پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

اشتغالزایی برای ۲۵ نفر با تولید محصولات حجاب
یک بانوی کارآفرین البرزی موفق شده است پس از 8 سال تلاش، با احداث یک کارگاه تولید چادر مشکی برای 25 نفر اشتغالزایی کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

ندیمه فلاح پور، صاحب یک کارگاه تولید چادر مشکی و محصولات مرتبط با حجاب در استان البرز است که کار تولید را ۸ سال قبل از منزل خود شروع کرد و هم اکنون با تاسیس یک کارگاه بزرگ، برای ۲۵ نفر اشتغالزایی کرده است.

خانم فلاح پور درباره استفاده از طرح های زیبا و در عین حال هماهنگ با فرهنگ اسلامی می‌گوید: «من خودم چادری هستم و همیشه می‌دانستم که خانم‌های محجبه ما با مشکل تهیه محصولات حجاب مواجه‌اند، طراحی چادرها و روسری‌ها غالبا قدیمی و تکراری است و خانم‌ها از این مسئله رنج می‌برند. به همین دلیل با علم به این خلاء تصمیم گرفتیم محصولات حجاب را با طراحی جدید و شکیل ارائه کنیم که بسیار هم مورد استقبال قرار گرفت.»

وی خاطرنشان کرد: «من فکر می کنم در وهله اول مشغول یک کار فرهنگی هستم تا فعالیت اقتصادی. از خدمت کردن به فرهنگ حجاب و عفاف خوشحالم. خانم های ایرانی دوست دارند زیبا دیده شوند اما  قدیمی و ناکارآمد بودن طرح‌های محصولات مرتبط با پوشش بانوان عاملی است که بانوان علاقمند به زیبا دیده شدن را از حجاب دور می‌کند.

خانم فلاح افزود: ما تاکید زیادی بر زیبایی طرح‌ها داریم و معتقدیم حجاب به زیبایی مشتری‌هایمان می‌افزاید. به همین دلیل بخش عمده‌ای از مشتری‌های ما به ویژه در خصوص شال صدف که صددرصد پوشیده است، کسانی هستند که چادری نیستند اما به خاطر زیبایی این شال آن را با اشتیاق تهیه می‌کنند. خلاصه‌اش اینکه اگر محصولات حجاب زیبا و شکیل و به روز باشند در ترغیب خانم‌ها به حجاب موثرند.

قدم به قدم
فلاح‌پور بانوی کارآفرین البرزی درباره چگونگی ورودش به عرصه تولید پوشاک هم گفت: «۸ سال قبل با خرید یک دستگاه چرخ‌خیاطی کار را در منزل آغاز کردم. چندی بعد یکی از دوستانم با من همراه شد و یک چرخ خیاطی دیگر در خانه مستقر کردیم. به مرور متوجه شدیم که به سری‌دوز و وسط کار نیاز داریم و آنها نیز به ما اضافه شدند. اوایل تولید محدود و تک فروشی داشتیم اما کیفیت و زیبایی طرح‌ها مشتری‌های عمده را برایمان جذب کرد. سفارشات عمده دریافت کردیم و توانستیم کار را توسعه دهیم.»

او می افزاید: «با دریافت ۳۰‌میلیون تومان وام اقتصاد مقاومتی از بسیج سازندگی توانستیم تعداد زیادی چرخ خیاطی تهیه کنیم و در زیر زمین یک مسجد مستقر شویم. هم اکنون ۲۵ خانم در تولیدی «فاطیما» مشغول به کار هستند. تولیدی ما هر ماه بیش از ۱۰ هزار چادر، روسری، شال، ساق دست و انواع پوشاک مرتبط با حجاب تولید می‌کند.»

معضل واردات
ندیمه فلاح پور درباره مهمترین چالش تولید محصولات حجاب، می‌گوید: «متاسفانه پارچه چادر مشکی و پارچه‌های حریر که برای تولید روسری و شال استفاده می‌شوند، در داخل کشور تولید نمی‌شود و همه آنها وارداتی است. به همین دلیل واسطه‌هایی که می‌توانند مستقیما از دوبی، ترکیه، ژاپن، چین و سوئیس این پارچه‌ها را تهیه کنند، سود بسیار زیادی نصیبشان می‌شود و این اجناس وارداتی را به قیمت گزافی به تولیدکنندگان می‌فروشند و در نهایت قیمت تمام شده محصول افزایش زیادی پیدا می کند.»

او می‌افزاید: «واقعا دردناک است. ما تنها مصرف‌کننده چادر مشکی در جهان هستیم و در عین حال تنها وارد کننده پارچه مشکی! وقتی می‌دانیم که پارچه مشکی نیاز ثابت و همیشگی بانوان ایرانی است، چرا هیچ وقت روی کارخانه تولید چادر مشکی سرمایه‌گذاری نمی‌کنیم؟ فکر می‌کنم برای واردات پارچه مشکی رقم خیلی کلانی ارز از کشور خارج می شود که دقیقا ضد اقتصاد مقاومتی است.»

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.