پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

نبود سیستم جامع ثبت سرطان کودکان در کشور
دبیر بیست و چهارمین کنگره سالانه انجمن جراحان کودکان ایران، با اشاره به نبود سیستم جامع ثبت سرطان کودکان در کشور، به تشریح سرطان های شایع کودکان پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

دکتر فریبا جهانگیری گفت: با توجه به شیوع سرطان در کودکان و نداشتن یک سیستم جامع ثبت سرطان کودکان در کشور، قرار است در این کنگره جراحان کودکان از سراسر کشور حضور یافته تا در کنار ارایه آمارهای مربوط به مراکز درمانی خود برحسب نوع سرطان، نحوه درمان و میزان موفقیت درمان یا فوت بیماران و نیز تجربیات خاص درمانی، اطلاعات خود را در این حوزه با دیگر جراحان به اشتراک گذارند.

وی افزود: در این کنگره، همچنین در مورد روش های جدید و چالش های تشخیصی و درمانی تومورهای شایع سرطانی در کودکان از قبیل تومور ویلمز، نوروبلاستوما، تومورهای کبد و تومورهای بافت نرم بحث خواهد شد و جراحان در مورد شیوه های درمانی این تومورها به بحث و تبادل نظر می پردازند.

جهانگیری اظهار داشت: پرستاری در سرطان کودکان، راه های دسترسی وریدی در کودکان سرطانی و درمان های تسکینی در سرطان کودکان از دیگر مباحث این کنگره پنج روزه را تشکیل می دهد.

دبیر بیست و چهارمین کنگره سالانه انجمن جراحان کودکان ایران یادآور شد: در کنگره امسال انجمن جراحان کودکان ایران در کنار سخنرانی ها، چهار پانل برگزار می شود که یکی از آنها مربوط به تومور “ویلمز” است.

وی یادآور شد: این تومور که شایع ترین تومور کلیه در کودکان به شمار می رود در صورت تشخیص و درمان به موقع قابل علاج بوده و در صورت تاخیر تشخیص یا درگیری عروق اصلی، عمل جراحی آن با پیچیدگی و دشواری همراه بوده، پیش آگهی آن بدتر خواهد شد.

جهانگیری با اشاره به اینکه از دیگر تومورهای شایع در کودکان، تومور نوروبلاستوم بوده که منشا اولیه آن سلول های بافت عصبی است، افزود: با توجه به اینکه این تومور سبب درگیری غده فوق کلیوی به صورت شایع تر می شود در این کنگره، پانل ویژه ای به آن اختصاص داده شده است. همچنین در دیگر پانل ها به تومورهایی که کبد و بافت های نرم مانند عضله را درگیر می کند، نیز پرداخته خواهد شد.

وی گفت: از آنجا که در صورت تشخیص به موقع، بسیاری از سرطان های کودکان قابل درمانند، والدین و پزشکان در مورد پیگیری وضعیت کودک در مواردی که وی دچار تب های طولانی، سرماخوردگی های مکرر، عفونت، رنگ پریدگی، خستگی و بی حالی می شود، می بایست، بسیار دقت کنند و از کنار آن ساده نگذرند که امیدواریم برپایی چنین کنگره هایی و اطلاع رسانی پیرامون آن جامعه را نسبت به توجه به این علایم هر چه بیشتر حساس کند.

دبیر بیست و چهارمین کنگره سالانه انجمن جراحان کودکان ایران اضافه کرد: در این کنگره ۷۰ عنوان مقاله و گزارش های موارد نادر یا پیچیده توسط جراحان، اونکولوژیست ها و پرستاران از استان های سراسر کشور به صورت سخنرانی ارایه خواهد شد.

وی تصریح کرد: از دیگر مباحث مهم این کنگره پنج روزه، یک سخنرانی با موضوع پیوند مغز استخوان و نقش آن در درمان این بیماران و مباحث جدید مربوط به سلول های بنیادی و روش های نوین در این حوزه است.

جهانگیری گفت: در پانل های این کنگره متخصصان انکولوژیست اطفال (خون شناسی) رادیوتراپیست، رادیولوژیست و پاتولوژیست نیز حضور دارند.

وی خاطر نشان ساخت: با توجه به نقش پررنگ سازمان های مردم نهاد (NGO) در حمایت از کودکان سرطانی، سخنرانی افتتاحیه امسال این کنگره به نقش NGO در حمایت از درمان کودکان سرطانی اختصاص داده شده است.

بیست و چهارمین کنگره سالانه انجمن جراحان کودکان ایران با رویکرد «سرطان در کودکان» ۲۰ تا ۲۴ اردیبهشت ۹۵ در مرکز همایش های رازی تهران برگزار می شود.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.