پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

بزرگ‌ترین ظلم به نام‌گذاری سال۹۵، نگاه شعاری به آن است / رسانه‌ها اجرای اقتصاد مقاومتی را رصد کنند
رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر تهران گفت: بزرگ‌ترین ظلم به مسئله اقتصاد مقاومتی نگاه شعاری و اسیر کردن این مفهوم در بند حرف و تئوری است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

پرویز سروری امروز با حضور دفتر سرپرستی خبرگزاری فارس در بندرعباس به سوالات خبرنگاران این خبرگزاری در حوزه مسائل مختلف پاسخ گفت که بخش اول این گفت‌وگو از نظرتان می‌گذرد.

فارس: مهم‌ترین اولویت کشور در سال ۹۵ از نگاه بسیاری از کارشناسان و فعالان اقتصادی و سیاسی، ساماندهی وضعیت اقتصادی کشور و کمک به تحقق اقتصاد مقاومتی است. به نظر شما وظیفه بخش‌های مختلف جامعه به‌خصوص رسانه‌ها در موضوع اقتصاد مقاومتی چیست و رسانه‌ها چه نقشی در روند اجرایی و عملی سازی این نام‌گذاری دارند؟

سروری: از همان ابتدای شکل‌گیری انقلاب اسلامی طیف وسیعی از تهدیدات بر علیه انقلاب نوپای ملت ایران شکل گرفت و عمده این تهدیدات از ناحیه جریان‌های استکباری بود که وقوع انقلاب اسلامی و توفیق یک ملت در به نتیجه رساندن حرکت انقلابی خودشان را بر علیه منافع استکباری‌شان می‌دیدند و عملا هیچ روزی در تاریخ انقلاب و نظام جمهوری اسلامی سراغ نداریم که دشمنان دست از فتنه افروزی برداشته باشند و درصدد به زانو درآوردن این انقلاب و مردم آن نباشند.

طیف وسیعی از اقدامات خصمانه بر علیه ملت ایران تاکنون صورت گرفته که عمدتا از ناحیه آمریکا بوده و اکنون نیز تمرکز این اقدامات بر مسئله اقتصادی قرار گرفته و ایجاد فشار اقتصادی بر ملت ایران برای رسیدن به اهدافشان را در دستور کار قرار دادند. تقریبا طی دو دهه اخیر این فشارهای اقتصادی را در زمینه‌های مختلف شاهد بوده‌ایم که با ایستادگی ملت ایران همراه بوده و آنها را به هدف خودشان نرسانده است.

فشار اقتصادی با فشار سیاسی و روانی از سوی دشمن همراه است و این جاست که نقش رسانه‌ها برای مهار این فشارها و آگاهی بخشی به جامعه برای ایستادگی هوشمندانه در برابر این تهدیدات بیش از گذشته اهمیت و ضرورت می‌یابد.

فارس: در موضوع اقتصاد مقاومتی، مهم‌ترین کارکرد رسانه‌ها چیست؟ رسانه‌ها از چه طریقی می‌توانند به تحقق اقتصاد مقاومتی کنند؟

سروری: بزرگ‌ترین ظلم به یک مفهوم مهمی مانند اقتصاد مقاومتی و یا هر شعار و مفهوم اعتقادی آن است که در مرحله تئوری و حرف باقی بماند و آن قدر با این اصطلاح و مفهوم در حرف بازی شود که در جامعه کارکرد خود را از بدست بدهد. مفهوم اقتصاد مقاومتی همانطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند، نیاز به اقدام و عمل دارد و نباید در حد حرف و شعار و تابلو و نوشته بر در و دیوار باقی بماند.

کارکرد رسانه‌ها در مسئله اقتصاد مقاومتی رصد مداوم نحوه عملکرد دستگاه‌ها و سازمان‌ها با این مفهوم اعتقادی است. رسانه‌ها باید ضمن تبیین نقش هر بخش از جامعه در مورد اقتصاد مقاومتی نسبت به رصد اجرای آن در جامعه نیز نظارت کنند و هر جا که کم و کاستی وجود دارد و به این موضوع عمل نمی‌شود را به مردم و دستگاه‌ها گوشزد کنند.

از طرف دیگر رسانه‌ها این توان را دارند که موضوع اقتصاد مقاومتی را به یک مفهوم عام در جامعه برای حرکت کلی اجتماع به سوی عمل به آن تبدیل کنند و ابعاد اجرایی آن را نیز زیر نظر بگیرند.

رسانه‌ها علاوه بر این می‌توانند با تحلیل‌های مناسب در زمینه نقش دولت و مجلس در اجرای این سبک از اقتصاد، به‌خصوص در زمینه مواضع اقتصادی، رصد اقدامات صورت گرفته در مسیر رفع موانع تولید، رفع موانع صادرات و هدفمند سازی واردات و تشویق عمومی جامعه به سوی صرفه جویی و مصرف مناسب از منابع ملی بر تحقق اقتصاد مقاومتی کمک کنند.

فارس: در جایگاه ایجاد باور عمومی برای تحقق اقتصاد مقاومتی، نقش مجلس آینده در تحقق این مهم چیست؟

سروری: باور داشتن به ساماندهی اقتصادی در میان مسئولان کمک فراوانی به اجرای اقتصاد مقاومتی می‌کند و ما در جهان هم نمونه‌های فراوانی داشتیم که ملت‌ها دست در دست مسئولان آن جامعه موفق شدند در قالب اجرای مجموعه برنامه‌هایی به طور ویژه بر مشکلات اقتصادی شان نظیر افت ارزش پول ملی و رفع موانع تولید غلبه کنند و به قدرت‌های مهمی در زمینه اقتصادی در دنیای امروز تبدیل شوند.

نمونه‌ای از آن را در کشور مالزی و با اقدامات ماهاتیر محمد شاهد بودیم که همه مردم و مسئولان آن کشور در کنار هم قرار گرفتند و موفق شدند بار بزرگی را از دوش اقتصاد کشورشان بردارند. ما نیز با مدل اقتصاد مقاومتی و با داشتن یک باور عمومی در جامعه و درک شرایط تاریخی کشورمان در منطقه و جهان باید به این مهم دست پیدا کنیم.

به هر حال ما در زمینه مسائل اقتصادی در جامعه‌مان با مشکلات عدیده‌ای مواجه‌ایم که مجلس جدید باید در این زمینه با همکاری دولت و دیگر دستگاه‌ها و به‌خصوص با تدوین برنامه‌های مناسبی با مشارکت مردم به این وضعیت پایان داده و اقتصاد کشور را از نابسامانی و مشکلات خارج کند.

تنها راه رسیدن به راه حلی برای رفع مشکلات اقتصادی جامعه ما اقتصاد مقاومتی است که با عمل و ایجاد مشارکت مردم عملیاتی می‌شود.

فارس: تاریخ ما هم نشان داده که در هر اقدامی، مردم حضور داشته باشند، موفقیت‌های بزرگی به‌دست آمده است.

سروری: بله. دقیقا در موضوع دفاع مقدس و یا اساسا شکل‌گیری انقلاب اسلامی و یا در مسئله هسته‌ای و بعد از آن در مباحث مختلف در جامعه، مشارکت مردم سبب رفع مشکلات شده و محور برنامه‌ریزی‌های اقتصادی نیز باید با تاکید بر نقش مردم صورت گیرد و همه بخش‌های اقتصادی نظیر بانک‌ها و موسسات اقتصادی و … در این زمینه به مردم کمک کنند و تنها ناظر و بیننده مسائل و مشکلات نباشند.

فارس: ما در منطقه پیرامونی خودمان شاهد بروز بحران‌های متنوعی برای کشورهای همسایه هستیم که با چالش‌های عمیق امنیتی مواجه‌اند و این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران در اقتدار و امنیت کامل قرار داشته و در کانون تحولات مهم جهانی قرار دارد. برای حفظ و صیانت از این ظرفیت ارزشمند در جامعه چه تلاشی باید کرد و وظیفه دستگاه‌های مختلف در این باره چیست؟

سروری: اوضاع منطقه شرایط بسیار پیچیده‌ای به خودش گرفته و عملا آنهایی که عامل شکل‌گیری بحران‌های امنیتی در منطقه بوده‌اند به دام رفتارها و سیاست‌های غلط خودشان افتاده‌اند و راهی برای رهایی پیدا نمی‌کنند.

عملا همه این توطئه‌ها برای غلبه بر قدرت منطقه‌ای ایران و ضعیف کردن جریان مقاومت در سطح منطقه بود اما به لطف خداوند شاهد آن هستیم که مقاومت نه تنها تضعیف نشد بلکه میدان‌گاهی برای افزایش محبوبیت خود در سطح منطقه و جهان یافت و اکنون بسیاری از ملت‌های بیدار منطقه تنها راه غلبه بر تروریست‌ها را ایران و نیروهای نظامی کشورمان می‌دانند و این یک قدرت توامان سیاسی و نظامی به ایران بخشیده که باید از آن در سطح و نسبت بهتری استفاده کنیم.

برای حفظ و صیانت از امنیت فراگیر کشورمان باید آحاد مردم هوشیاری خودشان را حفظ کرده و نسبت به توطئه‌های جدید با اندیشه و تعقل مقابله کنند. ما ظرفیت عظیم حضور مردم در عرصه‌های مختلف سیاسی و اجتماعی را همواره شاهد بوده‌ایم و باید از این ظرفیت در مسیر حفظ امنیت و اقتدار کشور نیز به خوبی استفاده کرد.

قدرت ما در منطقه به واسطه حمایت مردم و حضور همیشگی آنان در صحنه دفاع از ارزش‌های انقلاب اسلامی است و باید این حضور را تقویت کرد و از ظرفیت حضور مردم در عرصه‌های مختلف دیگر هم بهره برد.

فارس: چشم‌انداز آینده جریان‌های تروریستی منطقه را چگونه ارزیابی می‌کنید. به نظر شما سرانجام حمایت‌های پیدا و پنهان نظامی و مالی از این تروریست‌ها به‌خصوص از سوی برخی کشورهای منطقه به کجا خواهد انجامید؟

سروری: ما در منطقه مواجه هستیم که تروریست‌ها شعار ضدتروریستی می‌دهند و تروریست‌های دولتی که بختک تروریسم را به جان ملت‌های منطقه انداخته‌اند، امروز داعیه مبارزه با تروریسم دارند و عملا در پوشش مبارزه با تروریسم، از تروریست‌ها حمایت پیدا و پنهان می‌کنند.

شما ائتلاف ضدتروریستی برخی از کشورهای منطقه با آمریکا و چند کشور دیگر اروپایی را ببینید که آیا دستاوردی داشته‌اند؟ تا زمانی که ایران و سوریه و حزب الله در معادله مبارزه با تروریسم در منطقه وارد نشدند، عملا هر روز تروریست‌ها و جریان‌های تکفیری در حال پیش‌روی به سوی مناطق مختلفی در سوریه و عراق بودند.

آمریکایی‌ها در همین چند ماه اخیر با اقداماتی تلاش دارند تا جلوی حرکت جریان مقاومت در منطقه را بگیرند و در مواردی هم شاهد بوده‌ایم که حتی برای گروه‌های تروریستی که در محاصره جریان مقاومت قرار داشته‌اند، آذوقه و مهمات ارسال کرده‌اند و این نشان می‌دهد که آنها انگیزه‌ای برای مقابله با تروریست‌ها ندارند و حضور آنها را در مسیر تامین منافع خودشان می‌بینند.

هر زمانی که ایران و روسیه در جهت جمع کردن بساط تروریست‌ها اقدام کردند، یک کارشکنی و یا اقدام عکس از سوی آمریکایی‌ها و متحدان منطقه‌ای آنها شاهدیم که راه تنفس و نجاتی برای تروریست‌ها ایجاد کنند تا بتوانند خودشان را پیدا کرده و تجهیز شوند و دوباره در برابر مقاومت بایستند. این نشان می‌دهد که ائتلاف آمریکایی انگیزه‌ای برای مقابله با تروریست‌ها ندارند.

بنابراین باید بدانیم که آمریکایی‌ها بدنبال نهادینه کردن تروریسم در منطقه هستند تا از آنها برای تقویت سلطه‌شان در منطقه استفاده کرده و دامنه نفوذشان را گسترش دهند. تنها راه حل این موضوع نیز تقویت مقاومت، ایجاد ائتلاف مقابله با تروریسم و دخیل کردن مردم در روند مقاومت و دفاع از کشورشان است و بحمدالله این جریان به خوبی پیش می‌رود و شاهد پیروزی ملت‌های آزاده منطقه در جهان از جمله مردم بی‌دفاع یمن هستیم و توفیقات اخیر نیروهای ارتش سوریه بحمدالله افق روشنی را در پیش روی خط مقاومت در منطقه قرار داده است.

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.