پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

گزارشی از نشست خبری عوامل «فروشنده»;
حسینی: جایزه جشنواره کن را به امام‌زمان (ع)تقدیم می‌کنم/ فرهادی: می‌خواهم در ایران کار کنم/ علیدوستی: فرهادی پیام سیاسی داشت نماینده مجلس می‌شد
شهاب حسینی بابیان این که عربستان مشتری بزرگ تسلیحات جنگی آمریکا است اما اعتبار ندارد گفت: روزی که جایزه بهترین بازیگر مرد را گرفتم نیمه‌شعبان بود این هدیه را به آستان مبارک ایشان تقدیم‌ می‌کنم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

عوامل فیلم سینمایی «فروشنده» به همراه کارگردان این اثر اصغر فرهادی در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه طی جلسه‌ای برای پاسخگو بودن به سوالات آنها بعد از جوایزی که در بخش فیلمنامه و بازیگری جشنواره کن فرانسه به دست آوردند حاضر شدند.

فرهادی در ابتدای نشست با ذکر این نکته که تلاش کردم جلسه با نظم برگزار شود گفت: فکر می‌کنم بهتر است وارد موضوع فیلم نشویم چراکه ممکن است بخش‌هایی از فیلم مشخص شود و جذابیت خود را برای دیده شدن از دست بدهد و تشکر می‌کنم از همه کسانی که برای ساخت این فیلم به ما کمک کردند. همچنین یادی می‌کنم از یدالله نجفی، روحش شاد.

فرهادی درباره اینکه چطور شد که فیلم فروشنده در آخرین لحظه وارد کن شد گفت: پیش از این در جشنواره فیلم کن با دو فیلمم حضور داشتم.  زمان مشخصی هست برای اینکه فیلم‌ها به این جشنواره ارسال شوند، فیلم ما آخرین لحظه آماده شد، مثلا در مورد تصحیح رنگ کارمان طولانی شد به همین دلیل فیلم با اشکال فنی دیر و به جشنواره رسید و هیات انتخاب در آخرین لحظه می‌توانستند فیلم را ببینند که آن هم با اشکال فنی مواجه شد. در نتیجه فیلم را می‌خواستیم برای اکران عمومی آماده کنیم که مدیر جشنواره تماس گرفت و خواست فیلم دوباره برایشان ارسال شود که معمولا در سال های گذشته هم این رویه وجود داشته که برخی از آثار در آخرین لحظات در جشنواره کن حضور پیدا کنند.  که در نهایت، خوشبختانه فیلم آماده شد و به کن رسید.

اطبایی؛ پخش‌کننده فیلم نیز در ادامه گفت: فیلم با تاخیر رسید اما زمانی که اسامی اعلام شد هنوز هیأت انتخاب فیلم را ندیده بودند. همان‌طور که دیدید آخرین زمان برنامه‌ریزی شده برای نمایش فیلممان در کن به فروشنده اختصاص یافت.

می خواستم فیلمی بسازم که مردم و متخصصین دوستش دارند

کارگردان فروشنده نیز در ادامه گفت: یکی از چیزهایی که بعد از فیلم اولم به طور جدی به آن فکر کردم این است که فیلمی بسازم تا مردمی که به طور حرفه ای سینما نمی‌روند و فیلم نمی‌بینند و هم متخصصین دوستش بدارند. به نظر شدنی نمی‌آمد. اما کار در رادیو و تلویزیون این تجربه را به من داد. مثلا سریال داستان یک شهر نمونه آن است. راهش قصه گفتن است این چیز مشترک بین همه مردم است. این تجربه‌ها کمک کرد تا چهارشنبه سوری شکل بگیرد. تا به امروز بیشتر، جوایز من دیده شده اما پر مخاطب بودن آثارم برایم مهم‌تر است در «چهارشنبه سوری»، «جدایی نادر از سیمین» و حتی «گذشته» این اتفاق افتاد. «گذشته» و «جدایی…» در فرانسه یک میلیون بیننده داشت. راهی که من پیدا کردم قصه گفتن است. پیش از انقلاب هم نمونه‌هایی داشتیم آثار نصرت کریمی از این دست هستند.

در ادامه این نشست خبری، شهاب حسینی گفت: همواره پیرو علاقه‌ای که وجود دارد برای کارهای تاثیرگذار همیشه از فیلم هایی که ارزشمند هستند و سبک و سیاق زندگی در آنها نشان داده می‌شود، یاد گرفتم. مدتی بود که فرهادی را می شناختم تا این که در فیلم «درباره الی» این اتفاق افتاد با کارگردانی او آشنا شدم که در راستای اهداف بشری کار می‌کند. تفکر، نقش اصلی را در آثار فرهادی دارد. از آنجا به بعد این همکاری ادامه پیدا کرد، اما در آینده را نمی دانم. درباره روزنامه عربستان و مطلبی که درباره سینمای ایران و من منتشر کرده بود که بنده را با یکی از بزرگانمان مقایسه کرده بود، باید بگویم که ابتدا خوشحالم کارکرد فرهنگ، مشخص شده است. عربستان مشتری بزرگ تسلیحات جنگی آمریکا است اما نتوانسته اعتبار لازم را کسب کند. فکر کنم عربستان تازه متوجه فرهنگ سرزمین من شده است، اما خیلی وقت است که فرهنگ و تاریخ سرزمینم در جهان شناخته شده است. همیشه شادی و عزت مردم سرزمینم برایم مهم بوده است.

فرهادی نیز در ادامه درباره نمایش فیلم‌های ایرانی در جشنواره‌های خارجی و همچنین سرمایه‌گذار عربی فیلم خودش گفت: همه جشنواره‌ها را نرفتم همه فیلم های ایرانی را هم در این جشنواره‌ها ندیدم. اما فکر می‌کنم بهتر است با یک مثال منظورم را توضیح دهم، مثلا فیلم گاو که سینمای ما مدیونش است و همه ما معتقدیم فیلم‌خوبی است فرض کنید که امروز ساخته می‌شد من معتقدم باز هم جایزه می‌گرفت آیا باید بگوییم این اثر، فیلم بدی است؟ آن فیلم در مورد افرادی در روستا است و به ظاهر تصاویر سیاه هستند. آیا باید بگوییم این فیلم سیاه هست؟ ظاهر فیلم شاید سیاه است اما معانی درخشانی دارد.

وی در ادامه گفت: به تهیه کننده خارجی پیشنهاد دادم برویم فیلمی ببینیم که ایرانی باشد. صحنه‌ای در فیلم بود که نشان می‌داد دختری در خیابان فال می‌فروشد او پرسید دختر چه می‌فروشد؟ گفتم شعر می‌فروشد او بسیار شیفته کشورم شد، او باور نمی‌کرد که در این مملکت در خیابان‌هایش شعر می‌فروشند اما می‌پذیرم که ممکن است آثار ایرانی در جشنواره‌های خارجی ببینیم که خوشایند نباشد. من می‌پذیرم ممکن است صحنه هایی در فیلم‌ها باشد که دوست نداریم اما این گونه نیست که آنها-دیگر کشورها- منتظر دیدن این صحنه‌ها باشند. آدم‌های فیلم‌های من افراد تحصیل کرده هستند. خبرنگاری پرسید شما در مورد بورژاها فیلم ساختید و من گفتم این ها بورژوا نیستند.

وی ادامه داد: در مورد کسانی که قصدشان سینما نیست حرف نمی‌زنم در مورد کسانی حرف میزنم که ممکن است از سر ناآگاهی چیزی بگویند.

اطبایی نیز گفت: باید اعتماد به نفس خودمان را بالا ببریم. در جشنواره‌های بین المللی این اتفاقات مورد بحث نیست.

در مورد نژاد افراد حرف نزنیم

ترانه علیدوستی گفت: شما خبرنگاران به عنوان اصحاب رسانه مسئول ادبیات مردم هستید، اینکه یک شخصی سرمایه‌گذار فیلم هست نباید در مورد نژاد آن حرف بزنیم، نباید از لحن بد استفاده کرد. اینطور که من فهمیدم یک تحلیل‌گر صعودی به کشور خود انتقاد کرده است. او گفته سینمای ایران در حال پیشرفت است، باید منصف باشیم در غیر این صورت در گفتمان جهانی پیشرفت نمی کنیم.

فرهادی در ادامه صحبت‌های علیدوستی عنوان کرد: ترانه علیدوستی خوب صحبت کرد من در جشنواره‌ها اعتماد به نفس بالایی دارم چون می‌دانم از کجا می‌آیم از چه سینمایی می‌آیم و زمانی که از پله‌های جشنواره‌ها بالا می‌روم همیشه سرم بالا بوده است. چرا فکر می‌کنیم حتما کاسه‌ای زیر نیم‌کاسه است ترس دایی جان ناپلونی از کجا می‌آید؟!

او افزود: فردی خارجی به من گفت بیا فیلم گاو را در اسپانیا بساز، آرزوی خیلی از سینماهای دنیا این است که سینمایی مثل ایران داشته باشند. جوایز را کنار بگذاریم به فیلم‌های خوب‌مان نگاه کنیم. من خارج از ایران با اعتماد به نفس قدم میزنم و از پله ها بالا می‌روم.

فرهادی در ادامه گفت : یک‌بار در مورد سرمایه‌گذار گفته‌ام من در حال صحبت با هنر پیشه‌های فیلمم در اسپانیا بودم در شبی که از اسپانیا برگشتم احساس کردم دلم می‌خواهد در اینجا کار کنم دلایل عاطفی هم داشت، چراکه همواره پدرم دوست داشته من در ایران فیلم بسازم چراکه زبان فیلم را متوجه می‌شوم. گفتنش سخت بود خیلی‌ها گفتند سختی خواهی داشت گفتم در تولید سختی ندارم بعد از آن است که سختی دارم. شروع کردم به نوشتن فیلمنامه و به کسی چیزی نگفتم. در اواخر ساخت فیلمم بود که قطعی شد شرکت فرانسوی پای کار بیاید. یکی از موسسات فستیوال دوحه قطر که خبرساز شد مانند خیلی از جاهای دنیا به فیلم‌نامه‌ها فاند می‌دهد که رقم پایینی در قبال هزینه‌های فیلم است. زمانی که فیلم را دیدند خوششان آمد و دوست داشتند کمک کنند. اینها بعد از نوشتن فیلمنامه و روند تولید آن بود.

اطبایی گفت: فاندها در دنیا بخشی از روند تولید آثار سینمایی هستند. موسسه فیلم دوحه در قطر این کار را انجام داد. چند نوع فاند داریم فاند محلی، ملی و بین‌المللی که این فاند به فیلمسازان شناخته شده تعلق می‌گیرد. نام خواهر امیر قطر به عنوان بنیانگذارش آمده است اما خودش نقش و حضوری ندارد خانمی که اسمش برده شده مدیر اجرایی آن است. آن‌ها می‌خواهند اسم قطر را در پروژه‌ها به دیگر کشورها بشناسند و ارائه این فاندها طبیعی است.

فرهادی گفت: به نظرم بگذاریم همه با مردم فیلم را ببینیم امیدوارم یک هفته قبل شرایطی فراهم شود که فیلم برای مطبوعات نمایش داده شود.

فرهادی در پاسخ به سخنان سخنگوی ارشاد گفت: کلمه ملاحظات معنی بی حد و مرز است زمانی که فیلم را ندیدند اظهار نظرشان برایم عجیب بود. من همه فیلم هایم اکران شده است. فراموش نکنیم فیلم‌هایی که ساخته‌اند پر تماشاگر بودند. علی‌رغم این که برخی می‌گویند این فیلم‌ها جشنواره‌ای بوده‌اند.

وی ادامه داد: من ایران را بسیار دوست دارم و فکر می کنم که ایران برای من جای بهتری برای زندگی است. من عاشق ایران هستم و در کجای دنیا می توانم از لذت حضور پدر مادر و دوستانم استفاده کنم. همین مساله سبب شده است که کارگردانی بسیاری از پروژه های بزرگ سینمای آمریکا که امروز روی پرده رفته است را قبول نکنم چرا که می‌خواهم در ایران کار کنم. برای من بهتر است که بیشتر فیلم‌های خود را در ایران بسازم اما برای کنجکاوی دوست دارم تجربه هایی در خارج از کشور هم داشته باشم.

شهاب حسینی گفت: در حوزه تفکر، مرزی وجود ندارد. این فیلم ساخته شده و نتیجه گرفته است. فرهنگ و هنر در این مملکت مرز ندارد.

علیدوستی در مورد پوشش خود در جشنواره «کن» گفت: خیلی نگرانی برایم وجود نداشت چون تجربه نسبی از حضور در جشنواره‌های خارجی دارم آنها هم تجربه‌هایی از حضور گروه های ایرانی دارند و می دانند ما با چه پوششی می‌آییم راستش را بخواهید احترام هم می‌گذارند و به دل نمی‌گیرند.

فرهادی در مورد همکاری دو بازیگر فیلمش حسینی و علیدوستی گفت: این دو هنرپیشه ویژگی‌هایی دارند که حالاحالاها بازی‌شان تکراری نخواهد شد. آنها باهوش هستند. بخشی از توانایی آنها را دیده‌ایم اخلاق بسیار خوبی دارند و باعث افتخار سینمای ما هستند. برای این بازیگران می‌توان براساس شخصیت‌شان نقشی را نیز نوشت چون توانمند و باهوش هستند.

شهاب حسینی درباره احساسش در روز اختتامیه جشنواره کن و اتفاقاتی که افتاد گفت: تا فرهادی من را راهی کند بالا؛ به روی سن، کلی لاغر شد. او ابتدا با من تماس گرفت و گفت بلدی گره کروات بزنی؟ گفتم: بله. ولی آمده بود که ببیند من آماده باشم.

 فرهادی نیز گفت: احساسی ترین لحظه برایم پخش صدای شجریان بود چون معمولا می‌شود درخواست کرد که چه آهنگی بگذارند. حس عجیبی بود قابل توصیف نیست همه ما به یک دنیای دیگر رفتیم. در مورد شهاب حس ششمم می گفت اتفاق خوبی برایش خواهد افتاد، نگران بودم آماده نباشد. به شهاب گفتم مطلبی آماده داری؟ گفت نه مگر می‌شود که من بخواهم بالای سن بروم.

شهاب حسینی نیز در ادامه این توضیحات گفت: آنها در آنجا از یک‌گروه موسیقی جوان به نام اوهام استفاده می کردند که بسیار خوش فکر بودند.

ترانه علیدوستی گفت: گلشیفته را نشد ببینم، ما در راهنمایی با هم مدرسه می‌رفتیم و‌ هیچ چیز احساس من را نسبت به او را عوض نمی‌کند.

امیدوارم فرصتی فراهم شود تا تئاتر کار کنم

فرهادی در مورد اینکه آیا علاقه دارد در حوزه تئاتر، کاری کارگردانی کند، گفت: تئاتر مثل چکاپ می‌ماند و هر هنرمندی نیاز است که سنسورهای عاطفی خود را آماده کند، امیدوارم  فرصت فراهم شود تا تئاتر کار کنم، نیاز به فرصت خوبی دارم و در یکی دوماه نمی‌شود، فرصت یکساله می خواهم.

اگر فرهادی پیام سیاسی داشت، نماینده مجلس می‌شد

علیدوستی در بخش دیگر نشست گفت: به ندرت فردی را دیدم که مثل فرهادی دغدغه کشورش را داشته باشد. فکر نمی‌کنم فیلمسازها زندگی‌شان را برای سیاه‌نمایی از کشورشان بگذارند، اگر این طور بود و فرهادی پیام سیاسی داشت می‌رفت نماینده مجلس می‌شد.

حسینی نیز در ادامه اضافه کرد: دغدغه فرهادی درست است، دست روی نکاتی می‌گذارد که اشتراک همه مردم دنیا است. موضوعات فیلم‌های فرهادی جهان شمول است. همه آن را متوجه می‌شوند. فیلمی که ساخت ایران است و قابلیت معرفی جهانی دارد به نظرم فرهادی بر خلاف برچسب‌هایی که به وی می‌زنند با روحیه ملی کار می‌کند و این کار را خوب انجام می‌دهد.

فرهادی نیز درباره برخی از نشانه‌ها که در فیلم‌هایش وجود دارد و تماشاگر خارجی متوجه آن نمی‌شود، گفت: درباره اینکه چگونه نشانه‌ها را که برخی از تماشاگران متوجه آن نمی شوند اما ایرانی ها آنها را متوجه می شوند، بید مثالی بزنم مثلا صندوق صدقاتی که در فیلم درباره الی وجود دارد که مخاطبان خارجی با این نشانه آشنا نیستند این درست است، اما موضوعات مشترک در تمام دنیا معنی می‌دهد مانند احساسات و عواطف پدر و مادر و فرزندی اما نشان دادنش شاید فرق کند.

کارگردان «درباره الی…» در ادامه نشست درباره برخی از نویسندگان ایرانی گفت: نویسندگانی بودند که در نوجوانانی شیفته آنها بودم. از نظرم ساعدی هم وزن ارتور میلر است اگر با همان قریحه به زبان دیگری می‌نوشت بیشتر شهرت پیدا می‌کرد. زندگی او هم پیچیده بود. پزشکی بود که برای درمان از مردم هزینه نمی‌گرفت، متاسفم که غریبانه در پاریس به خاک سپرده شد.

حسینی نیز درباره کار در تئاتر گفت: خیلی دوست دارم در تئاتر بازی کنم. زحمت بیشتری را طلب می‌کند. حس ناب و بی بدیلی در تئاتر تجربه می‌کنم. تلاش می‌کنم تئاتر کار کنم و اگر فرهادی تئاتر کار کند خیلی خوشحال می‌شوم. جداً او بازیگر خوبی است. این بار باید فرهادی را جلوی دوربین ببینیم.

علیدوستی نیز گفت: فکر می کنم تئاتر همچون نفس کشیدن است. درباره تئاتر باید بگویم فقط با دشواری بازیگری روبرو هستید. صحنه نمایش جایی برای تفریح در بازیگری است. الان نمایش‌نامه‌هایی که پیشنهاد می شود جلب توجه نمی‌کند. باید منتظر شوم ببینم فرهادی در کار تئاتری که می‌گوید به من نقش می‌دهد یا نه.

شهاب حسینی در ادامه از عادل فردوسی پور برای توجه‌اش به جوایز دریافت شده در کن تشکر کرد و فرهادی گفت: یک‌میلیون نفر در فرانسه فیلم «گذشته» را دیدند، خوشحالم که توقع شما از من زیاد است. فیلم گذشته به سود رسید. پروژه بعدی من که در اسپانیا است چهره‌هایی به‌نام‌تری حضور خواهند داشت، آنها حتی فشار می‌آورند تا کار شروع شود. خیلی دوست دارم با خیلی از بازیگران خودمان کار کنم اما اصولا بیشتر به افرادی که کار کردم فکر می‌کنم، امیدوارم بتوانم در عمر کاریم با آنها کار کنم.

حسینی درباره فعالیتش در بازیگری بعد دریافت این جایزه گفت: دیگر جست و خیز سال‌ها پیش را ندارم اما باید برای تلاش مان و پیشرفت ادامه داد. فرهادی با کارهایش مسیر را برای بازیگران هموار کردند. برای من تازه همه چیز شروع شده است.

فرهادی درباره اینکه هنگام دریافت جایزه به زبان مادری صحبت کرد، گفت: در اسکار به من گفتند چهل و سه ثانیه فرصت داری حرف بزنی پس بهتر بود برای اینکه بیشتر حرف بزنم فارسی حرف بزنم در کن اینگونه نیست و آمادگیش را هم نداشتم احساسم این بود که فارسی حرف بزنم مگر این که محدودیتی داشته باشم.

ای کارگردان درباره اینکه اگر در شرایط آزادتری بود باز هم این طور فیلم می‌ساخت عنوان کرد: اگر در شرایط خیلی آزاد باشم همین طور فیلم خواهم ساخت تنها خانم ها در خانه بدون روسری باشند. اگر برخی می خواهند از موفقیت های من حرص بخورند باید حالاحالاها حرص بخورند چون من قصد ندارم فیلم بد بسازم. نمی‌دانم گناه کردم که چنین ثروتی خداوند به من داده که مردم این همه ابراز محبت می کنند و از همه تشکر می کنم، از همسرم  نیز که باعث شد وارد تئاتر و سینما شوم.

شهاب حسینی نیز در پایان گفت: روزی که این جایزه را گرفتم نیمه شعبان بود این هدیه را به آستان مبارک ایشان تقدیم‌ می کنم.

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.