پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

سیگار کشیدن منجر به دیابت می شود
طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، سیگار کشیدن علت ابتلا به دیابت نوع۲ بوده و کنترل این بیماری را دشوارتر می سازد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

مطالعه محققان نشان می دهد سیگار کشیدن می تواند موجب ابتلا به دیابت نوع۲ شود. به گفته محققان، منظور از سیگار کشیدن، استعمال تنباکو در تمامی اشکال و انواع آن است: سیگار برگ، پیپ، قلیان و تنباکو جویدنی.

مطالعات این محققان نشان داده است حتی قرارگیری در معرض دود سیگار هم تا ۴۰ درصد موجب افزایش خطر ابتلا به دیابت می شود.

در این مطالعه در حدود ۷۰۰۰ شرکت کننده با رده سنی بین ۴۵ تا ۸۴ سال حضور داشتند و از آنها تست های وجود کوتینین در ادرار بعمل آمد. افراد سیگاری نیکوتین را از طریق ادرارشان دفع می کردند و بدین ترتیب محققان می توانستند سوابق سیگار کشیدن افراد را مشاهده نمایند.

آنها افراد را به گروه بندی کردند: گروهی که کمتر از ۱۰۰ نخ سیگار یا ۲۰ نخ سیگار برگ در کل زندگی شان مصرف کرده بودند و شرکت کنندگانی که بیشتر سیگار می کشیدند، اما در طول ۳۰ روز گذشته سیگار نکشیده بودند. بقیه را هم در قابل گروهی که همیشه سیگار می کشیدند گنجاندند.

محققان این مطالعه، این عادات سیگار کشیدن در افراد را در مورد مقاومت انسولین و دیابت در طول بالغ بر ۱۰ سال مقایسه کردند. نتایج نشان داد که افراد سیگاری به مراتب بیش از سایر افراد در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار دارند.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.