پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

13941202000828_PhotoA
مجلس دهم در «راند» دوم تکمیل شد/ اصولگرایان و اصلاح طلبان چند کرسی در مجلس آینده دارند؟ + جدول
پس از برگزاری دومین مرحله انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و نهایی شدن شمارش آرا در حوزه‌های باقی مانده، ترکیب نهایی مجلس دهم مشخص شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

با شمارش آرای مرحله دوم انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، تکلیف ۶۸ کرسی باقی مانده نیز مشخص و ترکیب مجلس دهم کامل شد.

یکی از موضوعات قابل توجه پس از مشخص شدن ۲۸۹ نماینده (یکی از نمایندگان اصفهان در میاندوره ای انتخاب خواهد شد) اهمیت دارد، گرایش نمایندگان منتخب است.

در گزارش زیر ضمن معرفی نمایندگان منتخب در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی به تفکیک استان و مرحله انتخابی، گرایش هر نماینده نیز معرفی خواهد شد.

گرایش های ذکر شده در جدول زیر، بر اساس موضع گیری‌ها، سخنرانی و عملکرد سیاسی منتخبان بیان شده است؛ در این میان حضور نمایندگان منتخب در لیست‌های جریانات مختلف به دلیل برخی اقدامات سیاسی به عنوان آخرین معیار برای تشخیص گرایش منتخبان در نظر گرفته شده است.

در بررسی های صورت گرفته، اصولگرایان ۱۲۶کرسی، اصلاح طلبان ۱۱۲ کرسی، مستقلین ۴۲ کرسی و اعتدال گرایان نیز ۹ کرسی را در انتخابات مجلس دهم از آن خود کردند.

در جدول زیر اصولگرایان با رنگ زرد، اصلاح طلبان با رنگ آبی، اعتدالیون بنفش و مستقل بدون رنگ مشخص شده‌اند.

در ادامه جدول نمایندگان منتخب دهمین دوره مجلس شورای اسلامی را به تفکیک حوزه انتخابیه و گرایش مشاهده می کنید:

 

آذربایجان شرقی
حوزه انتخابیه نماینده منتخب گرایش سیاسی مرحله اول/ دوم
ورزقان رضا علیزاده اصولگرا اول
ملکان سلمان خدادای اصولگرا اول
هشترود و چاراویماق سید حمزه امینی مستقل اول
تبریز، اسکو و آذرشهر مسعود پزشکیان اصلاح طلب اول
احمد علیرضا بیگی اصولگرا اول
محمد حسین فرهنگی اصولگرا دوم
علیرضا منادی مستقل دوم
شهاب الدین بی مقدار اصلاح طلب دوم
زهرا ساعی اعتدال دوم
سراب و مهربان یوسف داوودی مستقل دوم
بناب ضیاالله اعزازی اصولگرا اول
بستان آباد محمد وحدتی هلان مستقل اول
مرند و جلفا محمد حسن نژاد اصولگرا دوم
مراغه و عجب شیر محمد علی حسین زاده اصولگرا دوم
میانه فردین فرمند اصلاح طلب اول
یعقوب شیویاری اصولگرا اول
کلیبر و هوراند قلی الله قلی زاده اصولگرا اول
اهر و هریس بیت الله عبداللهی اصلاح طلب دوم
شبستر معصومه آقاپور علیشاهی اصلاح طلب دوم

 

آذربایجان غربی
حوزه انتخابیه نماینده منتخب گرایش سیاسی مرحله اول / دوم
ارومیه نادر قاضی پور اصولگرا اول
روح الله حضرت‌پور مستقل دوم
سید هادی بهادری اصلاح طلب دوم
بوکان محمد قسیم عثمانی مستقل اول
مهاباد جلال محمود زاده اصلاح طلب اول
خوی سید تقی کبیری اصولگرا اول
ماکو و چالدران عین الله شریف پور اصلاح طلب اول
نقده و اشنویه عبدالکریم حسین زاده اصلاح طلب دوم
میاندوآب، تکاب و شاهین دژ جهانبخش محبی‌نیا اصولگرا دوم
همایون هاشمی اصلاح طلب دوم
سلماس شهروز برزگر‌کاشانی اصلاح طلب دوم
پیرانشهر و سردشت رسول خضری مستقل اول

 

اردبیل
حوزه انتخابیه نماینده منتخب گرایش سیاسی مرحله اول/ دوم
اردبیل نمین، سرعین و نیر محمد فیضی‌زنگیر اصلاح طلب دوم
رضا کریمی اصلاح طلب اول
صدیف بدری اصولگرا اول
پارس آباد،‌بیله سوار شکور پورحسین شقلان اصلاح طلب دوم
خلخال و کوثر بشیر خالقی اصولگرا اول
مشکین شهر ولی ملکی اصلاح طلب  اول
گرمی سید حمید میرزاده اصلاح طلب اول

ایلام
حوزه انتخابیه نماینده منتخب گرایش سیاسی مرحله اول/ دوم
ایلام، ایوان، مهران، سیروان و چرداول سلام‌ امینی مستقل دوم
جلال میرزایی اصلاح طلب دوم
دهلران، ابدانان و دره شهر شادمهر کاظم‌زاده اصولگرا اول

اصفهان
حوزه انتخابیه نماینده منتخب گرایش سیاسی مرحله اول/ دوم
اصفهان حمیدرضا فولادگر اصولگرا اول
ناهید تاج الدین اصلاح‌طلب اول
حیدرعلی عابدی اصلاح‌طلب اول
احمد سالک اصولگرا اول
تکلیف منتخب پنجم اصفهان در میان دوره‌ای مشخص خواهد شد
کاشان، آران، بیدگل سید جواد ساداتی نژاد اصولگرا اول
خوانسار وگلپایگان علی بختیار اصلاح‌طلب اول
قمصر و نطنز مرتضی صفاری اصولگرا اول
شاهین‌شهر، برخوار و میمه حسین‌علی حاجی‌دلیگانی اصولگرا اول
نجف آباد، تیران و کرون ابوالفضل ابوترابی اصولگرا اول
نائین عباسعلی پوربافرانی مستقل اول
اردستان

سیدصادق طباطبایی‌نژاد

اصولگرا اول
شهرضا سمیه محمودی مستقل دوم
فلاورجان سیدناصرموسوی‌لارگانی اصولگرا اول
مبارکه زهرا سعیدی مبارکه مستقل اول
چادگان، فریدون شهر و فریدن اکبر ترکی اصولگرا اول
لنجان محسن کوهکن اصولگرا اول
سمیرم اصغر سلیمی اصولگرا دوم
خمینی شهر سیدمحمدجواد ابطحی اصولگرا اول

البرز
حوزه انتخابیه نماینده منتخب گرایش سیاسی مرحله اول/ دوم
کرج عزیز اکبریان اصولگرا اول
محمد جواد کولیوند اصولگرا اول
ساوجبلاغ محمود بهمنی اصولگرا اول

بوشهر
حوزه انتخابیه نماینده منتخب گرایش سیاسی مرحله اول/ دوم
بوشهر، گناوه و دیلم عبدالحمید خدری اصلاح طلب اول
دشتی و تنگستان سید کمال‌الدین شهریاری اصولگرا اول
کنگان، دیر و جم سکینه الماسی مستقل اول
دشتستان محمدباقر سعادت اصلاح طلب اول

تهران
حوزه انتخابیه نماینده منتخب گرایش سیاسی مرحله اول/ دوم
دماوند و فیروزکوه قاسم میرزایی‌نیکو اصلاح طلب دوم
شهریار محمد محمودی شاه‌نشین اصلاح طلب دوم
رباط کریم حسن نوروزی اصولگرا دوم
ورامین و پیشوا سید حسین نقوی اصولگرا اول
پاکدشت محمد قمی اصلاح طلب اول
تهران، ری، شمیرانات و پردیس محمد رضا عارف اصلاح طلب اول
علی مطهری اعتدال اول
علیرضا محجوب اصلاح طلب  اول
سهیلا جلودارزاده اصلاح طلب اول
الیاس حضرتی اصلاح طلب اول
کاظم جلالی اعتدال اول
محمدرضا بادامچی اصلاح طلب اول
فریده اولاد قباد اصلاح طلب اول
مصطفی کواکبیان اصلاح طلب اول
سیده فاطمه حسینی اصلاح طلب اول
پروانه سلحشوری اصلاح طلب اول
ابوالفضل سروش اصلاح طلب اول
علی نوبخت حقیقی اصلاح طلب اول
غلامرضا حیدری اصلاح طلب اول
مهدی شیخ اصلاح طلب اول
فاطمه سعیدی اصلاح طلب اول
محمود صادقی اصلاح طلب اول
محمد علی وکیلی اصلاح طلب اول
بهروز نعمتی اعتدال اول
پروانه مافی اصلاح طلب اول
فاطمه ذوالقدر اصلاح طلب اول
محمد جواد فتحی اصلاح طلب اول
داود محمدی اصلاح طلب اول
سید فرید موسوی اصلاح طلب اول
محمدرضا نجفی اصلاح طلب اول
طیبه سیاوشی‌ شاه‌عنایتی اصلاح طلب اول
محسن علیجانی زمانی اصلاح طلب اول
احمدمازنی اصلاح طلب اول
علیرضا رحیمی اصلاح طلب اول
عبدالرضا هاشم‌زائی اصلاح طلب اول

چهارمحال بختیاری
حوزه انتخابیه نماینده منتخب گرایش سیاسی مرحله اول/ دوم
شهرکرد اردشیر نوریان اصلاح طلب اول
اردل، فارسان، کوهرنگ و کیار علی کاظمی باباحیدری اصلاح طلب دوم
بروجن خدیجه ربیعی فرادنبه مستقل دوم
لردگان محمد خالد سردشتی اصلاح طلب اول

خراسان جنوبی
حوزه انتخابیه نماینده منتخب گرایش سیاسی مرحله اول / دوم
بیرجند و درمیان سید محمد باقر عبادی اصولگرا اول
قائنات فرهاد فلاحتی اصولگرا اول
نهبندان و سربیشه نظر افضلی اصولگرا اول
فردوس، طبس، سراوان و بشرویه محمدرضا امیر‌حسنخانی اصولگرا اول

خراسان رضوی
حوزه انتخابیه نماینده منتخب گرایش سیاسی مرحله اول / دوم
چناران و طرقبه محمد دهقان اصولگرا اول
مشهد و کلات امیرحسین قاضی‌زاده‌ هاشمی اصولگرا اول
حسین حسین‌زاده بحرینی اصولگرا اول
نصرالله پژمانفر اصولگرا اول
جواد کریمی قدوسی اصولگرا اول
رضا شیروان خراسانی اصولگرا اول
گناباد حمید بنایی مستقل اول
تربت حیدریه سعید باستانی اصلاح‌طلب دوم
درگز عبدالله حاتمیان اصلاح طلب اول
کاشمر، بردسکن و خلیل آباد بهروز بنیادی اصلاح طلب اول
نیشابور حمید گرمابی اصلاح طلب اول
هاجر چنارانی اصولگرا اول
خواف و رشتخوار محمود نگهبان سلامی اصلاح طلب اول
فریمان و سرخس سید احسان قاضی زاده هاشمی اصولگرا اول
سبزوار، جغتای، جوین و خوشاب حسین مقصودی اصولگرا اول
رمضانعلی سبحانی‌‌فر اصلاح طلب اول
قوچان و فاروج هادی شوشتری اصلاح طلب اول
تربت جام و تایباد جلیل رحیمی جهان‌آبادی اصلاح طلب اول

خراسان شمالی
حوزه انتخابیه نماینده منتخب گرایش سیاسی مرحله اول / دوم
بجنورد علی اکبری اصلاح طلب اول
علی قربانی اصلاح طلب اول
شیروان عبدالرضا عزیزی اصولگرا اول
اسفراین هادی قوامی اصولگرا اول

خوزستان
حوزه انتخابیه نماینده منتخب گرایش سیاسی مرحله اول/ دوم
اهواز، باوی، حمیدیه،کارون علی ساری اصلاح‌طلب دوم
جواد کاظم‌نسب اصلاح‌طلب دوم
همایون یوسفی اعتدال دوم
ماهشهر و امیدیه علی گلمرادی مستقل دوم
شوش سید رازی نوری اصولگرا اول
اندیمشک فریدون حسنوند اصولگرا اول
شوشتر و گتوند سهراب گیلانی اصولگرا اول
مسجد سلیمان، لالی و هفتگل و اندیکا علی عسگر ظاهری عبدوند اصولگرا دوم
دزفول عباس پاپی‌زاده اصولگرا اول
رامهرمز اقبال محمدیان اصولگرا اول
خرمشهر عبدالله سامری اصولگرا اول
شادگان مجید ناصری نژاد اصولگرا اول
دشت آزادگان و هویزه قاسم ساعدی اصولگرا اول
آبادان عامر کعبی اصولگرا اول
جلیل مختار مستقل اول
غلامرضا شرفی اصولگرا دوم
ایذه و باغملک هدایت الله خادمی اصولگرا دوم
بهبهان حبیب الله کشت‌زر اصولگرا دوم

زنجان
حوزه انتخابیه نماینده منتخب گرایش سیاسی مرحله اول/ دوم
زنجان و طارم فریدون احمدی اصولگرا دوم
علی وقفچی اصولگرا دوم
ابهر و خرم‌دره محمد عزیزی اصولگرا دوم
خدابنده احمد بیگدلی اصلاح طلب دوم
ماهنشان و ایجرود سید مرتضی خاتمی مستقل اول

سمنان
حوزه انتخابیه نماینده منتخب گرایش سیاسی مرحله اول/ دوم
سمنان و مهدی‌شهر احمد همتی اصلاح طلب اول
شاهرود سیدحسن حسینی شاهرودی اصولگرا اول
دامغان ابوالفضل حسن‌بیگی اصولگرا اول
گرمسار و آرادان غلامرضا کاتب اصولگرا اول

سیستان و بلوچستان
حوزه انتخابیه نماینده منتخب گرایش سیاسی مرحله اول/ دوم
زاهدان علیم‌ یارمحمدی اصلاح طلب اول
حسینعلی شهریاری اصولگرا اول
خاش، نصرت آباد، میرجاوه و کوریم علی کرد اصولگرا اول
سراوان محمد باسط درازه‌یار مستقل اول
زابل حبیب‌الله دهمرده اصولگرا اول
احمد علی کیخاه اصلاح طلب اول
چابهار، نیک‌شهر و کنارک عبدالغفور ایران‌نژاد اصولگرا اول
ایرانشهر و سرباز محمدنعیم‌امینی‌فرد مستقل اول

فارس
حوزه انتخابیه نماینده منتخب گرایش سیاسی مرحله اول / دوم
نیریز و استهبان اصغر مسعودی مستقل دوم
شیراز بهرام پارسایی اصلاح طلب اول
فرج الله رجبی اصلاح طلب اول
مسعود رضایی اصلاح طلب اول
علی اکبری اصلاح طلب دوم
لامرد و مهر سید محسن علوی اعتدال اول
داراب و زرین دشت رضا انصاری اصلاح طلب دوم
خرامه، سروستان و کوار دایوش اسمعیلی اصولگرا اول
پارسارگاد، ارسنجان و مرودشت محمد مهدی برومندی اصولگرا اول
آباده، بوانات و خرم‌بید رحیم زارع مستقل اول
لارستان، خنج و گراش جمشید جعفرپور اصولگرا اول
جهرم محمدرضا رضایی کوچی اصولگرا اول
اقلید سید حسین افضلی اصلاح طلب اول
سپیدان سید علا‌الدین خادم مستقل اول
نورآباد و ممسنی مسعود گودرزی اصلاح طلب دوم
کازرون حسین رضازاده مستقل اول
فسا محمد جواد جمالی اصولگرا اول
فیروز آباد، پیر، کارزین کوروش کرم‌پور حقیقی اعتدال اول

قزوین
حوزه انتخابیه نماینده منتخب گرایش سیاسی مرحله اول/ دوم
قزوین و آبیک سید حمیده زرآبادی اصلاح‌طلب اول
داود محمدی اصولگرا اول
تاکستان بهمن طاهرخانی اصلاح طلب اول
بوئین‌زهرا روح الله بابایی اصلاح طلب اول

قم
حوزه انتخابیه نماینده منتخب گرایش سیاسی مرحله اول/ دوم
قم احمد امیرآبادی اصولگرا اول
علی لاریجانی اصولگرا اول
مجتبی ذوالنوری اصولگرا اول

کردستان
حوزه انتخابیه نماینده منتخب گرایش سیاسی مرحله اول/ دوم
بیجار حمدالله کریمی مستقل اول
مریوان و سروآباد منصور مرادی مستقل دوم
سقز و بانه محسن بیگلری مستقل اول
قروه و دهگلان علی‌محمد مرادی مستقل اول
سنندج، دیواندره و کامیاران سید مهدی فرشادان مستقل اول
سید احسن علوی مستقل دوم

کرمان
حوزه انتخابیه نماینده منتخب گرایش سیاسی مرحله اول / دوم
کرمان و راور محمدرضا پور ابراهیمی اصولگرا اول
محمد مهدی زاهدی اصولگرا اول
بم، ریگان، فهرج و نرماشیر حبیب‌الله نیک‌زاده‌پناه اصلاح طلب اول
کهنوج، منوجان، روداب، فاریاب، قلعه گنج احمد حمزه اصلاح طلب اول
جیرفت و عنبرآباد یحیی کمال‌پور اصولگرا اول
بافت، راور، ارزوئیه علی بختیاری اصلاح طلب اول
سیرجان و بردسیر شهباز حسن‌پور بیگلری اصولگرا اول
شهربابک علی اسدی کرم اصلاح طلب اول
رفسنجان و انار احمد انارکی‌محمدی اصلاح طلب اول
زرند و کوهبنان حسین امیری‌خامکانی اعتدال اول

کرمانشاه
حوزه انتخابیه نماینده منتخب گرایش سیاسی مرحله اول / دوم
اسلام آباد غرب حشمت الله فلاحت‌پیشه اصولگرا اول
کنگاور، صحنه، هرسین حسن سلیمانی اصولگرا اول
سنقر، کلیایی سید جواد حسینی‌کیا اصولگرا دوم
قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلان غرب فرهاد تجری اصولگرا اول
پاوه، جوانرود و ثلاث باباجانی شهاب نادری اصولگرا اول
کرمانشاه عبدالرضا مصری اصولگرا اول
سیدقاسم جاسمی اصولگرا اول
احمد صفری اعتدال دوم

کهکیلویه و بویر احمد
حوزه انتخابیه نماینده منتخب گرایش سیاسی مرحله اول/ دوم
بویر احمد دنا غلام محمد زارعی مستقل اول
کهکیلویه و بهمئی عدل هاشمی پور اصولگرا اول
گچساران غلامرضا تاج‌گردون اصلاح طلب اول

گلستان
حوزه انتخابیه نماینده منتخب گرایش سیاسی مرحله اول/ دوم
علی آباد کتول اسدالله قره‌خانی مستقل اول
گنبد کاووس قرجه طیار اصلاح طلب اول
رامیان و آزادشهر علیرضا ابراهیمی اصولگرا اول
کردکوی، بندرترکمن و بندرگز رامین نورقلی‌پور اصلاح طلب دوم
مینودشت و کلاله شهرام کوسه‌ غراوی مستقل دوم
گرگان و آق‌قلا نورمحمد تربتی‌نژاد اصلاح طلب دوم
نبی هزارجریبی اصلاح طلب دوم

گیلان
حوزه انتخابیه نماینده منتخب گرایش سیاسی مرحله اول/ دوم
آستارا ولی داداشی اصولگرا اول
فومن محمد مهدی افتخاری اصلاح طلب اول
لنگرود مهرداد لاهوتی اصولگرا اول
تالش، رضوانشهر و ماسال محمود شکری اصولگرا اول
لاهیجان و سیاهکل ذبیح نیکفر اصولگرا اول
صومعه سرا سید کاظم دلخوش مستقل اول
بندر انزلی حسن خسته‌بند اصولگرا اول
رودسر و املش اسدالله عباسی اصولگرا اول
آستانه اشرفیه محمد حسین قربانی اصولگرا اول
رودبار منوچهر جمالی سوسفی اصلاح طلب دوم
رشت غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی اعتدال اول
جبار کوچکی‌نژاد اصولگرا دوم
محمد صادق حسنی‌جوریابی اصلاح طلب دوم

لرستان
حوزه انتخابیه نماینده منتخب گرایش سیاسی مرحله اول / دوم
خرم‌آباد محمدرضا ملکشاهی‌راد اصولگرا دوم
صیدمحمد بیرانوندی اصلاح طلب دوم
سلسه و دلفان علی رستمیان اصولگرا اول
درود و ازنا مجید کیان‌پور مستقل دوم
الیگودرز محمد خدابخشی اصولگرا اول
پلدختر حمید کاظمی اصولگرا اول
کوهدشت الهیار ملکشاهی مستقل اول
بروجرد علاالدین بروجردی اصولگرا دوم
عباس گودرزی اصولگرا دوم

مازندران
حوزه انتخابیه نماینده منتخب گرایش سیاسی مرحله اول / دوم
بابل علی نجفی اصلاح طلب اول
حسین نیازآذری مستقل دوم
ساری علی اصغر یوسف‌نژاد اصلاح طلب اول
محمد دامادی اصلاح طلب اول
نوشهر و چالوس قاسم احمدی لاشکی اصولگرا اول
نکا، بهشهر و گلوگاه علی‌محمد شاعری اصولگرا اول
آمل و لاریجان عزت الله یوسفیان‌ملا اصولگرا اول
بابلسر و فریدون‌کنار ولی‌الله نانواکناری اصولگرا اول
نور و محمود آباد علی اسماعیلی اصلاح طلب اول
قائم‌شهر، سوادکوه و جویبار سیدعلی ادیانی‌راد اصولگرا دوم
عبدالله رضیان اصلاح طلب اول
رامسر و تنکابن شمس الله شریعت‌نژاد اصلاح طلب اول

مرکزی
حوزه انتخابیه نماینده منتخب گرایش سیاسی مرحله اول / دوم
اراک، کمیجان و خنداب علی‌اکبر کریمی اصولگرا اول
سیدمهدی مقدسی اصلاح طلب دوم
شازند علی ابراهیمی اصلاح طلب دوم
دلیجان و محلات علیرضا سلیمی اصولگرا اول
ساوه و زرندیه محمدرضا منصوری اصلاح طلب دوم
خمین محمد ابراهیم رضایی اصولگرا اول
تفرش، آشتیان، فراهان محمد حسینی اصلاح طلب اول

هرمزگان
حوزه انتخابیه نماینده منتخب گرایش سیاسی مرحله اول / دوم
میناب، جاسک و سیریک سیدمصطفی ذوالقدر اصلاح‌طلب اول
بندرعباس، هرمز، قشم و ابوموسی حسین‌هاشمی تختی‌نژاد اصولگرا اول
احمد مرادی اصولگرا اول
محمدعاشوری‌تازیانی اصولگرا اول
بندر لنگه، بستک و پارسان خالد زمزم‌نژاد اصلاح طلب دوم

همدان
حوزه انتخابیه نماینده منتخب گرایش سیاسی مرحله اول/ دوم
رزن حسن لطفی اصلاح طلب دوم
اسدآباد اکبر رنجبرزاده اصولگرا اول
نهاوند حسن بهرام‌نیا اصولگرا اول
بهار و کبودر آهنگ محمد علی پورمختار اصولگرا اول
تویسرکان محمد مهدی مفتح اصولگرا اول
ملایر احد آزادی‌خواه اصولگرا دوم
محمد کاظمی اصلاح طلب اول
همدان و فامنین حمیدرضا حاجی بابایی اصولگرا اول
امیر خجسته اصولگرا اول

یزد
حوزه انتخابیه نماینده منتخب گرایش سیاسی مرحله اول/ دوم
یزد، اشکذر و ندوشن سیدابوالفضل موسوی بیوکی اصلاح طلب اول
اردکان محمد رضا تابش اصلاح طلب اول
مهریز، بافق، ابرکوه و خاتم محمدرضا صباغیان مستقل دوم
تفت و میبد کمال دهقانی‌فیروز‌آبادی اصلاح طلب اول

اقلیت های دینی
حوزه انتخابیه نماینده منتخب گرایش سیاسی مرحله اول / دوم
زرتشتیان اسفندیار اختیاری مستقل اول
کلیمیان سیامک مره‌صدق مستقل اول
ارامنه شمال کارن‌خانلری مستقل اول
آشوری یوناتن بت‌کلیا مستقل اول
ارامنه جنوب ژرژیک آبرامیان مستقل اول

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.