پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

لزوم ورود دستگاه های نظارتی به دفن ۴۷ میلیارد تومان پرتقال
10 هزار تن پرتقال در حالی دفن شده که بر اساس جدیدترین گزارش بانک مرکزی، متوسط قیمت هر کیلو پرتقال در سطح شهر تهران 4700 تومان است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

اگر چند ماه پیش با مقصران دفن هزاران تن سیب‌زمینی برخورد جدی می‌شد، اکنون شاهد تکرار همان فاجعه در مورد پرتقال‌های ذخیره‌شده نبودیم.

سوءمدیریت در تنظیم بازار میوه، بار دیگر گریبانگیر نعمت‌های خدادادی شد و پس از سیب‌زمینی،خرما و برنج، این بار نوبت پرتقال شده که به علت فاسد شدن در انبارها، دفن شوند.

به گفته مدیر عامل اتحادیه باغداران مازندران، حدود ۴۰ هزار تن پرتقال برای تنظیم بازار شب عید توسط سازمان دولتی تعاون روستایی خریداری شد که بیش از ۱۰ هزار تن پرتقال به دلیل بی‌تجربگی متولیان تنظیم بازار فاسد و دور ریخته شد.

۱۰ هزار تن پرتقال در حالی دفن شده که بر اساس جدیدترین گزارش بانک مرکزی، متوسط قیمت هر کیلو پرتقال در سطح شهر تهران ۴۷۰۰ تومان است. بدین ترتیب با یک محاسبه ساده مشخص می‌شود سوء مدیریت در تنظیم بازار میوه، سبب شده به راحتی ۴۷ میلیارد تومان از بودجه بیت‌المال، تباه شود.

متاسفانه این بار نیز همچون موارد مشابه در سال گذشته (از دفن سیب‌زمینی تا گندم و …)، مسئولان دولتی تلاش دارند اینطور القا کنند که پرتقال‌های فاسدشده ربطی به دولت ندارد و توسط بخش خصوصی نگهداری می‌شده است.

این در حالی است که شواهد متقن نشان می‌دهد این بار نیز همچون موارد قبل، میوه‌های فاسد شده متعلق به دولت بوده و به علت سوءمدیریت مسئولان تنظیم بازار، فاسد شده است.

ضمنا بر فرض که پرتقال‌های فاسدشده متعلق به بخش خصوصی باشد، باز هم مسئولیت تنظیم بازار با دولت است و این مسئله نافی مسئولیت دولت نیست.

یقینا این موضوع  که طی چند روز گذشته سوژه رسانه‌ها بود و به زودی به فراموشی سپرده می‌شود و انتظار نمی‌رود که دستگاه یا سازمانی نیز مسئولیت این اهمال را بر عهده بگیرد.

47 میلیارد تومان دیگر دفن شد/ لزوم ورود دستگاه قضاییبدون تردید اگر در موارد گذشته، برخورد جدی با متخلفان و مدیران اهمال‌کاری که موجب اتلاف هزاران تن سیب‌زمینی، گندم، برنج و خرما شدند، صورت می‌گرفت، شاهد تکرار این تجربه تلخ نبودیم.

اما همانطور که دولت یازدهم اکثر مشکلات اقتصادی را به دولت های قبل ارجاع داده، در موضوع ضایعات محصولات کشاورزی نیز بخش خصوصی، را مقصر میداند.

این در حالی است که اگر دولت نسبت به ضعف‌های مدیریتی خود در عرصه اقتصاد، رویکرد واقع‌بینانه اتخاذ کند و نقدها را بپذیرد، مطمئنا برای حل نقایص تلاش خواهد کرد.

اما وقتی شرایط به گونه‌ای است که با بروز هر مشکلی، مسئولان دولتی از بالاترین مقامات تا مدیران میانی با پشتوانه رسانه‌های پرشمار تلاش می‌کنند دولت را از مشکلات را مبرا جلوه دهند، امیدی به توقف خطاهای جبران‌ناپذیری چون ضایع شدن محصولات کشاورزی نیست.

از آنجا که نشانه‌ای از تغییر رویکرد دولت وجود ندارد و در مورد اتلاف ۴۷ میلیارد تومان پرتقال نیز به جای برخورد با مقصران، شاهد مقصریابی در خارج از دولت خواهیم بود، لازم است دستگاه های نظارتی وارد میدان شوند و با افرادی که با سوء مدیریت خود سبب می‌شوند به طور مکرر میلیاردها تومان به بیت‌المال ضرر وارد شود، برخورد کند.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.