پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

آیا پیامبر اکرم در طول حیاتش چیزی پیش بینی می کرد؟
پیامبر گرامی اسلام در طول عُمرِ پُربرکتشان برخی از وقایع آینده و مسائل غیبی را ـ به مناسبت های مختلف ـ به اذن خدا برای یاران و اصحاب بیان فرموده اند که در این جا به برخی از آنها اشاره می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

به نقل از وبلاگ عروه الوثقی /

پیامبر گرامی اسلام در طول عُمرِ پُربرکتشان برخی از وقایع آینده و مسائل غیبی را ـ به مناسبت های مختلف ـ به اذن خدا برای یاران و اصحاب بیان فرموده اند که در این جا به برخی از آنها اشاره می شود.
۱٫ پیشگویى پیامبر درباره ستم رفتن بر اهل بیت‏ عصمت و طهارت: «به زودى پس از من، اهل بیتم به وسیله امّتم با کشتار و آوارگى مواجه خواهند شد. همانا کینه توزترین قوم ما نسبت به ما، بنى امیّه و بنى مغیره و بنى مخزوم اند» (۱)
پیامبر خدا به امام علی فرمود: «تو کسى هستى که خلافتت را می گیرند، کشته می شوى و این محاسنت‏ از خون سرت‏، رنگین خواهد شد. (۲)
۲٫ شهادت حضرت زهرا به عنوان اولین نفر از خانواده ایشان: رسول خدا به حضرت فاطمه فرمود: «تو اولین فرد از اهل بیتم هستى که به من ملحق می شوى» و اوّلین شخص از اهل بیت پیامبر، حضرت فاطمه بود که بعد از آن حضرت به شهادت رسید.» (۳)
۳٫ شهادت امام حسین: پیامبر اکرم فرمود: «جبرئیل به من خبر داد که پسرم حسین در زمین طفّ به شهادت می رسد. و از خاک آنجا براى من آورد و گفت: قبر حسین آنجا خواهد بود» (۴)
۴٫خبر دادن به جابر بن عبد الله انصاری، که به محضر امام باقر خواهد رسید و را درک خواهد کرد و اینچنین شد که جابر در سن پیری خدمت امام باقر رسید. (۵)
(۱). حاکم نیشابوری، محمد بن عبد الله، المستدرک على الصحیحین، تحقیق، عبد القادر عطا، مصطفى، ج ۴، ص ۵۳۴، بیروت، دار الکتب العلمیه، چاپ اول، ۱۴۱۱ق.
(۲). طبرانی، سلیمان بن أحمد، المعجم الکبیر، محقق، سلفی، حمدی بن عبد المجید، ج ۲، ص ۲۴۷، قاهره، مکتبه ابن تیمیه، چاپ دوم، ۱۴۱۵ق.
(۳). مجلسی، محمد باقر، بحار الانوار، ج ‏۱۸، ص ۱۱۲، بیروت، دار إحیاء التراث العربی، چاپ دوم، ۱۴۰۳ق.
(۴) قطب الدین راوندی، سعید بن عبد اللّه، الخرائج و الجرائح، ج ‏۱، ص ۶۸، قم، مؤسسه امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه)، چاپ اول، ۱۴۰۹ق؛ بحار الأنوار، ج ‏۱۸، ص ۱۱۳٫
(۵). بحار الأنوار، ج ‏۴۶، ص ۲۲۵ – ۲۲۶٫

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.