پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

عکس/ پایگاه فوق سری زیر دریایی‌های شوروی
در دوره پس از جنگ جهانی دوم ، و افزایش قدرت اتمی دو ابر قدرت آن موقع (شوروی و امریکا ) و افزایش تهدیدات حمله اتمی علیه یکدیگر ، جوزف استالین طی دستوری محرمانه به لاورنتی بریا ( کسی که مسوول پروژه هسته ای آن موقع شوروی بود ) وی را مسوول کرد تا مکانی برای زیر دریایی های اتمی شوروی برای انجام حمله تلافی جویانه در صورت مورد حمله قرار گرفتن پیدا کند .

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

پس از چندین سال بررسی و جستوجو برای یافتن مکان مناسب ، سرانجام در سال ۱۹۵۷ شهر کوچک بالاکلاوا Balaclava واقع در شبه جزیره کریمه انتخاب شد .

بالاکلاوا به این دلیل انتخاب شد چون بعد از طی یک کانال طبیعی پیچ در پیچ به عرض ۲۰۰ تا ۴۰۰ متر به دریا دسترسی داشت و پایگاه محرمانه ساخته شده تحت هیچ زاویه ای از طریق دریا دیده نمیشد .

کار ساخت این پایگاه زیر زمینی از سال ۱۹۵۷ شروع شده و ۴ سال به طول انجامید و ۱۲۰ هزار تن سنگ و خاک حفاری شده برای افشا نشدن ساخت این پایگاه شبانه به دریا منتقل شد . این پایگاه زیر زمینی از بخش هایی مختلفی شامل :تونل اصلی ( به طول ۶۰۲ متر ) کانل آب ( برای ورود و خروج زیر دریایی و..و نگه داری زیر دریایی  ) حوضچه خشک ، انبار برای مواد غذایی ، انبار برای ذخیره سازی اژدر و موشک و و زرادخانه سلاح های اتمی ( سلاح ها در دمای ۱۵ درجه سانتی گراد نگه داری می شدند) خانه هایی برای پرسنل و سه ورودی در  اطراف کوه و هم چنین برای موارد ضروری یک حفره در قسمت شمالی کوه ایجاد شده بود که این حفره با سنگ و سایر وسایل پوشانده شده بود .

تا سال ۱۹۵۷ مردم این شهر به زندگی عادی خود ادامه می دادند اما از وقتی تصمیم گرفته شد در این شهر پایگاه فوق سری زیر دریایی ایجاد شود این شهر جزو طبقه بندی امنیتی قرار گرفت و هر گونه ورود خروج به شهر از هر طریق ( دریا – خشکی ) باید با اجازه مقامات دولتی انجام می‌شد.

این مکان گرچه امروزه متروکه شده است اما در واقع هنوز کاربرد داشته و مورد رفت و آمد قرار می‌گیرد، از این رو شاید کلمه متروکه در خور آن نباشد چرا که با وجود این که سازندگان اصلی آن را ترک کرده‌اند و امروزه تمامی تشکیلات و زیردریایی‌ها از این مکان خارج شده‌اند اما ساختار کلی هنوز پا برجاست و با این که به هیچ وجه به این هدف ساخته نشده است اما گردشگران و کاوشگران زیادی برای مشاهده این مکان، کانال، انبار مهمات و موزه کوچکی که در آن شکل گرفته است، از سراسر دنیا همواره به آنجا می‌روند.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.