پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

تولیت آستان قدس رضوی: شهید مطهری همواره بر اساس اصول و مبانی اسلام ناب سخن می‌گفت
تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه صاحب بصران نیاز روز بشر را درک می‌کنند، گفت: نیاز روز را شناختن و متناسب با آن عمل کردن، به معنای «زمان‌زده» یا «فضا‌زده» شدن نیست. بلکه شهید مطهری به‌عنوان الگویی از زمان‌شناسی، همواره بر اساس اصول و مبانی اسلام ناب، متناسب با مقتضیات زمان و به زبان روز سخن می‌گفت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید ابراهیم رئیسی طی سخنانی در مراسم بزرگداشت مقام معلم که در شهرستان فریمان؛ زادگاه استاد شهید مرتضی مطهری برگزار شد، افزود: بزرگان بسیاری در طول تاریخ وجود دارند که صاحب‌نظر هستند، اما تعداد محدودی از آن‌ها همچون شهید مطهری «صاحب‌نظر» و «صاحب بصر» هستند.

وی، عالمان صاحب بصر و نظر را نیاز جامعه امروز دانست و تأکید کرد: امروز مستکبران جهان می‌خواهند نظام و امت اسلامی از مبانی فکری و الهی و آموزه‌های اهل‌بیت اطهار (ع) فاصله بگیرد و ما نباید به‌گونه‌ای سخن بگوییم که آن‌ها خوششان بیاید.

تولیت آستان قدس رضوی از استاد شهید مرتضی مطهری به‌عنوان «جامع الحکمتین» یاد و عنوان کرد: شهید مطهری درعین‌حال که در اندیشه و نگاه، صاحب علم و «حکمت نظری» بودند، در عرصه عمل و اجرا نیز «حکمت عملی» را به نمایش می‌گذاشتند.

عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری از علم و دانش به‌عنوان عوامل تعالی، رشد و کمال جامعه نام برد و گفت: علم تنها به معنای محفوظ کردن تعدادی فرمول و مفهوم نیست، بلکه فقه و علم باید در سرشت و فطرت عالم جای بگیرد و در رفتار او متجلی شود.

وی با تأکید بر اینکه شهید مطهری یک عالم واقعی و فقیه بود، اظهار کرد: ایشان به تبعیت از استاد بزرگوارشان؛ حضرت امام خمینی (ره) در کنار بهره‌مندی از عرفان و معرفت حضرت حق، در عرصه مبارزه با ظلم، استکبار و ستم نیز پیشگام بودند.

تولیت آستان قدس رضوی از جنگ نرم به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مسائل روز کشور یاد کرد و با اشاره به نقش معلمان در مقابله با این تهاجم، گفت: آنچه در این عرصه بسیار اهمیت دارد، شناخت دشمن، نوع دشمنی و تهدیدهایی است که علیه نظام اسلامی به وجود می‌آید و معلمان به‌عنوان قشری اثرگذار در عرصه بسیار حساس علم و دانش، باید نسبت به این امر اهتمام ویژه داشته باشند.

وی بابیان اینکه شهید مطهری دشمن‌شناس و دشمن‌ستیز بودند، افزود: شهید مطهری نوع دشمنی‌های فکری و فرهنگی با جامعه ما را شناختند و متناسب با آن قلم زدند.

تولیت آستان قدس رضوی همچنین تعلیم و تربیت را مقام انبیاء الهی و ائمه معصومین (ع) خواند و گفت: این جایگاه که تربیت نفوس را به همراه دارد، امری است که در سیره ائمه اطهار (ع) و به‌ویژه امام رضا (ع) به‌روشنی مشاهده می‌شود.

وی افزود: بعد از امام صادق (ع) و امام باقر (ع)، هیچ فرصتی بهتر از زمان حضرت ثامن‌الحجج (ع) برای تعلیم و تربیت به وجود نیامد و امام رضا (ع) با پرورش استعدادهای گوناگون، از این فرصت بهترین بهره را بردند.

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.