اقدامات ازائه کردیم و بعد از مسکوت شدن پیگیری ها در این فساد با پیگیری از طریق متولیان نظارتی کشور اقدامات لازم صورت پذیرفت.

 وی با اشاره به اینکه پس از این گزارش ۵ شرکت توسط مراجع قضایی دستگیر شدند، عنوان کرد: این شرکت ها  نیز به صورت لابی و گلچین شدن به این طرح وارد شده بودند. یعنی باید از طریق مناقصه وارد می‌شدند که این اتفاق نمی افتاده است.

افشار ادامه داد: ضمانت های اجرایی قراردادها را بررسی که می‌کنیم می‌بینیم که اصلا ناظری وجود نداشته و کسی زیر بار مسئولیت نمی‌رفت و تنها به عنوان ناظر کیفی که یک نظارت صوری بوده است در قراردادها مشهود بود.

وی با بیان اینکه فرستادن مریض ها به شرکت ها دارای سیستم خاصی بود، گفت: شرکت هایی که وابسته به مسئولین طرح پایش سلامت بودند بیشترین مراقب را می‌پذیرفتند و شرکت های دیگر کمتر به آنها مریض سپرده می شد.

افشار با اشاره به اینکه شرکت ش م که از شاخص ترین شرکت های فساد در این طرح بوده است، طی دو ماه ۱۰۳۲۶ پرونده را بررسی کرده است، گفت: شرکت مهر پرور نیز که  زمانی خودش مسئولیتی در بنیاد داشته با رانت استفاده از جایگاهش در این طرح شرکت کرده بود.

این پدر شهید با انتقاد از اینکه راس معاونت درمان بنیاد شهید نیز هیچ عکس العملی از خود نشان نداده است، گفت: باید سوال کنیم که منافع چه کسانی به خطر می‌افتد که در صحن علنی مجلس نگذاشتند تحقیق و تفحص مجلس از بنیاد شهید قرائت شود؟

وی با بیان اینکه متاسفانه کسانی به بنیاد لطمه می‌زنند که خودشان از جامعه هدف هستند، بیان کرد: مسئول برخورد با این اقدامات چه کسی است که در این سازمان به این عریض و طویلی این فسادها را شاهد هستیم.

افشار افزود: متاسفانه راس بنیاد شهید یا در سفرها در کنار رییس جمهور است و یا اینقدر گرفتاری دارد که وقتی برای شنیدن این حرف ندارد.

وی با بیان اینکه باید در حوزه های دیگر نیز بررسی صورت بگیرد تا مشکلات آن ها هم بازگو شود، گفت: در بخش املاک به من ملکی داده اند که ۷۰ درصد برای گرفتن آن به من تخفیف داده شده که برای من شبهه  شرعی داشت و آنرا پس دادم.

افشار با اشاره به اینکه ملک خانواده دیگر را به شخص دیگر می‌دهند که از نظر قانون از مصادیق جرم است، گفت: خانه ای که توسط جامعه هدف متصرف شده است به چه اجازه و با چه معیار قانونی به خانواده دیگر فروخته  می شود؟

وی با بیان اینکه در این نهاد کسانی پست های سازمانی را اشغال کرده اند که لیاقتش را ندارند، بیان کرد: رییس سازمان نباید نگاهی به این طرف داشته باشد تا ببیند در مجموعه اش چه می‌گذرد؟ یا متولیان بنیاد شهید خواب هستند یا خودشان را به خواب زده اند.

افشار با اشاره به اینکه باید بنیاد شهید را شخمی اساسی بزنند، گفت: در بنیاد درمان این نهاد فسادش بیداد می‌کند و متاسفانه معاونت درمان با آگاهی کامل از این فساد دارد به روند کارش ادامه می‌دهد.

وی ادامه داد: شرکتی در بنیاد شهید به نام متد است که در بحث تجهیزات پزشکی فعالیت دارد که به عنوان نمونه به شما ویلچر آلمانی را نشان ولی در زمان تحویل ویلچر چینی تحویل می دهند.

وی با بیان اینکه با ضعف و عدم توانمندی معاونت درمان بنیاد شهید دکتر عباسپور شاهد این اتفاقات هستیم، گفت: این فساد در درمان ختم نمی شود و در اقتصادی کوثر، متد، بانک دی و…نیز دیده می شود.

افشار با اشاره به اینکه متاسفانه این سیستم فساد در حوزه درمان از قدیم در بنیاد نهادینه بوده است، عنوان کرد: امروز نیز همان هایی که پایشان به ظاهر در این فساد قطع شده است در پشت سر به عنوان کارچاقکن فعالیت دارند.

وی ادامه داد: در بنیاد شهید بهره مندی جامعه هدف در  دریافت خدمات یکسان نیست و امروز مدیرانی داریم که چیزهای بسیاری بلاعوض دریافت کرده اند.

پدر شهید افشار گفت: کسی نیست از آقای شهیدی سوال کند که معرف شفیع زاده مدیرعامل اسبق بانک دی چه کسی از اطرافیان شما بوده است؟

وی با بیان اینکه دریافت های نجومی در بنیاد شهید به این صورت است که چون قانون به درستی تعریف نشده است می‌توانند قانون را دور بزنند، افزود: مدیر کل تهران به عنوان هیات مدیره در چند موسسه نیز مشغول فعالیت است که مشخص  می‌شود خودش چه میزان حقوق می شود.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.