پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

ایران در شمشیربازی دنیا صاحب‌سبک شده/شانس کسب مدال تیمی در المپیک را از دست دادیم
شمشیر باز المپیکی ایران گفت: شکر خدا و به لطف نتایج و مدال هایی که مجتبی عابدینی و من در 2 سال اخیر کسب کرده ایم امروز جایگاه ما در شمشیر بازی دنیا تغییر کرده و شناخته تر شده ایم و به نوعی صاحب سبک شده ایم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

تیم ملی شمشیر بازی ایران در اسلحه سابر مسابقات قهرمانی آسیا با کسب دو سهمیه در المپیک ریو توسط علی پاکدامن و مجتبی عابدینی توانست عملکرد قابل قبولی را به نمایش بگذارد. این تیم از هدایت پیمان فخری که خود از سابریست های پرافتخار ایران است در راس کادر فنی سود می برد.

علی پاکدامن یکی از شمشیربازان المپیکی ایران توانست با شکست دادن حریفانی از قزاقستان، استرالیا، هنگ کنگ، قطر، هند، ازبکستان، ایران (محمد فتوحی)، کره جنوبی و ویتنام به فینال برسد و در دیدار نهایی با قبول شکست برابر نماینده کره جنوبی مدال نقره را از آن خود کند.

پاکدامن در گفتگو با مشرق اذعان داشت افتخارات کسب شده در شمشیر بازی به لطف حمایت های دکتر باقرزاده و تلاش های کادر فنی تیم بویژه پیمان فخری حاصل شده است.

*ابتدا در خصوص روند کسب سهمیه المپیک ریو برایمان بگویید.

شانس ما برای کسب سهمیه المپیک ریو ۱۰ مسابقه بود که از اردیبهشت ماه سال گذشته و در مادرید اسپانیا آغاز گردید. طبق اعلام فدراسیون جهانی ما می بایست در ۱۰ مسابقه شرکت می‌کردیم که شامل گرندپری ها و مسابقات قهرمانی جهان و آسیا بود که فدراسیون جهانی مجموع امتیازات ۷ مسابقه ای که ما در آن عملکرد بهتری داشتیم را به عنوان امتیاز و رنکینگ ما به حساب می آورد. البته قهرمانی آسیا و قهرمانی جهان در هر صورت در امتیازاتمان به حساب می آید و ارتباطی با نتیجه ای که در آنها کسب می کنیم ندارد. یعنی مجموع امتیازات کسب شده در ۵ گرند پری و قهرمانی آسیاو جهان بعنوان امتیاز و رنکینگ ما به حساب می اید.

* شما در کدام گرندپری‌ها حضور داشتید و چه امتیازاتی کسب کردید؟

در مادرید هیچ امتیازی کسب نکردم. در مسکو ۳ امتیاز و در سنگاپور(قهرمانی آسیا) ۲۱ امتیاز به دست آوردم. در قهرمانی جهان با ناداوری محرز حذف شدم و اوج کارم در گرجستان بود که پنجم شدم و ۱۴ امتیاز شیرین کسب کردم. بعد از آن در بوداپست توانستم ۴ امتیاز به اندوخته هایم اضافه کنم. در آمریکا شرایط خوب پیش نرفت و ۳ امتیاز نصیبم شد و در ایتالیا تجربه تلخی کسب کردم و بدون کسب امتیاز به ایران بازگشتم. سپس در لهستان ۴ امتیاز و در کره جنوبی هم ۶ امتیاز به دست آوردم که رضایت بخش بود. در مجموع هم موفق به کسب ۶۸ امتیاز، رنکینگ ۱۹ المپیکی و ۲۶ جهانی از این رویداد ها شدم.

ایران در شمشیربازی دنیا صاحب سبک شده است/ شانس کسب مدال در المپیک را از ما گرفتند
علی پاکدامن و مربی اش پیمان فخری

* آیا داوری ها در طول این ۲ سال تا رسیدن شما به سهمیه ریو به شما لطمه ای وارد کرد؟

بله در بسیاری از مسابقات و در لحظاتی که در برابر حریفان عنوان دار دنیا قرار می گرفتیم، امتیازات داوران جانب دارانه بود اما شکر خدا و به لطف نتایج و مدال هایی که مجتبی عابدینی و من در ۲ سال اخیر کسب کرده ایم امروز جایگاه ما در شمشیر بازی دنیا تغییر کرده و شناخته تر شده ایم و به نوعی صاحب سبک شده ایم. همین مسئله باعث شده تا نگاه داوران و به طور کلی نگاه شمشیر بازی دنیا نسبت به ما تغییر کند.

*در مسابقات قهرمانی آسیا خیلی خوش درخشیدید. مسابقات چطور بود؟

به لطف خدا توانستم به خوبی از پس حریفانم بر بیایم. در مجموع ۱۰ بازی انجام دادم که ۹ پیروزی نصیبم شد و باید بگویم که در مسابقات قهرمانی آسیا به لحاظ جسمی و روحی در شرایط ایده آلی بودم و توانستم حریفان قدری را شکست دهم.

بعد از خدا، هر چه داریم از پیمان فخری است

*مربی اولیه شما در شمشیر بازی چه کسی بوده؟

پیمان فخری.

*پس پیمان فخری نقش زیادی در المپیکی شدن امروز علی پاکدامن دارد!

بله. اگر بخواهم در یک جمله بگویم من در ورزش هر چه که هستم و دارم بعد از خدا از پیمان فخری دارم. اگر بخواهم کامل تر توضیح دهم باید بگویم اگر مربی بزرگی همچون پیمان فخری در کنار تیم ایران نبود شاید هیج یک از این افتخارات برای اسلحه سابر بدست نمی آمد. خیلی از کشورهای بزرگ دنیا در شمشیر بازی به دنبال جذب پیمان فخری هستند که این مسئله خود گواهی است بر صحبت های من. ما تا دو سال پیش تیم بیستم دنیا بودیم و رنکینگ هایمان اکثرا صد و بالاتر بود ولی امروز رنکینگ ما ۲۰ و ۱۲ است و تمامی این پیشرفت ها بعد از حضور اقا پیمان بعنوان سرمربی تیم ملی سابر به وقوع پیوسته است. در کل دنیا ۶ کشور ایران، کره جتوبی، روسیه، ایتالیا،آمریکا و مجارستان هستند که توانستند دو سهمیه المپیک ریو را کسب کنند که این نتیجه تفاوت فاحشی نسبت به گذشته دارد.

ایران در شمشیربازی دنیا صاحب سبک شده است/ شانس کسب مدال در المپیک را از ما گرفتند
به ترتیب از راست به چپ: علی پاکدامن – پیمان فخری و مجتبی عابدینی

*در خصوص مسابقات جهانی برزیل برایمان توضیحاتی بدهید.

این مسابقات هم تست المپیک است و هم به دلیل برگزار نشدن مسابقات تیمی اسلحه سابر در المپیک ریو که هر ۱۲ سال یک بار برگزار نمی گردد، این مسابقات جایگزین المپیک شده است.

* پس با توجه به عملکرد خوب شما در بخش تیمی این خبر خوبی برای شما نبوده!

بله دقیقا. با توجه به عملکرد خوب ما در بخش تیمی و اینکه کلا هشت تیم در بخش تیمی المپیک حضور پیدا می کند ما شانس خیلی زیادی برای کسب مدال در بخش تیمی داشتیم. نکته دیگری هم که حائز اهمیت است اینکه در المپیک کشورهای بزرگی همچون فرانسه و رومانی در بخش تیمی شرکت نمی کنند و نمی توانند سهمیه تیمی را کسب کنند که این مسئله هم باعث می شد تا ما از بخت های مسلم کسب مدال در بخش تیمی اسلحه سابر باشیم.

*بعد از بازگشت از مسابقات جهانی برزیل برنامه های تمرینی به چه صورت پیش خواهد رفت؟

اردوهای ما به طور منظم برقرار است و تا روز اعزام به المپیک در شرایط خوب تمرینی قرار خواهیم داشت و از فرصت باقی مانده تا المپیک استفاده لازم را برای رسیدن به مرز آمادگی خواهم کرد.

*اولین رویداد پیش رویتان چیست؟

مسابقات گرند پری مادرید.

*حریفان تمرینی شما در اردو باقی خواهند ماند یا اردو با حضور شما و آقای عابدینی ادامه می یابد؟

به جز من و مجتبی عابدینی آقایان فتوحی، رهبر و باهر درکنار ما خواهند ماند و در اردوها حضور خواهند داشت.

*پاداش کسب سهمیه المپیک ریو برای شما پرداخت شده است؟

بله. روز هشتم فروردین که از مسابقات کسب سهمیه به ایران برگشتیم آقای هاشمی در فرودگاه حضور داشتند و چند روز بعد هم چک پاداشمان را دادند.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.