پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

فهرست اقدامات تروریستی‌۱۰۰سال اخیرآمریکا درجهان+آمار به تفکیک سال
تولید،‌ حمایت، همزیستی و مدیریت تروریسم براساس اسناد تاریخی یکی از ویژگی‌های‌سیاست خارجی آمریکا در روابط با ملل و دُوَل خارجی است. آنچه تاریخ درخود ثبت دارد مشخص می‌کند که منبع و مصدر تروریسم جایی غیر از منطقه خاورمیانه است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

وزارت خارجه آمریکا در گزارش سالانه تروریسم که روز پنجشنبه منتشر شده، با تکرار ادعاهای اثبات نشده، ایران را به حمایت از تروریسم متهم کرده است.وزارت خارجه آمریکا در گزارش تازه‌ای که روز پنجشنبه منتشر کرده با تکرار ادعاهای اثبات‌نشده ایران را به حمایت از تروریسم متهم کرد. به گزارش آسوشیتدپرس، گزارش سالانه تروریسم وزارت خارجه آمریکا ایران را علی‌رغم امضای توافق هسته‌ای با گروه ۱+۵ به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در حمایت از تروریسم قلمداد کرده است. در بخشی از این گزارش عنوان شده است که ایران «در سال ۲۰۱۵ هم اصلی‌ترین حامی دولتی تروریسم در جهان باقی مانده و مجموعه‌ای از حمایت‌ها از جمله حمایت‌های مالی، آموزش و تجهیزات را به گروه‌هایی در سرتاسر جهان ارائه می‌کند.»

گزارش پنجشنبه شب (۱۳ خرداد ۹۵) وزارت خارجه آمریکا در حالی منتشر شد که ۱۰تیرماه ۱۳۹۴ همزمان با سالگرد هدف قرار گرفتن هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران توسط ناو جنگی آمریکا در آبهای خلیج فارس، دولت این کشور در قالب سند راهبرد نظامی آمریکا در سال ۲۰۱۵، جمهوری اسلامی ایران را به حمایت از تروریسم در جهان متهم کرد. مسئله ای که گرچه موجب تمسخر بسیاری از کارشناسان شد اما در کشاکش مذاکرات هسته ای پنج بعلاوه یک با ایران نشان داد آمریکایی ها به هیچ وجه بنای دوستی با هیچ دولت و ملتی جز از زاویه نگاه ارباب رعیتی ندارند و اساسا خوی استعماری‌شان اصلاح شدنی نیست. واشنگتن پس از ۴ سال، راهبرد جدید نظامی خود را منتشر کرد و در آن تهران را به حمایت از تروریسم، پیگیری تسلیحات هسته‌ای و همچنین بی‌ثبات‌سازی منطقه متهم کرده است.

همان زمان خبرگزاری فارس (۱۴ تیرماه ۹۴) براساس مستندات تاریخی گزارشی را منتشر کرد که در ان به شرح وقایعی می پرداخت که نشان می داد دولت آمریکا برای بی ثبات سازی در جهان دست به چه اقدامات تروریستی زده است.

مرور این گزارش مستند همزمان با انتشار گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا درباره تروریسم و اتهام زنی دوباره به ایران را به مخاطبان گرامی پیشنهاد می کنیم:

انتشار این سند و ادعای جدید واشنگتن علیه جمهوری اسلامی ایران در حوزه تروریسم موجب شد، کند و کاوی در تاریخ یکصد ساله روابط بین الملل و رفتارهای آمریکا در خصوص کشورهای دور و نزدیک این کشور داشته باشیم. کاوشی که نشان داد  واشنگتن ید طولایی در بخش تولید ، صدور و مدیریت تروریسم سازمان یافته درجهان دارد.

با نگاهی به عملکرد دولت آمریکا  حداقل از یک قرن پیش تا کنون شاهد آن هستیم که هر زمان اقدامات تروریستی دولت این کشور در سطح جهان افزایش بیشتری می یابد  به همان میزان هم فعالیت سازمان ها و موسسات رسمی و وابسته آن (نظامی- سیاسی) برای متهم کردن کشورهای دیگر به حمایت از تروریسم گسترش می یابد.

جهان طی نیم قرن گذشته به دریافت نصیحت های دلسوزانه وایضا پدرانه! وسمت وسو دادن های آمریکا در زمینه های مربوط به دمکراسی و حقوق بشر عادت کرده بود که طی چند سال گذشته مبارزه با تروریسم هم به آن اضافه شده است.

به هر شکل از دیدگاه سیاستگذاران  کاخ سفید،  واشنگتن پیشروی کشورهای جهان در این چنین مسایلی محسوب می شود در حالیکه به اعتراف بسیاری از تحلیلگران بزرگ اگر آمریکا بخواهد خود را در یک مسئله در صف اول و پیشقراول تمامی کشورهای جهان بداند باید آنرا در سردمداری تروریسم جهانی جستجو کند.

این توصیف  جمله ای شعاری یا نشات گرفته از یک رویکرد واکنشی نیست بلکه تحلیلی است که نوام چامسکی تحلیلگر برجسته آمریکایی  روز ۲۱ اکتبر سال گذشته در مقاله ای که در پایگاه اینترنتی “انفرمیشن کلیرنگ هاوس” منتشر شد، اعلام نمود.

چامسکی در این مقاله خود به بخش های از تحقیق  سازمان اطلاعات روسیه در رابطه با عاملان پشت پرده عملیات تروریستی بزرگ انجام گرفته در جهان که در روزنامه پراودا منتشر شده بود، استناد کرد. تحقیقی که نشان می داد اکثر این اقدامات تروریستی به نحوی به عواملی از آمریکا منتهی می شوند زیرا برای ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور نیز جای سئوال داشت که این حجم بزرگ از عملیات تروریستی توسط چه سازمان یا طرفی ساماندهی و هدایت می شوند که سازمان اطلاعات روسیه نیز به آن پاسخ داد.

شاید به این مسئله نیز به دید موضع گیری‌های شرق و غرب و رسوبات باقی مانده از جنگ سرد و تلاش روسیه برای بازگشت به جایگاه قدرت جهانی تفسیر شود اما اگر شماره ۱۴ اکتبر سال گذشته روزنامه نیویورک تایمز را مطالعه کنید به طور حتم خواهید دید که تیتر اول آن به گزارشی اختصاص یافته بود که عملیات تروریستی (موفق و ناموفق) سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) بنا به درخواست کاخ سفید را لیست کرده است.

از نکات جالب در این گزارش آن است که در مقدمه آن تاکید شده است این گزارش بنا به درخواست باراک اوباما رئیس جمهور برای مشخص شدن تعداد عملیاتی که با هزینه دولت در کشورهای خارجی انجام گرفته و بررسی دلایل شکست عملیات های ناکام صورت پذیرفته است تا به پویایی چنین اقداماتی در آینده کمک شود!

به هر شکل در هر دوره ای تعدادی از کشورهای یاغی وجود دارند که دولت آمریکا بر خود واجب! می داند تا به جنگ با آنها بپردازد وآنها را مورد سرکوب قرار دهد.

با بررسی اقدامات دولت آمریکا از سومالی درآفریقا تا نیکاراگوئه در آمریکای لاتین  واقدامات این کشور در کوبا تا عملیات صورت گرفته در خاورمیانه از افغانستان گرفته تا عراق ، سوریه ، لبنان و در صدر آن  عملیات تروریستی انجام گرفته در جمهوری اسلامی ایران چنان حجم بزرگی از اقدامات را به خود اختصاص می دهد که حتی لیست کردن مشخصات این عملیات وتاریخ انجام آن نیز حجم زیادی از زمان را خواهد گرفت.

اما بی تردید تجاوز ناکام به جمهوری اسلامی ایران وزمین گیر شدن متجاوزین درطبس ، حمله تروریستی ۳ جولای ۱۹۸۸ به هواپیمای مسافربری ایرانی که منجر به شهادت ۲۹۰ شهروند غیر نظامی از جمله ۶۶ کودک ونوزاد ، حملات هوایی  پهبادهای آمریکایی به تجمع مردم افغانستان  و یمن به ویژه به خاک و خون کشیدن عروسی های آنها که بارها و متعمدانه تکرار شده است واز آن مهمتر جوخه های مرگی که در سال ۱۹۸۱ در کشورهای آمریکای لاتین تاسیس و از سال ۲۰۰۵ در منطقه خاور میانه نیز کلید زده شد وامروز شاهد اوج جنایات آن در عراق وسوریه هستیم ، اقداماتی است که هرگز از اذهان عمومی پاک نخواهد شد.

در اینجا این پرسش مطرح می شود  برای کشوری که تنها ۲۳۹ سال از تاریخ حیاتش می گذرد و ۹۳ درصد از این عمر خود یعنی ۲۲۲ سال آنرا در جنگ  وتجاوز به کشورهای  مختلف در سرتاسر جهان سپری کرده  و دوست ودشمن از اقدامات تروریستی اش آگاهی دارند  دیگر جایی برای متهم کردن دیگران باقی مانده است؟

در ذیل به طور تیتر وار به شماری از اقدامات تروریستی و به عبارت دیگر تروریسم دولتی آمریکا در یک قرن اخیر که در برگ های تاریخ به ثبت رسیده جهت تنویر اذهان مخاطبان گرامی و یاد‌اوری آنچه شاید کمتر به گوش نسل حاضر رسیده است را مرور می کنیم. بدیهی است برخی از اقدامات تروریستی مستقیم یا غیر مستقیم آمریکا ممکن از به دلایل مختلف در این فهرست از قلم افتاده باشد:

۱۹۰۱ —   ورود مستقیم نیروهای آمریکایی به کلمبیا
۱۹۰۲ —  حمله به پاناما
۱۹۰۴ —  ورود نیروهای آمریکایی به کره و مغرب
۱۹۰۵ —  ورود نیروهای آمریکایی به هندوراس علیه انقلاب این کشور
۱۹۰۵ —  حمله به مکزیک (در کمک به دیکتاتور وقت بورویریو دمازبرای سرکوب قیام مردمی این کشور)
۱۹۰۷ —  حمله به نیکاراگوئه
۱۹۰۷ —  ورود نیروهای آمریکایی به دومینیکن برای سرکوب انقلاب این جمهوری
۱۹۰۷ —  نیروهای آمریکایی در جنگ میان هندوراس و نیکارگوئه مشارکت کردند
۱۹۰۸ —  نیروهای آمریکایی در خلال انتخابات پاناما در این کشور مداخله کردند
۱۹۱۰ —  آمریکا نظامیان خود را برای سرکوب کودتا علیه حکومت نیکاراگوئه به این کشور گسیل داشت
۱۹۱۱ —  ورود نظامیان آمریکایی به هندوراس برای حمایت از کودتا به رهبری مانوئل بونیلا بر ضد رئیس جمهور منتخب میگل داویا
۱۹۱۱ —  سرکوب قیام ضد آمریکایی در فیلیپین
۱۹۱۱ —  مداخله در چین
۱۹۱۲ —  حمله و اشغال کوبا
۱۹۱۲ —  حمله به پاناما
۱۹۱۲ —  حمله به هندوراس
۱۹۱۲ — ۱۹۳۳ —  اشغال نیکاراگوئه . از این زمان نیکاراگوا به مستعمره ای برای احتکار شرکت های آمریکایی تبدیل شد. در سال ۱۹۱۴ عهدنامه ای در واشنگتن به امضا رسید که براساس ان ایالات متحده آمریکا اجازه می یافت کانالی را میان دو اقیانوس از طریق خاک نیکاراگوا احداث کند و براساس همین عهدنامه چامرور به عنوان رئیس جمهور نیکارگوئه نیز تعیین می شد. علاوه براین عهد نامه موافقت نامه های دیگری هم به امضا رسید که هرچه بیشتر دولت و ملت نیکاگوا را به سوی بردگی بیشتر برای آمریکا هدایت می کرد.
۱۹۱۴ — ۱۹۳۴ — هائیتی. نیروهای آمریکایی پس از وقوع چندین انقلاب در هائیتی وارد این کشور کرد و به مدت ۱۹ سال هائیتی تحت اشغال آمریکا در آمد

۱۹۱۶ — ۱۹۲۴-  اشغال جمهوری دومینکن به مدت ۸ سال
۱۹۱۷ — ۱۹۳۳ —  اشغال کوبا.
۱۹۱۷ — ۱۹۱۸ —  مشارکت در جنگ جهانی اول
۱۹۱۸ — ۱۹۲۲ —  مداخله در روسیه
۱۹۱۸ — ۱۹۲۰ —  ورود نظامیان آمریکایی به پاناما
۱۹۱۹ —  ورود نظامیان آمریکایی به کاستاریکا

 ۱۹۱۹ —  حمله به هندوراس
۱۹۲۰ —  حمله به گواتمالا
۱۹۲۱ —  حمایت آمریکا از گروههای مسلحی که برای براندازی کارلوس گیریرو تلاش می کردند

۱۹۲۲ —  مداخله در ترکیه
۱۹۲۲ — ۱۹۲۷ —  ورود نظامیان آمریکایی به چین
۱۹۲۴ — ۱۹۲۵ —  حمله به هندوراس
۱۹۲۵ —  حمله به پاناما
۱۹۲۶ —  حمله به نیکاراگوا

۱۹۲۷ — ۱۹۳۴ —  آمریکا چین را به اشغال در آورد
۱۹۳۲ —  حمله به السالوادور
۱۹۳۷ —  حمله به نیکاراگوا

۱۹۴۵ — بمباران هیروشیما و ناکازاکی ژاپن. حدود ۲۲۰٬۰۰۰ نفر در اثر این دو بمباران اتمی جان باختند که بیشتر آنان را شهروندان غیرنظامی تشکیل می‌دادند.بیش از ۱۰۰٬۰۰۰ نفر بلافاصله هنگام بمباران کشته شدند و بقیه تا پایان سال ۱۹۴۵ بر اثر اثرات مخرب تشعشعات رادیواکتیو جان خود را از دست دادند.
۱۹۴۷ — ۱۹۴۹ —  حمله به یونان
۱۹۴۸ — ۱۹۵۳ —  حمله به فیلیپین
۱۹۵۰ —  حمله به پورتریکو
۱۹۵۰ — ۱۹۵۳ —  حمله به کره

۱۹۵۳ — حمایت از کودتای ۲۸ مرداد علیه دولت منتخب ایران
۱۹۵۸ —  لبنان
۱۹۵۸ —  جنگ با پاناما
۱۹۵۹ —  نظامیان آمریکایی وارد لائوس شدند
۱۹۵۹ —  حمله به هائیتی
۱۹۶۰ —  عملیات نظامی آمریکا در اکوادور
۱۹۶۰ —  حمله به پاناما
۱۹۶۵ — ۱۹۷۳ —  تجاوز خونین به ویتنام
۱۹۶۶ —  حمله به گواتمالا
۱۹۶۶ —  حمایت نظامی از اندونزی علیه فیلیپین
۱۹۷۱ — ۱۹۷۳ —  بمباران لائوس
۱۹۷۲ —  حمله به نیکاراگوا

۱۹۸۰ —  عملیات نظامی علیه ایران در طبس موسوم به پنجه عقاب که باشکست مواجه شد
۱۹۸۳ —  دخالت نظامی در گرینادا
۱۹۸۶ — حمله به لیبی و بمباران طرابلس و بنغازی
۱۹۸۸ —  حمله آمریکا به هندوراس

۱۹۸۸ — حمله به هواپیمای مسافربری ایرانی و قتل عام تمامی ۲۹۰ نفر سرنشین این هواپیما

 ۱۹۸۹ —  نظامیان آمریکایی ناآرامی ها در جزایر ویرجین را سرکوب کردند

۱۹۹۱ —  عملیات نظامی گسترده در عراق (جنگ اول خلیج فارس)
۱۹۹۲ — ۱۹۹۴ —  اشغال سومالی و انجام خشونت بسیار مفرط علیه شهروندان این کشور
۱۹۹۸ —  حمله به سودان . هواپیماهای آمریکایی به بهانه تولید گاز اعصاب یکی از کارخانه های ساخت دارو را بمباران کردند

۱۹۹۹ —  آمریکا با پوشش ناتو جنگی را علیه یوگسلاوی براه انداخت. بمباران این کشور ۷۸ روز به طول انجامید و یوگسلاوی از هم فروپاشید
۲۰۰۱ —  حمله و اشغال افغانستان به بهانه تعقیب گروه القاعده
۲۰۰۳ —  حمله و اشغال عراق بدون مجوز سازمان ملل

۲۰۱۱ —  حمله به لیبی پس از پیروزی انقلاب این کشور و سرنگونی دیکتاتور قذافی

۲۰۱۱ — حمایت رسمی از گروههای مسلح تروریستی در سوریه با هدف براندازی نظام منتخب ملت سوریه

۲۰۱۱ — اعلام حمایت رسمی از رژیم آل خلیفه در سرکوب قیام مردمی این کشور

۲۰۱۵ — اعلام پشتیبانی رسمی از آل سعود در جنگ این کشور علیه انقلاب ملت یمن

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.