پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

تمام ایران به پیشواز نیمه شعبان رفت
این روزها حال و هوای تمام ایران در آستانه نیمه شعبان تغییر پیدا کرده و هموطنان در سراسر کشور سرگرم تدارک جشن میلاد منجی عالم بشریت هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

کوچک و بزرگ، پیر و جوان، زن و مرد در تلاشند میزان ارادت خود به مولایشان را به نمایش بگذارند و همگی می‌کوشند فضای شهری را با حال و هوای سرور و شادی ولادت حضرت مهدی(عج)  متناسب کنند. البته در این میان سازمان‌های  اجتماعی، فرهنگی و خدماتی نیز وارد میدان شده‌اند تا در کنار جشن‌های مردمی و محلی زمینه برگزاری هرچه باشکوه‌تر مراسم نیمه شعبان را فراهم آورند. گزارش وطن امروز از این استقبال را در ادامه بخوانید

میدان‌داری شهروندان در جشن‌ها

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های ایام خجسته شعبانیه بویژه نیمه شعبان، برگزاری جشن ها به صورت مردمی است. آذین‌بندی‌ها و طاق‌نصرت‌هایی که در محله‌های شهرهای گوناگون بر پا شده و چراغ‌های رنگارنگی که از سر در منازل آویزان است همگی موید علاقه مردم به ولایت است. بانگ صلوات نیز از نواهای ویژه‌ای است که این روزها از گوشه و کنار شهر به گوش می‌رسد. بوی عود و اسپند هم رایحه‌ای است که کوی و برزن را پر کرده و در کنار ایستگاه‌های صلواتی به مشام می‌رسد.

احیای شب نیمه شعبان در ۱۲۰ نقطه

نیمه شعبان که از راه می‌رسد شور و شوق مردم برای برگزاری جشن‌های این ایام نیز به اوج خود می‌رسد. آذین‌بندی، نورافشانی و پخش شیرینی و شربت تنها گوشه‌ای از برنامه‌های مردمی برای ابراز تهنیت به شهروندان است. در همین حال سراسر ایران غرق در شادی و شعف شده و همه مساجد، تکیه‌ها، حسینیه‌ها و اماکن مذهبی برنامه‌های ویژه‌ای از جمله احیای شب نیمه شعبان را تدارک دیده‌اند.  امسال نیز همانند رسم هرساله در ۱۲۰ نقطه کشور مراسم احیای شب نیمه‌شعبان برگزار خواهد شد و این در حالی است که ۱۰ کشور خارجی نیز همزمان این مراسم را برگزار خواهند کرد.

تمام ایران به پیشواز نیمه شعبان

میزبانی ویژه قم در نیمه شعبان

یکی از شهرهایی که به صورت ویژه خود را برای برپایی جشن‌های نیمه شعبان و پذیرایی از زائران آماده کرده، شهر مقدس قم است که با بسیج امکانات و تدارکات خاص وارد عرصه شده است. مدیران این استان نیز از چند روز گذشته در تکاپوی فراهم آوردن تسهیلات برای مسافران و مراجعان به مسجد جمکران هستند.  محمدرضا بهرامی، معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان قم از استقرار ۲۰ تیم امدادی در مسجد مقدس جمکران در ایام نیمه شعبان خبر داد و یادآور شد:۲۰ تیم امدادی نیز در داخل مسجد مقدس جمکران برای ارائه خدمات به مردم مستقر می‌شوند. همچنین براساس اعلام سیدمحسن میرهادی، مدیرکل نظارت و هماهنگی خدمات شهری شهرداری قم۱۲ ستاد و ۱۰ کمیته برای برنامه‌ریزی و آماده‌سازی روند خدمات‌رسانی برای ایام نیمه شعبان تشکیل شده و ۳۰ غرفه عرضه مایحتاج زائر در محدوده مسجد مقدس جمکران مستقر شده‌اند تا به زائران خدمات مطلوب ارائه شود.

ویژه‌برنامه‌های مسجد جمکران

علاوه بر برنامه‌های جانبی که برای رفاه مسافران در شهر قم از سوی دستگاه‌های خدماتی و اجتماعی در نظر گرفته شده، مسجد جمکران نیز برنامه‌های مذهبی و فرهنگی متنوعی را برای پذیرایی از عاشقان حضرت ولی‌عصر عجل‌الله تعالی‌فرجه تدارک دیده است. ویژه‌برنامه‌های این مسجد مانند شعرخوانی و سخنرانی مذهبی از جمعه شب آغاز شده و مناجات‌خوانی و مداحی از دیگر برنامه‌هایی است که در آن مناجات شریف شعبانیه نیز قرائت می‌شود.

مأموریت ویژه پلیس در نیمه شعبان

آمادگی و تدارک دستگاه‌های دولتی به همین جا ختم نمی‌شود و پلیس نیز برای این ایام در آماده باش قرار گرفته است. سردار کاظم مجتبایی، فرمانده انتظامی استان قم در این باره گفته است: «مأموریت ما در این ایام یک مأموریت ملی، استانی و به تعبیری بین‌المللی است». فرمانده انتظامی استان قم با اشاره به اینکه ما از ۱۰۰ درصد توان خود در این ماموریت استفاده می‌کنیم، تصریح کرد: تمام نیروهای ستادی، عملیاتی، انتظامی، پیشگیری و پشتیبانی در این ایام به‌کارگیری شدند و در آماده‌باش ۱۰۰ درصد خواهند بود.

برپایی بیمارستان سیار عاشقان ولایت

یکی از نیازهای اساسی زائران مسائل بهداشتی و درمانی است که در صورت بروز هرگونه مشکل بتوان براحتی به آنها خدمات‌رسانی کرد که در این راستا دانشگاه علوم پزشکی قم همزمان با فرارسیدن سالروز ولادت حضرت مهدی(عج) بیمارستان سیار با عنوان عاشقان ولایت در مسجد مقدس جمکران دایر خواهد کرد. به گفته مظفری، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی قم این بیمارستان سیار دارای بخش‌هایی از جمله تریاژ، بستری مردان و زنان، بخش ویژه، اتاق عمل جراحی و سرپایی، داروخانه و همچنین آزمایشگاه است که با دایر کردن آن خدمات مطلوب به زائران ارائه می‌شود.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.