پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

اعتیاد و آمارهایی که بنیان خانواده را دود می‌کند/ از تولد ۳ نوزاد معتاد در هر هفته تا مصرف ۲٫۵ برابری دانشجویان دختر
فعالیت بیش از 32 هزار نفر توزیع‌کننده مواد مخدر در استان اصفهان؛ این آماری است که کارشناس دفتر اعتیاد بهزیستی به آن اشاره می‌کند و بر اساس آن اگر به صورت میانگین هر توزیع‌ کننده مواد 4 نفر را تأمین کند، حدود 120 هزار معتاد در استان اصفهان وجود دارد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

تقدیم ۳ هزار و ۷۰۰ شهید و ۱۳ هزار جانباز در مسیر مبارزه با مواد مخدر در کشور به خوبی نشان دهنده اهمیت و لزوم مبارزه با این پدیده خانمان‌سوز را به تصویر می‌کشد اما تنها در مورد استان اصفهان حضور ۳۲ هزار نفر توزیع‌کننده مواد مخدر نشان دهنده عمق فاجعه و لزوم شکل‌گیری یک بسیج همگانی در برابر آن است.

این آماری است که علی‌اکبر ابراهیمی کارشناس مسؤول دفتر اعتیاد بهزیستی استان اصفهان به آن اشاره می‌کند و در ادامه تأکید دارد که اگر به صورت میانگین هر توزیع‌کننده مواد ۴ نفر را تأمین کند، حدود ۱۲۰ هزار معتاد در استان اصفهان وجود دارد از طرفی تمام کسانی که در عرصه مبارزه با مواد مخدر فعالیت دارند کمتر از ۱۰ هزار نفر است که این یعنی یک حجم گسترده از فعالیت‌هایی که باید توسط عده‌ای کمی انجام شود.

* تأثیر آمارهای نگران‌کننده بر ساختار اجتماعی و خانواده

جدای از جنبه بزهکاری و غیرقانونی بودن حمل و فروش مواد مخدر، جنبه‌های اجتماعی این موضوع بسیار فراتر از جنبه‌های ظاهری رفته و پنجه در معضلات اجتماعی انداخته و همچون کاتالیزگر سرعت دهنده سطح تأثیر و وخامت آسیب‌های جامعه را دوچندان می‌کند.

با مصرف مواد مخدر با توجه به تغییراتی که در بدن و مغز فرد معتاد شکل می‌گیرد، بهبودی برای معتادان بسیار طولانی است و حتی می‌توان گفت هرگز به صورت کامل بهبود پیدا نمی‌کنند به همین دلیل باید بر بحث پیشگیری تمرکز کرد. پیشگری که نه تنها برای نجات یک فرد لازم است بلکه برای جلوگیری از سقوط بنیان‌های خانواده و اجتماع در ورطه نیستی باید با تبعات این ماده افیونی مقابله کرد.

ابراهیمی به عنوان کارشناسی که در حوزه اقدامات پیشگیرانه تخصص دارد، اولین گام را آموزش در سنین مهدکودک و پیش‌دبستانی می‌داند و می‌گوید: البته در این سنین نباید از واژه مواد مخدر استفاده کرد، تنها کافی است مهارت نه گفتن را به کودکان بیاموزیم تا در دوران جوانی و نوجوانی بتوانند در مقابل پیشنهاد دوستان و همسالان مقاومت کنند.

کارشناس مسؤول دفتر اعتیاد بهزیستی استان اصفهان از آمار ۳۷ درصدی مشکل روانی خبر می‌دهد و یکی از دلایل عمده آن را اعتیاد عنوان می‌کند که با توجه به کم بودن نشاط در جامعه و خانواده و در مقابل خاصیت توهم‌زایی و شادی‌آفرینی کاذب مواد مخدر؛ یکی از دلایل اصلی پرطرفدار شدن مواد مخدر شده است.

طبق گفته وی مطالعات پزشکی انجام شده بر روی قسمت‌های مختلف مغز انسان نشان داده که اگر لذت غذا خوردن ۲۰۰ واحد و لذت تفریحاتی مثل سینما و استخر ۳۰۰ واحد باشد، لذت استفاده از کوکائین ۱۲۰۰ واحد است.

* اعتیاد هم راستا با کاهش آمار ازدواج و نرخ باروری بنیان خانواده را هدف گرفته است

استاندار اصفهان با اشاره به آماری نگران‌کننده در رابطه با پیشی گرفتن نرخ ابتلا به مواد مخدر در خانم‌ها از آقایان، در مورد آسیب‌های اجتماعی این اتفاق این طور اظهارنظر می‌کند: این پیشی گرفتن آمار ابتلا بانوان به مواد مخدر در حالی است که هر مرد معتاد ۴ تا ۶ نفر را معتاد می‌کند اما هر زن معتاد بین ۸ تا ۱۲ را دچار اعتیاد خواهد کرد.

فرماندار شهرستان لنجان نیز با اشاره به اهمیت مقابله با تهدیدات آسیب‌های اجتماعی ناشی از مصرف مواد مخدر در جامعه به ‌ویژه در بخش بانوان بیان می‌کند: در کشورمان به ازای هشت نفر مرد یک نفر زن هم آلوده به مواد مخدر است. آحاد جامعه موظف هستند تا در مقابله با این پدیده شوم احساس تکلیف کنند و به مقابله با آن بپردازند.

طبق گفته سید محسن سجاد بر اساس آمار اعلام‌شده بالغ‌ بر ۲۰ تا ۲۵ درصد از خودکشی‌ها، بیش از ۵۰ درصد از همسر آزاری‌ها و ۳۸ درصد از کودک‌آزاری‌ها با مصرف مواد مخدر ارتباط مستقیم دارد.

طبیعتاً یکی از مجراهای تأثیر این ابتلای بانوان به مواد مخدر در تشکیل زندگی و آمار ازدواج و نیز آمار طلاق و از هم پاشیدن خانواده‌ها خودی نشان می‌دهد و باعث تغییرات جدی در نگرش به تشکیل زندگی مشترک می‌شود. مسأله‌ای که به صورت عمومی کشور با آن درگیر بوده و تأثیرات نرخ رشد کاهنده ازدواج و یا حتی کاهش این نرخ در موارد مهمی نظیر نرخ رشد جمعیت به خوبی بروز و ظهور پیدا کرده است.

مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان با اشاره به تأثیرات سوء روند کاهش رشد جمعیت بر شاخصه‌های سبک زندگی ایرانی – اسلامی، می‌گوید: در سال ۸۵ میانگین سن ازدواج برای خانم‌ها ۲۳ سال و برای آقایان ۲۶ سال بوده که این میانگین سنی در ازدواج‌های سال گذشته برای خانم‌ها به حدود ۲۵ سال و برای آقایان حدود ۲۹ سال رسیده است.

وی که بالا رفتن سن ازدواج را از آسیب‌های سبک غلط زندگی می‌داند؛ در خصوص عواقب بالا رفتن سن ازدواج این طور بیان می‌کند: پس از بالا رفتن سن ازدواج باید شاهد باروری‌های خطرناک نیز شویم چراکه هم توانایی باروری در افراد کاهش‌ یافته و هم توصیه پزشکی حاکی آن است که معمولاً باروری‌ها در سنین بالای سی سال با سقط‌ جنین و یا نهایتاً یک نوزاد همراه خواهد بود که تولد این فرزند هم به علت سن بالای پدر و مادر با مشکلاتی روبرو خواهد شد.

تورج حاج رحیمیان درباره ادامه این روند در آینده اذعان کرد: اگر این روند به همین شکل ادامه پیدا کند، در سال ۱۴۲۰ شاهد توقف رشد جمعیت، در سال ۱۴۳۵ شاهد کاهش رشد جمعیت و نهایتاً در سال ۱۴۵۰ جمعیت کشور را نصف شده مشاهده خواهیم کرد.

وی در پایان توصیه‌ای هم دارد و معتقد است برای تغییر در روند جمعیتی و زمان ازدواج در جوانان ابتدا باید کار فرهنگی صورت گیرد و پس‌ از آن مسؤولان شرایط ازدواج و اقتصادی را برای جوانان فراهم کنند.

* از تولد ۳ نوزاد معتاد در هر هفته تا مصرف ۲٫۵ برابری مواد مخدر صنعتی توسط دانشجویان دختر

تولد نوزادان آسیب دیده از این بزهکاری دیگر فاجعه ناشی از رشد مصرف مواد مخدر در بین بانوان و اعضا خانواده‌هاست که کار را به جایی رسانده که طبق اعلام رئیس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان به طور متوسط هفته‌ای ۳ نوزاد معتاد در بیمارستان‌های دولتی استان به دنیا می‌آیند چرا که برخی از مخدرها همچون شیشه قابل انتقال به جنین هستند.

فاجعه بعدی که بنیان خانواده‌های فعلی را تهدید کرده و خانواده‌هایی که قرار است در آینده تشکیل شوند و نسل جدید کشور را تربیت کنند را تحت تأثیر قرار می‌دهد، میزان ابتلای دانشجویان به مواد مخدر است. موضوعی که بر اساس آمار ثابت می‌شود میزان مصرف مواد مخدر صنعتی در دانشگاه‌ها نسبت به میزان مصرف جامعه بیشتر است.

استاندار اصفهان نیز با تائید این مسأله، میزان مصرف مواد مخدر صنعتی در میان دانشجویان دختر را ۲٫۵ برابر میزان مصرف دانشجویان پسر اعلام کرده و بیان می‌دارد که بیشترین میزان مصرف ابتدا در دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی، بعد از آنان دانشجویان علوم پایه و سپس در دانشجویان علوم انسانی مشاهده می‌شود.

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.