پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

مشروح نشست دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه/ نسل‌کشی در پرونده شیخ زکزاکی/ قصاص حق شهروندان/ پایتخت‌های غربی مأمن عروسک‌های تروریستی/ منافقین سال‌هاست مرده‌اند/ استقبال از منشور حقوق شهروندی دولتی‌ها
دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در خصوص مسأله قصاص، اعدام قاچاقچیان، پیگیری حادثه منا، گروهک‌های تروریستی و منشور حقوق بشر اسلامی توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

صبح امروز نشست خبری محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با اصحاب رسانه برگزار شد.

لاریجانی در این نشست در خصوص ابعاد مختلف حقوق بشر و تلاش غرب برای نقض حقوق بشر از سوی ایران سخنانی را مطرح کرد و به سوالات خبرنگاران در بحث حقوق بشر پاسخ داد.

در زیر مشروح این نشست را می خوانید.

اعطای جایزه حقوق بشر اسلامی به کسانی که برای ارتقا حقوق بشر تلاش کردند/منافقین سالهاست مرده‌اند

محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه گفت: اسلام دینی سرزنده است و عقلانیت منطبق بر اسلام برای همه زمان ها است، اسلام مربوط به هیچ قومیت خاصی نیست و همه را به یک چشم نگاه می کند.

وی افزود: البته ما به تجربه سایر ملت ها احترام می گذاریم اما غرب رفتاری خود محور و تحمیل گرایانه را در حوزه حقوق بشر داشته است.

جواد لاریجانی گفت: تحمیل تفکر سکولار لیبرال به عنوان حقوق بشر به کشورهای دیگر جهان خودمحورانه است.

دبیر ستاد حقوق بشر تصریح کرد: موضع غرب در خصوص حقوق بشر در ٧٠ سال گذشته منافقانه است چرا که خودشان پایبند حرف های خودشان نیستند.

وی افزود: رژیم های جنایتکار جزو دوستان غربی ها محسوب میشوند، کشورهای پولدار با تهدید قطع جیره خود به سازمان ملل برای خود جایگاه خاص می خرند.

لاریجانی گفت: بزرگداشتی که برای حقوق بشر اسلامی برگزار می کنیم منبعث از منویات مقام معظم رهبری است.

دبیر ستاد حقوق بشر اضافه کرد: در ستاد حقوق بشر تمام نهادهای ذی ربط همچون ناجا، سازمان زندان ها دیوان عالی کشور عضو هستند.

وی گفت: روز چهارشنبه جایزه حقوق بشر اسلامی را صرف نظر از ملیت به کسانی که در جهت ارتقا حقوق بشر تلاش کردند تقدیم می کنیم.

جواد لاریجانی در پاسخ به اینکه آیا واقعا مسعود رجوی مرده است یا نه گفت: واقعیت را منابع اطلاعاتی اعلام می کنند اما از نظر ما منافقین سالهاست که مرده اند.

در موضوع شیخ زکزاکی با یک نسل‌کشی مواجهیم/ فرصتی را برای طرح این مسأله در جهان از دست نمی‌دهیم

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در ادامه نشست خبری خود درباره آزادی شیخ زکزاکی گفت: ما در این اتفاق با یک نسل کشی مواجه هستیم و اکثر خانواده ایشان هم اغلب کشته شده اند.

وی افزود: این مساله نیاز به پیگیری وسیع دارد.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه گفت: ما در صحنه جهانی هیچ فرصتی را برای طرح این مساله از دست نخواهیم داد.

جواد لاریجانی تصریح کرد: حقیقت دموکراسی لیبرال غربی رسوا شده و ما با اسلام هراسی و دشمنی وسیع مواجه هستیم.

وی گفت: مساله دفاع از حقوق شیخ زکزاکی باید از سوی نهادهای جمهوری اسلامی پیگیری شود آنچه تا الان انجام شده بسیار ناچیز است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در خصوص اقدامات ستاد حقوق بشر در راستای رفع محدودیت سران فتنه پس از ۶سال گفت: طبیعتاً ستاد طرفدار افرادی است که محکوم شده اند و این افراد زیر ذره بین حقوق بشر قرار می گیرند تا حقوق شان رعایت شود

وظیفه ستاد حقوق بشر این است که مُرّ قانون رعایت شود.

وی در مورد سران فتنه محدودیت های خاص اجتماعی لحاظ شده است.

جواد لاریجانی گفت: این در تمام دنیا رایج است که نهادهای حکومتی می توانند برای تنبیه بخشی از حقوق اجتماعی افراد را محدود کنند.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه گفت: در مورد متهمین فتنه ٨٨باید مُرّ قانون انجام شود و دستگاه قضایی مسئول صدور حکم است.

پیگیری فاجعه منا بخشی از طریق دیپلماسی و بخشی دیگر قضایی است

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در ادامه نشست خبری خود گفت: در بحث فاجعه منا با ابعاد وسیعی مواجه هستیم.

وی گفت: بخشی از این ابعاد وسیع مربوط به دیپلماسی و بخشی مربوط به پیگیری های قضایی است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه افزود: در صحنه جهانی هم گزارش های مختلف تهیه کرده ایم اما در بخش بین الملل زمینه مناسبی برای پیگیری این فاجعه غم انگیز ایجاد نشده است.

جواد لاریجانی تصریح کرد: در امر حقوق بشر باید صبور و پیگیر باشیم باید با پیگیری مداوم پیش برویم همانطور که غرب ٣٧سال پیگیر دشمنی با ایران است.

وی خاطرنشان کرد: امروز فاجعه منا دنباله وسیعی دارد و دنباله آن دشمنی آشکار مظاهر غربی با بحث خداپرستی است

تهیه نُرم‌هایی از حقوق بشر اسلامی برای ارائه در صحنه جهانی/از تهیه منشور حقوق شهروندی توسط دولت استقبال می‌کنیم

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به این سوال خبرنگار فارس که با توجه به وجود هفته حقوق بشر آمریکایی و همچنین روز حقوق بشر از چه رو هفته حقوق بشر اسلامی نیز نامگذاری شده است و چرا برای حقوق بشر اسلامی هنوز منشوری تهیه نشده است تا بتوان آن را به غربی‌ها توصیه کرده یا حداقل نشان دهیم گفت: حقوق بشر اسلامی نُرم رفتاری منبعث از تفکر اسلامی است.

وی افزود: برای معرفی حقوق بشر اسلامی داشتن منشور خوب است اما ما دو تجربه در بحث تهیه منشور داشته ایم.

جواد لاریجانی گفت: یکی از این تجارب مربوط به اجلاس قاهره است که منشور محکمی نبود اما مورد مخالفت دُوٓل غربی قرار گرفت.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه خاطرنشان کرد: تجربه دیگر مربوط به ١٠ سال گذشته در اجلاس سران قوا بود که یک بند مشخص شد که آن تهیه چارچوب حقوق بشر اسلامی بود اما با مخالفت مواجه شد.

وی گفت: حالا به جای تدوین منشور نُرم هایی را در صحنه جهانی معرفی می کنیم و آن را مبنای عمل قرار می دهیم.

جواد لاریجانی همچنین درباره واکنش ستاد حقوق بشر قوه قضاییه به تدوین منشور حقوق شهروندی از سوی دولت گفت: مساله منشور حقوق شهروندی هم مورد استقبال ماست و مربوط به داخل کشور است و انشالله با این منشور آن قانون هم توسعه یابد

ستاد از فعالیت نهادهای دولتی نه تنها ابایی ندارد بلکه مشوق آنها هستیم.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه گفت: بنابراین هر فعالیتی در نهادهای حکومتی باشد مورد استقبال و حمایت ماست و در مسیری که خط مقام معظم رهبری و نظام است حمایت می کنیم.

با مسئله مواد مخدر نبرد بی‌امان داریم/قصاص را حق شهروندان و یک پروژه اجتماعی سالم می‌دانیم

لاریجانی در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا با توجه به مصوبه مجلس در خصوص حذف اعدام قاچاقچیان مواد مخدر تغییری در اجرای حکم اعدام برای سایر جرایم هم وجود دارد،‌گفت: راجع به مواد مخدر هنوز قانونی که مبنای عمل دادگاه‌ها است تغییری نکرده اما معتقدیم مصوبه مجلس باید ارزیابی شود.

وی با تأکید بر اینکه ما با مسئله مواد مخدر نبرد بی‌امان داریم،‌ گفت: لزوم بازنگری مهم است و باید قانون کارآمد باشد اما کارآمدی به معنای خشونت و شدت عمل نیست.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه با تأکید بر اینکه نباید فراموش کنیم با افغانستان هم مرز هستیم، اظهار داشت:‌ این کشور پس از حضور ناتو شاهد کشت مواد مخدر ۴۰ برابر بیشتر از گذشته بود و حتی نیمی از این مواد مخدر عازم پایتخت سایر کشورها می‌شود ما برای مبارزه با مواد مخدر هزاران شهید دادیم اما نه تنها تغییر نکرد بلکه ما را به نقض حقوق بشر متهم می‌کند.

لاریجانی تصریح کرد:‌مسئله دیگر این است که کشورهای غربی بر اساس تفکر سکولار لیبرال هر وقت دلشان بخواهد می‌گوید اعدام بد است مثل همجنس‌گرایی که تا ۲۵ سال پیش بد بود اما حالا از خواب بیدار شده‌اند کشف کردند که روش خوبی برای زندگی است.

وی با بیان اینکه ما این مبنا را قبول نداریم، گفت:‌معتقدیم برای جرایم جدی و مهلک در جامعه باید اعدام باشد،‌البته استدلال‌های غرب برای مخالفت با اعدام متفاوت است مثلا می‌گویند اگر قاضی خطا کرد و مشخص شد بازگشت امکانپذیر نیست این حرف خیلی درست نیست چرا که اگر کسی را ۵۰ سال زندانی کنیم و مشخص شود که اشتباه شود عمر این فرد باز نمی‌گردد.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ادامه داد: ما در امر قصاص معتقدیم که در آن حیاتی برای همه انسان‌ها است،‌قصاص حق همه مردم است و التیام اجتماعی است البته موضع اسلام عفو و بخشش است و شاید چیزی نزدیک ۵۰ درصد از موارد مرتبط با قصاص توسط فعالیت‌هایی که در راستای عفو و بخشش بوده منجر به رضایت می‌شود.

وی تأکید کرد: ما قصاص را حق شهروندان و یک پروژه اجتماعی سالم می‌دانیم.

لاریجانی در خصوص شرکت ایران در نشست‌های upr گفت: مکانیزم‌های گزارشگری در امر حقوق بشر متفاوت است،‌ upr یک مکانیزم گزارشگری است که جمهوری اسلامی در به وجود آوردن آن نقش فعال داشته و در این روش باید به طور مرتب رفتار حقوق بشری کشورها مورد ارزیابی هم کشورها قرار گیرد.

وی ادامه داد:‌ در ابتدا تعدادی از کشورهای غربی و در صدر آنها آمریکا مخالف سرسخت upr بودند اما مجبور شدند در این ارزیابی  شرکت کنند چرا که این نوع رازیابی مورد احترام سایر کشورها بود.

وی ادامه داد: آمریکا برای اولین بار که در این اجلاس شرکت کرد برایش عجیب بود چرا که می‌گفت دیگران حق ندارند در موردش حرف بزنند و حالا کشوری همچون ایران در مورد او اظهار نظر می‌کند.

پایتخت کشورهای غربی مأمنی برای عروسک‌های تروریستی شده است

لاریجانی در ادامه نشست خبری خود با اصحاب رسانه، در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه ستاد حقوق بشر چه اقدامی در برابر تحرکات گروه‌های تروریستی همچون اجلاس گروه تروریستی منافقین در پاریس انجام داده است، گفت: اینکه یکی مثل احمد شهید با افرادی که اقدامات تروریستی می‌کنند جلسه بگذارد و از آنها به عنوان مدافع حقوق بشر یاد کند اقدامی خلاف است.

وی با بیان اینکه کشورهایی که از این گروه‌های تروریستی حمایت می‌کنند اقدام به نقض نرم‌های حقوق بشری کردند، افزود: پایتخت کشورهای غربی مأمنی برای عروسک‌های تروریستی شده اما سیاست ما برخورد با این گروهک‌ها است و خوشبختانه جمهوری اسلامی از موفق‌ترین کشورها در بحث مبارزه با تروریست محسوب می‌شود.

لاریجانی در واکنش به برکناری احمد شهید از گزارشگری حقوق بشر ایران، گفت: احمد شهید خودش خواست گزارشگر آزادی عقیده و مذهب باشد البته هنوز یک سال از فعالیتش باقی مانده است.

دبیر ستاد حقوق بشر تأکید کرد: البته صحبت اصلی ما این است که انتخاب گزارشگر ویژه برای ایران اقدامی غیرقانونی محسوب می‌شود و خوشبختانه ایران بالاترین رکورد حقوق بشری را در کل منطقه دارد البته احمد شهید به تازگی پا را فراتر گذاشته و فتوا هم می‌دهد مثلاً می‌گوید ارتکاب زنا مسأْله‌ای نیست.

وی در خصوص منفی بودن مجازات شلاق از سوی غربی‌ها گفت: غربی‌ها در حالی به ما در مورد شلاق ایراد وارد می‌کنند که خودشان بدترین روش‌ها را برای اعتراف‌گیری به کار می‌برند.

لاریجانی در خصوص تمهیدات ستاد بشر حقوق قوه قضاییه برای خنثی کردن فشارهای ضد حقوق بشری آمریکا و انگلیس علیه ایران در دوران پس از توافق گفت: قرار نبوده که تحریم‌ها را با یک عنوان برداشته و با عنوان دیگری اعمال کنند اینکه با برچسب جدیدی می‌خواهند تحریم‌های قبلی را ادامه دهند صد درصد تخلف از مقررات هسته‌ای است.

دبیر ستاد حقوق بشر با بیان اینکه تهاجم سیاسی به ایران با ظهور قدرت‌های ایران مواجه است، گفت: اگر در منطقه کشور توسری خوری بودیم کسی در مورد ایران اظهارنظر نمی‌کرد اما با توجه به وضعیت مطلوب ایران در منطقه اوضاع متفاوت شده است.

وی در خصوص پاسخ ایران به گزارش وزارت امور خارجه انگلیس در خصوص حقوق بشر ایران، گفت: در گزارش اخیر خودشان به فعالیت علیه ایران اعتراف کردند و عنوان داشتند که در قرار گرفتن ۷۰ نفر در لیست تحریم‌ها و پرونده‌سازی بر علیه نظام نقش داشتند.

لاریجانی ادامه داد: در این گزارش انگلیس اعلام کرده است که بودجه جداگانه‌ای برای تبدیل نظام جمهوری اسلامی به نظام غیراسلامی اختصاص داده است.

دبیر ستاد حقوق بشر از ارسال گزارش ایران در روزهای آینده خبر داد و گفت: در این گزارش به تمام سؤالات و ابهامات پاسخ داده شده و به زودی آن را ارسال می‌کنیم، جمهوری اسلامی نه تنها به این گزارش بلکه به تمام گزارش‌هایی که علیه حقوق بشر ایران باشد پاسخ می‌دهد.

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.