پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

افشای اطلاعات ۷۰ هزار کاربر یک سایت دوستیابی
اطلاعات شخصی نزدیک به ۷۰ هزار نفر از کاربران سایت دوستیابی OKCupid در اینترنت در دسترس همگان قرار گرفته، اما این بار محققان و نه هکرها عامل این افشاگری بوده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

یک گروه از پژوهشگران اطلاعاتی را از این سایت جمع آوری کرده و در قالب مقاله ای در اینترنت آپلود کرده اند تا دیگر محققان را به اشتراک گذاری داده‌های خام در حوزه علوم اجتماعی تشویق کنند.

اگر چه اسامی افراد در این فایل قرار داده نشده، اما اطلاعات دیگری مانند سن، جنسیت، طالع بینی، برخی عکس‌ها، علائق جنسی، نام کاربری و موقعیت جغرافیایی افراد از این طریق در دسترس است. کارشناسان معتقدند اطلاعاتی که از این طریق در دسترس قرار گرفته در مجموع در حدی هست که منجر به شناسایی هویت واقعی افراد شود.

این گروه محقق پاسخ های داده شده به ۲۶۰۰ سوال پرطرفدار موجود در این سایت را هم جمع آوری کرده است. این سوالات برخی موضوعات حساس در مورد مصرف مواد مخدر توسط کاربران و … را هم در برمی گیرد. یکی از سوالات جنجالی که پاسخ های داده شده به آن در این تحقیق جمع آوری شده این است: آیا فکر می کنید در صورت ممنوع شدن تولیدمثل برای افراد دارای ضریب هوشی پایین دنیا جای بهتری بود؟

سخنگوی شرکت OKCupid این اقدام محققان را نقض آشکار موافقتنامه استفاده از خدمات سایت یاد شده و در تضاد با قانون Computer Fraud and Abuse دانسته و افزوده که پیگیری قضایی این موضوع در دستور کار قرار دارد.

مسئول اصلی این اقدام Emil Kikegaard، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه Aarhus دانمارک است. وی در واکنش به اعتراضات به عمل امده گفته شما باید مقاله ما را بخوانید و صرفا به شنیده هایتان اکتفا نکنید. او افزوده که برای جمع آوری این اطلاعات از نرم افزاری خاص استفاده شده، اما OkCupid بعد از اطلاع از موضوع سیستم سایت را تغییر داده تا این نرم افزار نتواند اطلاعات مختلف را جمع آوری کند.

داده های جمع آوری شده بازه زمانی نوامبر ۲۰۱۴ تا مارس سال ۲۰۱۵ را در برمی گیرد و شامل ۳۶ متغیر در مورد هر کاربر است.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.