پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

هیچ دولتی نمی‌تواند دارایی بانک‌های مرکزی را ضبط کند/پیگیر موضوع در سطح بین‌المللی هستیم
معاون ارزی بانک مرکزی در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: اقدام ایالات متحده آمریکا در سرقت 2 میلیارد دلار از اموال ایران مغایر اصل استقلال بانک مرکزی است و هیچ دولتی نمی‌تواند دارایی بانک‌های مرکزی را ضبط کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

نوذر شفیعی نماینده مردم ممسنی و سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس به ارائه گزارشی از نشست عصر امروز کمیسیون متبوعش پرداخت و اظهار داشت: جلسه امروز کمیسیون با حضور مسئولان بانک مرکزی تشکیل شد و در آن در مورد سرقت حدوداً ۲ میلیارد دلاری از دارایی‌های بانک مرکزی توسط ایالات متحده آمریکا مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی افزود: در این جلسه، کامیاب معاون ارزی بانک مرکزی گفت که اقدام ایالات متحده آمریکا مغایر اصل استقلال بانک مرکزی (مستقل از دولت) است؛ در اغلب کشورها بانک مرکزی به عنوان یک نهاد مستقل عمل می‌کند و هیچ دولتی نمی‌تواند دارایی آنها را به نام دولت‌ها ضبط کند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه تصریح کرد: قنبری مسئول حقوقی بانک مرکزی اقدام ایالات متحده را از منظر حقوقی بررسی کرد و گفت که اقدام آمریکا غیرقانونی بوده و با هیچ معیار بین‌المللی قابل تطبیق نیست، در حقیقت ایالات متحده قوانین داخلی خود را به خارج تسری می‌دهد.

شفیعی در پایان خاطرنشان کرد: قنبری در بخش دیگری از اظهارات خود تأکید کرد که اقدام آمریکا آنقدر به لحاظ قانونی بی‌پایه است که کنگره آمریکا ناچار شده است نقاط ضعف حقوقی آمریکا را با وضع قوانین جدید جبران کند، هم‌اکنون پیگیر موضوع با شیوه‌های حقوقی در سطح بین‌المللی هستیم.

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.