پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

مرحله اول طراحی سازه
با مطالعات کلی و جزیی در مورد پروژه و کسب اطلاعات مورد نیاز،طراحی سازه شروع می شود.مقدمه ی طراحی سازه بارگذاری است.درواقع هر سازه را بر اساس بارگذاری خاصش تحلیل می کنیم و از نتایج تحلیل،کفایت مقاطع را می سنجیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

به نقل از وبلاگ مهندسی عمران /

با مطالعات کلی و جزیی در مورد پروژه و کسب اطلاعات مورد نیاز،طراحی سازه شروع می شود.مقدمه ی طراحی سازه بارگذاری است.درواقع هر سازه را بر اساس بارگذاری خاصش تحلیل می کنیم و از نتایج تحلیل،کفایت مقاطع را می سنجیم.قصد وارد شدن به مسایل و ضوابط تحلیل و طراحی را نداریم و در ایت پست قصدمان بررسی کلی بار گذاری مناسب برای سازه است.بار گذاری سازه در کشور عزیزمان بر اساس حداقل های مطرح شده در مبحث ششم مقررات ملی ساختمان صورت می پذیرد.به طور کلی بار های وارد بر ساختمان در مبحث ششم این گونه تفکیک شه اند:

فصل ۱ و ۲ مبحث ششم:

به ترتیب به کلیات و ترکیب بار ها می پردازند.کلیات که مربوط به تعاریف و مقدمات و … می شود و دو جدول بسیار مهم را در خود جا داده است که در روند بارگذاری بارها به آن ها مراجعه می شود.(جدول های ۶-۱-۱ و ۶-۱-۲ )فصل ترکیب بار هم به معرفی حالت های بحرانی ترکیب بار بر اساس نوع روش طراحی(حدی ،تنش مجاز)برای انواع سازه(بتنی فولادی)می پردازد.

۳٫مرده

۴٫بارهای خاک و فشار هیدرو استاتیکی

۵٫زنده

۶٫سیل

۷٫برف

۸٫باران

۹٫یخ -یخ زدگی جوی

۱۰٫باد

۱۱٫زلزله

۱۲٫انفجار

بدیهی است در صورتی که حضور باری را در سازه پیش بینی نماییم،بر اساس تفکیک فوق در مبحث ششم  مقدار آن را محاسبه و برای تحلیل سازه بر سازه اعمال می کنیم.

در ادامه ی مطالب به طور ریز تر به مباحث بارگذاری و نکات آن برای تحلیل سازه اشاره خواهد شد. بارگذاری مناسب و درست یکی از مهم ترین مراحل طراحی سازه،برای دستیابی به سازه ای ایمن و اقتصادی خواهد بود

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.