پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

آیت‌الله مکارم‌شیرازی: علما مرزبانان مقابل شیطان هستند/ مرزها نباید از علما خالی باشد
یکی از مراجع تقلید گفت: علمای ما مرزبانان در مقابل شیطان هستند، مرزها را نباید خالی گذاشت، زیرا شیاطین نفوذ می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی صبح امروز در درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با اشاره به حدیثی اظهار کرد: زمانی که امام زمان(عج) قیام می‌کنند، دستور می‌دهند مناره‌ها و مقصوره‌ها را از بین ببرند.

وی خاطرنشان کرد: همیشه برای پیدا کردن آدرس‌ها، برج‌هایی احداث و چراغ‌هایی در آنها روشن می‌کردند، در آن دوران مناره محل نور و آدرس بوده است، پس از آن تبدیل به زینت شد.

این مرجع تقلید با بیان اینکه اصل مناره در این حدیث نفی نمی‌شود، گفت: چیزی که زرق و برق دارد و اسراف در آن نفوذ کرده، حضرت آن را ویران می‌کنند، ولی چیزی که علامتی برای شناخت محل مسجد بوده آن را از بین نمی‌برند.

وی با بیان اینکه مساجد جای فکر، ذکر و حضور قلب است، گفت: هر چیزی که توجه انسان را جلب کند و انسان را از ذکر، فکر و حضور قلب بازدارد، در مسجد نباید باشد، به عنوان مثال عکس‌ها نباید در مساجد آویزان شوند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی خاطرنشان کرد: روح نماز حضور قلب است، مسجد جای هوشیاری، بیداری، فکر و ذکر است، هر چیزی ذهن انسان را در نماز به خود مشغول کند، از نظر اسلام غیرقبول است، بنابراین مساجد باید ساده‌تر و جذاب‌تر برای نمازگزاران باشد.

وی با بیان اینکه اسلام مسلمین را به ساده‌زیستی دعوت می‌کند، گفت: هر چه ساده زیست‌تر باشیم، به خدا نزدیک‌تر می‌شویم، زندگی ساده را می‌توان اداره کرد، اگر زرق و برق بیشتر شد، به شیطان نزدیک‌تر می‌شویم، در مجالس مختلف مانند عروسی‌ها باید به این نکته توجه کنیم.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به یکی از مشکلات حوزه گفت: برخی طلاب مدرس، محقق، مولف و مرجع نیستند، محصل مادام‌العمر می‌مانند، باید کاری کرد که شهرستان‌ها خالی نباشد، اغلب شهرستان‌ها از علمای بزرگ خالی شده و از نظر مدرس حوزه علمیه و امام جماعت در شهرستان‌ها کمبود وجود دارد، در حالی که در قم تراکم است.

وی با بیان اینکه از صدر اسلام شعار مسلمانان بوده که بیاموزند و مردم را هدایت کنند تا بی‌سرپرست نباشند، گفت: زمانی که شهرستان‌ها از علما، خطبا و مدرسان خالی شود جنود شیطان حمله می‌کنند و عرفان‌های کاذب و فساد می‌آید اگر نظارت از سوی روحانیون باشد، وضع شهرستان‌ها خراب نمی‌شود و از فساد جلوگیری می‌کنند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی خاطرنشان کرد: ممکن است این مطلب باب طبع برخی افراد نباشد، طلاب باید فکر کنند که در این حوزه می‌خواهند چه خدمتی انجام دهند، کار خود را روشن کنند، اگر در حوزه نمی‌توانند کاری کنند، در شهرستان‌ها می‌توانند به انجام اموری بپردازند.

وی گفت: سزاوار است طلاب به شهرستان‌ها بروند، شهریه آنها را در شهرستان‌ها بدهیم و حتی بیشتر به آنها شهریه دهیم.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد:‌ در شهرستان‌ها شهریه را قطع نمی‌کنیم، بیشتر نیز می‌دهیم، اشخاصی که می‌توانند نقش‌آفرین در شهرستان‌ها باشند، بروند، اگر این طرح عمل شود، مشکل حل می‌شود.

وی تصریح کرد: علمای ما مرزبانان در مقابل شیطان هستند، مرزها را نباید خالی گذاشت، زیرا شیاطین نفوذ می‌کنند باید مرزهای کشور اسلامی را قوی بداریم و بدانیم اسلام، تنها قم نیست و خادمان اسلام تنها ساکنان قم نیستند.

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.