پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

خانواده ۴ دیپلمات ربوده شده ایران با رئیس پارلمان لبنان دیدار کردند
اعضای خانواده چهار دیپلمات ایرانی که در سال 1361 در بیروت ربوده شدند، با رئیس مجلس لبنان دیدار کردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

«نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان امروز از «محمد فتحعلی» سفیر ایران و خانواده دیپلماتهای ایرانی که در سال ۱۹۸۲ (۱۳۶۱) در بیروت ناپدید شدند، استقبال کرد.

طبق گزارش دفتر اطلاع‌رسانی رئیس پارلمان لبنان، در این دیدار خانم «مجتهدزاده» همسر «محسن موسوی» کاردار وقت ایران در لبنان که یکی از ربوده‌شدگان است، به آقای بری گفت که پیگیری این موضوع، به خواست دولت و ملت ایران تبدیل شده است و او از دولت لبنان میخواهد که در این خصوص مسئولیت پذیر باشد و مسئله را دنبال کند چرا که اتفاق، در خاک لبنان رخ داده است.

خانم مجتهدزاده همچنین با تشکر از تلاش‌های لبنان که تاکنون کرده است، ضمن بیان اینکه آخرین تحولات و اخبار مربوط به این مسئله با طرف لبنانی بررسی شد، گفت که «سه نسل بعد از آن اتفاق در ایران متولد شده… امیدواریم به امید خدا در نزدیکترین زمان ممکن، به پایانی خوش منجر شود».

حسین دهقان (وزیر دفاع ایران) سوم خرداد امسال (۱۳۹۵) خبر داد احمد متوسلیان و دیپلمات‌های ربوده شده ایرانی زنده‌اند و در اسارت رژیم صهونیستی هستند.

گفته میشود یک زندانی یونانی آزاد شده از زندانهای رژیم صهیونیستی با مراجعه به سفارت ایران در یونان ادعا کرد هر چهاردیپلمات ایرانی را در زندانهای این رژیم دیده است.

احمد متوسلیان فرمانده لشگر محمد رسول‌الله و وابسته نظامی سفارت ایران در بیروت، سید محسن موسوی کاردار سفارت، کاظم اخوان عکاس خبرگزاری ایرنا و تقی رستگار مقدم کارمند سفارت، چهار ایرانی هستند که در ۱۴ تیر سال ۱۳۶۱، هنگامی که راهی سفارت ایران در بیروت بودند در یک پست بازرسی توسط یک گروه شبه نظامی مسیحی لبنانی (فالانژها) ربوده شدند.

سمیر جعجع یکی از رهبران فالانژها پس از آزادی از زندان اعتراف کرد که گروگان‌های ایرانی به نیروهای وی تحویل داده شده اما مدعی شد، آنان کشته شده‌اند.

برخی مقامات ایران و همچنین سید حسن نصرالله دبیر کل حزب‌الله لبنان می‌گویند که این افراد در سرزمین های اشغالی در اسارت هستند.

در روزهای اخیر نیز کریمی قدوسی نماینده مجلس در گفت‌وگو با فارس اعلام کرد که رژیم صهیونیستی ظاهرا قصد دارد بر سر این مسئله با حزب‌الله معامله کند.

قدوسی گفت: حاج احمد متوسلیان و سایر دیپلمات‌های ما به دست فالانژها اسیر و تحویل رژیم صهیونیستی شده‌اند، شکی در این نیست که آنها بخواهند از این متاع ارزشمند در جایی بحرانی استفاده کنند و وارد معامله شوند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه حزب الله اسرای دانه‌درشتی از اسرائیل در اختیار دارد و حتی از فرانسه و برخی کشورهای اروپایی (که در سوریه بازداشت شده‌اند) گفت «ظاهرا بحث آزادی اسرای ما در جریان است و سید نصرالله خودش مسئله را پیگیری می کند و به نظر می‌رسد رژیم صهیونیستی نیز به این نتیجه رسیده است که وقت استفاده از کارت اسارت احمد متوسلیان و همرزمانش فرا رسیده است.

او به سخن رهبری در این باره اشاره کرد و گفت که ایشان در دیدار ماه رمضان هنگامی‌ که تصویری از حاج احمد متوسلیان به ایشان اهدا شد، فرمودند «ان‌شاءالله روزی آزاد می‌شود، امیدواریم خداوند این خبر خوب را در این ایام قرار بدهد و این نماد تفکر دفاع مقدس و حزب‌الله آزاد شود».

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.