پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

الاخبار: آزادسازی فلوجه میخ آخری که به تابوت تروریسم زده می‌شود/نفس‌های آخر داعش در الانبار
در پی پیشروی سریع نیروهای امنیتی عراق در ساعات اولیه آغاز عملیات آزادسازی فلوجه، روحیه عناصر تکفیری داعش، به شدت تضعیف شده است و آنها اکنون وحشت زده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

 به نقل از پایگاه اینترنتی «الاخبار» لبنان، تنها چند ساعت پس از اعلام آغاز عملیات آزادسازی فلوجه از سوی نخست وزیر عراق، بیانیه های نیروهای شرکت کننده در این نبرد حاکی از پیشروی سریع آنها و به سر رسیدن روزهای حضور داعش در این شهر بود.
در پی پیشروی نیروهای امنیتی در مناطق تحت سلطه گروه داعش، روحیه عناصر این گروه تضعیف شده است و آنها به شدت وحشت زده اند.
روزنامه عربستانی «الحیات» چاپ لندن، نیز در این رابطه نوشته است: توئیت‌های منتشر شده در پایگاه‌های اجتماعی وابسته به داعش نشان از افت شدید روحیه عناصر این گروه دارد.
بر همین اساس، “ژنرال یحیی رسول،” سخنگوی عملیات آزادسازی فلوجه، نیز اعلام کرد: طبق اطلاعات موجود، تعداد عناصر مسلح داعش در فلوجه بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ نفر است.
فرماندهی عملیات الانبار نیز اعلام کرد نیروهای ارتش و بسیج مردمی، منطقه الشهابی، در مرکز منطقه الکرمه، واقع در حومه فلوجه شرقی، را آزاد کردند. نیروهای دیگر نیز موفق شدند به منطقه السجر در شمال فلوجه، نفوذ کنند.
گره امنیتی فلوجه در مرکز این شهر مستقر نیست و در حومه آن است.
پیش از این نیز سه عملیات برای آزادسازی این شهر راهبردی انجام شده بود که آخرین آنها یعنی عملیات «فجر الکرمه» یکسال قبل انجام شد، اما همه ی این عملیاتها به شکست انجامید. نیروهای امنیتی در ابتدای عملیات «فجر الکرمه» اعلام کردند موفق به پیشروی شده اند اما نتوانستند شهر را تحت کنترل خود در آورند.
سرتیپ عبد الوهاب الساعدی فرماندهی نبرد فلوجه را به عهده دارد.
الساعدی به فرد هماهنگ کننده با «ائتلاف بین المللی» معروف است و اکنون سی هزار نیرو تحت امر وی قرار دارند.
برخلاف عملیاتهای گذشته اینبار حمله به فلوجه از حمایت نیروهای سیاسی سنی نیز برخوردار می شود. آنها بیم آن دارند که شهر ویران شود.
سلیم الجبوری، رئیس پارلمان عراق نیز دیروز در دیدار با الساعدی گفت: نبرد آزادسازی فلوجه میخ آخری است که به تابوت تروریسم در انبار زده می شود.
وی در عین حال تاکید کرد: شهروندان باید از آسیبهای این جنگ دور نگه داشته شوند و باید هر چه سریعتر راههای امنی برای خارج کردن آنها از شهر ایجاد شود.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.