پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

نفت برنت شدیدترین کاهش قیمت هفتگی را ثبت کرد/ سرعت بالای کاهش تولید نفت آمریکا
قیمت نفت علی‌رغم افزایش دیروز، بیشترین کاهش هفتگی در 4 ماه گذشته برابر با 2.71 دلار را در هفته قبل ثبت کرد و برخی تحلیلگران معتقدند سرعت بالای کاهش تولید نفت آمریکا به گونه‌ای است که مشکل فزونی عرضه جهانی را حل خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

روز جمعه، آخرین روز کاری بازارهای جهانی به علت کاهش شدید ارزش دلار در اوایل صبح دیروز و هم‌چنین آتش سوزی گسترده در ماسه‌های نفتی کانادا که تولید نفت ماسه‌ای این کشور را به یک سوم کاهش داد، شاهد افزایش قیمت نفت بود اما به علت تمرکز سرمایه‌گذاران بر افزایش‌های شدید ماه آوریل، نفت برنت شدیدترین کاهش هفتگی در ۴ ماه گذشته را ثبت کرد.

گزارش‌ها مبنی بر حمله به سکوی شورون در منطقه دلتای نیجریه و همچنین کاهش تعداد دکل‌های حفاری نفتی آمریکا نیز از عوامل تقویت‌کننده قیمت‌ها عنوان شده است.

ارزش دلار دیروز اکثرا پایین بود و در اواخر مبادلات بهبود یافت. پس از اینکه دولت آمریکا گزارش داد که اقتصاد این کشور کمترین تعداد شغل در ۷ ماه گذشته در ماه آوریل را ایجاد کرده است و این امر سبب شد تردیدها در مورد اینکه فدرال رزرو نرخ نهره بانکی را تا پایان سال افزایش خواهد یا نه، افزایش یابد و به دنبال آن ارزش دلار سقوط کرد.

هر بشکه نفت برنت ۳۱ سنت افت کرد و به ۴۵٫۳۲ دلار رسید. نفت خام آمریکا نیز ۳۴ سنت کاهش یافت و بشکه‌ای ۴۴٫۶۶ دلار فروخته شد.

نفت برنت طی هفته گذشته ۶ درصد (۲٫۷۱ دلار) کاهش یافت و بیشترین کاهش هفتگی از ماه ژانویه را رقم زد. نفت خام آمریکا نیز ۳ درصد کاهش ارزش داشت. این کاهش قیمت نفت ناشی از برداشت سود سرمایه گذاران در اوایل هفته گذشته بود. نفت خام در ماه آوریل ۲۰ درصد افزایش قیمت داشت.

دامینیک چیریچللا، شریک ارشد موسسه انرژی مننجمنت در این باره گفت: «مازاد جهانی هنوز وجود دارد و هنوز امکان اینکه قیمت‌ها بیشتر تغییر کند، وجود دارد… با این حال، بازار همگام با چشم انداز آینده و احساس حاکم حرکت می‌کند؛ عوامل کاهشی کنونی بیشتر بر بازار تاثیر دارند.»

به دنبال آتش‌سوزی در کانادا، ۷۲۰ هزار بشکه نفت در روز این کشور از چرخه تولید خارج شده است.

تعداد دکل‌های نفتی آمریکا برای هفتمین هفته متوالی کاهش یافت و کمترین تعداد از اکتبر ۲۰۰۹ را ثبت کرد.

به گفته برخی تحلیلگران، تولید نفت آمریکا بسیار سریع در حال کاهش است به طوریکه به نظر می‌رسد که این ناحیه به تنهایی مشکل فزونی عرضه جهانی را حل خواهد کرد.

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.