پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

مراقب اسباب بازی های حاوی آلودگی میکروبی باشید
مدیر کل آزمایشگاه های مرجع سازمان غذا و دارو، آمار اسباب بازی های قاچاق در کشورمان را بالا عنوان کرد و نسبت به خطرات برخی اسباب بازی ها برای گروه های مختلف سنی هشدار داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

دکتر حسین رستگار با بیان اینکه نظارت بر سلامت اسباب‌بازی ها از جمله وظایف سازمان غذا و دارو است، گفت: به همین دلیل و قبل از اینکه بخواهیم تهدیدات آسیب های بازی های قاچاق و بی کیفیت یا درجه چندم را بشماریم برای جلوگیری از تشویش اذهان پیشنهاد می شود که خانواده ها در هنگام خرید اسباب بازی، آن قبیل کالا ها را برگزینند که علاوه بر دارا بودن منبع تولید  مشخص، ضوابط  لازم را نیز مورد نظر قرار داده باشند در این صورت مشکل خاصی متوجه آنان نخواهد گردید.

وی تصریح کرد: با اشاره به اینکه در خصوص اجناس قاچاق آمار دقیقی وجود ندارد اما در خصوص اسباب بازی هم مانند فرآورده های آرایشی و بهداشتی آمار و ارقام تخلف بالاست به همین دلیل و با توجه به نزدیک شدن ایام نوروز و گرم شدن بازار هدیه خصوصا به کودکان باید توجه داشت که وسایل بازی خریداری شده از مراکز معتبر که کالاهای شان از سلامت کافی برخوردار باشد تهیه شوند.

رستگار با تاکید بر اینکه انتخاب صحیح اسباب بازی با توجه به  گروه های سنی علاوه بر مسائل فرهنگی و آموزشی از نظر سلامتی هم بسیار حائز اهمیت است، اضافه کرد: ممکن است وسیله ای مثل اسباب بازی لگو برای افراد بالای ۳ سال بی خطر باشد اما برای گروه های سنی زیر ۳ سال به عنوان عامل خفگی تهدید به حساب بیاید.

وی خاطر نشان کرد: وقتی که همکاران ما در آزمایشگاه، مواد تشکیل دهنده و رنگ های مورد استفاده در اسباب بازی ها را مورد بررسی قرار می دهند در برخی موارد مشاهده می کنند که این مواد از انواع بازیافتی یا رنگ های غیر مجاز است.

رستگار همچنین درباره اسباب بازی هایی که حاوی مایعات هستند نیز گفت: این گونه اسباب بازی ها می توانند دارای آلودگی میکروبی باشند که باید مراقب نشت مایع داخل شان بود.

وی، نوع دیگری از اسباب بازی هایی که آزمایشگاه نسبت به آن حساس است و خانواده ها نیز باید از خرید آنها اجتناب نمایند را اسباب بازی هایی دانست که بوی نامطبوع دارند.

رستگار در پایان خاطر نشان کرد: اگر چه آنالیز صحت و سلامت مواد بکار رفته در اسباب‌بازی ها در آزمایشگاه مرجع انجام می شود اما همانطور که بارها و بارها گفته شده همسویی و هماهنگی ارگان‌های مرتبط مثل وزارت ارشاد، کانون پرورش و فکری و صنایع، سازمان غذا و دارو و وزارت تجارت و صنایع و نیروی انتظامی در تولید اسباب بازی ها مهمترین عاملی است که می‌تواند ارتقا دهنده معیارهای سلامت وسایل بازی کودکان باشد.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.