پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

دانشمند ارشد ناسا: انسانها را به مریخ بفرستید
به احتمال زیاد در گذشته مریخ دارای حیات میکروبی بوده و به همین دلیل اعزام فضانوردان و نه روباتها به این سیاره بهترین اقدام برای کشف سرنخ هاست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

الون استوفان از دانشمندان عالی رتبه آژانس فضانوردی آمریکا معتقد است که حالا بهترین کاری که درخصوص مریخ می توان انجام داد اعزام فضانوردان به این سیاره برای کشف آثاری از حیات میکروبی در آن است.

استوفان در جریان نشستی که در واشنگتن و در خصوص اعزام نخستین گروه از انسانها به مریخ برگزار شد افزود: اگرچه حالا مریخ سیاره ای سرد و خشک محسوب می شود اما حدود سه میلیارد سال پیش و برای بازه های زمانی طولانی دارای آب در جریان بوده است.

وی افزود: چنین شرایطی در گذشته های دور مریخ با شرایطی که در زمین در حیین تکامل حیات وجود داشته تفاوت ندارد. این بدان معناست که اگر تکامل حیات در زمین با سرعت زیادی صورت گرفته و در این میان اقیانوسها نقش مهمی داشته اند پس از دیدگاه جامعه علمی جهان این اطمینان خاطر حاصل شده که شرایط مشابهی نیز بر روی مریخ حاکم بوده است. حالا این پرسش مطرح می شود که چگونه می توان نشانه هایی از آن را کشف کرد؟

دانشمندان اکنون می دانند که حیات  در زمین در حدود ۳.۸ میلیارد سال دستخوش تکامل شد و مطالعه اخیری نیز انجام شده که نشان می دهد نخستین میکروبها در زمین حدود ۴.۱ میلیارد سال پیش نمایان شدند، یعنی تنها ۴۴۰ میلیون سال پس از پیدایش زمین.

اما ادامه این روند برای مدت طولانی با وقفه همراه بود به طوریکه حیات پیچیده، چند سلولی و ارگانیسمها تنها ۸۰۰ میلیون سال پیش در زمین پدیدار شدند. همزمان در مریخ اتفاقات زیادی روی می داد. این سیاره بخش زیادی از اتمسفرش را از دست داد و دیگر خبری از سطوح مملو از آب پایدار در آن نبود. بنابراین امید کمی به کشف حیات در مریخ داریم.

به باور این دانشمند عالی رتبه، امروز در نظر نداریم که آثاری از اسکلتها را در مریخ کشف کنیم بلکه به دنبال کشف فسیل میکروبها در این سیاره هستیم. پیدا کردن این سرنخها کار دشواری است تا جایی که نمی توان به روباتها اطمینان زیادی کرد و به همین دلیل می گویم که انسانها را به مریخ بفرستید.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.