پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

زندانی گوانتانامو که هرگز جرمی مرتکب نشده بود بعد از ۱۴ سال آزاد شد
یک زندانی یمنی که بعد از 14 سال از زندان گوانتانامو آزاد شده است، علیرغم آنکه مشخص شد هرگز جرمی مرتکب نشده بود به جای انتقال به کشورش به «مونته‌نگرو» منتقل شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

«عبدالمالک وهاب الرحبی» زندانی ۳۷ ساله گوانتانامو که در اصل اهل کشور «یمن» است، آزاد شد و به جای آنکه به کشورش فرستاده شود، به «مونته‌نگرو» منتقل شد.

خبرگزاری اسپوتنیک گزارش کرد، این زندانی به واسطه دلایل مربوط به افراط‌گرایی بعد از گذراندن ۱۴ سال حبس و در حالیکه هرگز به هیچ جرمی متهم نشده بود، به مونته‌نگرو منتقل شد.

«دیوید ریمس» وکیل الرحبی روز چهارشنبه (دیروز) اعلام کرد: «او ۱۴ سال انتظار کشید تا به خانواده و دخترش که هرگز او را ندیده است، ملحق شود. خوشحالیم که در نهایت آزاد شد».

عبدالمالک وهاب الرحبی در دسامبر ۲۰۱۴ از گناهان تبرئه شد. وکیل وی زمان ملحق شدن همسر و دختر الرحبی به وی در مونته‌نگرو را اعلام نکرد.

الرحبی در زمان افتتاح زندان گوانتانامو در این زندان محبوس شد و هرگز متهم به ارتکاب جرم نشد. ارتش آمریکا او را به ظن خدمت بعنوان یکی از محافظان «اسامه بن لادن» سرکرده سابق القاعده در افغانستان به گوانتانامو منتقل کرد.

طبق این گزارش، هنوز ۷۹ زندانی در گوانتانامو محبوس هستند.

«باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا به طور مداوم خواستار تعطیلی گوانتانامو شده است و یکی از وعده‌های انتخاباتی او تعطیلی این زندان بود اما هم‌اکنون با نزدیک شدن پایان دو دوره ریاست‌جمهوری چهار ساله‌اش، این زندان همچنان باز است.

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.