پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

بالاترین قیمت سبد نفتی اوپک رقم خورد/ اختلاف ۱۸ دلاری با پائین‌ترین قیمت
قیمت نفت اوپک در جدیدترین به روز رسانی سایت سازمان اوپک با یک دلار و 65 سنت افزایش به 40.11 دلار در هر بشکه رسید که بیشترین قیمت این نوع نفت در سال ۲۰۱۶ به شمار می‌رود و از کمترین قیمت امسال 17.63 دلار بیشتر است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

سازمان کشورهای تولید و صادرکننده نفت، اوپک، در آخرین به‌روز رسانی سایت خود اعلام کرد: هر بشکه سبد نفتی این سازمان، پنج‌شنبه ۲ اردیبهشت ماه با یک دلار و ۶۵ سنت افزایش نسبت به قیمت روز قبل ۴۰٫۱۱ دلار در هر بشکه فروخته شد.

بر اساس آمار اوپک، این سبد نفتی روز چهارشنبه گذشته ۳۸٫۴۶  دلار در هر بشکه فروخته شد.

به گفته تحلیلگران غربی قیمت نفت به علت عرضه بیش از حد روند نزولی به خود گرفته و به شدت کاهش یافته بود اما با اعلام عربستان و روسیه مبنی بر فریز تولید نفت خود به سطح ماه ژانویه از کمتر از ۳۰ دلار در نیمه ماه ژانویه تا ۱۵ دلار بالاتر رفت.

کشورهای تولیدکننده نفت در هفدهم آوریل در دوحه قطر گرد هم آمدند تا این توافق را اعلام کنند که با کارشکنی عربستان این نشست به شکست کشانده شد. عربستان که از موضع ایران مبنی بر عدم کاهش تولید تا رسیدن به سطح پیش از تحریم‌ها خبر داشت، به یکباره تصمیم گرفت بخشی از توافقی نباشد که به ایران راه گریز دهد و تلاش کرد تا با تغییر پیش‌نویس توافق از ایران امتیاز بگیرد.

این اقدام با مخالفت سایر کشورها به ویژه روسیه مواجه شد و مذاکرات بدون نتیجه پایان یافت. الکساندر نوآک، وزیر انرژی روسیه در این باره‌ گفت ریاض می خواست از کشوری که در این نشست حضور نداشت امتیاز بگیرد.

با عدم موفقت این نشست، رسانه‌های غربی که از قبل نشست تحلیل کرده بودند با شکست این نشست قیمت نفت به شدت افت می‌کند، باز هم از سقوط قیمت‌ها گفتند و قیمت نفت کمی بیش از یک دلار کاهش یافت اما با آغاز اعتصاب ۳ روزه کارگران نفتی کویت در اعتراض به نحوه پرداخت‌ها در این بخش و کاهش نزدیک به ۶۰ درصدی تولید نفت این کشور، قیمت‌ها افزایش یافت و قیمت نفت در مرز ۴۳ دلار ماند.

جمعه گذشته، با تغییر احساس حاکم بر بازار به سوی افزایش قیمت‌ها ناشی از بروز نشانه هایی از احتمال کاهش اشباع بازار، قیمت نفت افزایش یافت و سومین هفته متوالی افزایشی خود را ثبت کرد. از اینرو، بازارهای جهانی با قیمت ۴۵٫۱۱ دلار برای نفت و ۴۳٫۷۳ دلار برای نفت خام آمریکا در هر بشکه بسته شد.

آخرین قیمت نفت اوپک که در این گزارش اعلام شده است، قیمت پیش بسته شدن بازار در روز جمعه است و احتمالا در جدیدترین بروزرسانی که در روز دوشنبه انجام می شود با توجه به افزایش قیمت در بازارهای جهانی در روز جمعه، قیمت این سبد نفتی باز هم افزایش یابد.

کمترین قیمت نفت اوپک که تاکنون ثبت شده است به چهارشنبه ۲۰ ژانویه برابر با ۳۰ دیماه بازمی‌گردد که ۲۲٫۴۸ دلار در هر بشکه فروخته شد که کمترین قیمت سبد نفتی اوپک از سال ۲۰۰۳ تاکنون به شمار می‌رود.

سبد نفتی اوپک سال ۲۰۱۶ را با ۳۱٫۷۹ دلار آغاز کرد و پنج‌شنبه گذشته رکورد بالاترین قیمت امسال را شکست و به ۴۰٫۱۱ دلار در هر بشکه رسید.

متوسط قیمت نفت اوپک در سال ۲۰۱۶ تاکنون ۳۱٫۳۹ دلار در هر بشکه بوده است که کمترین قیمت آن از سال ۲۰۰۴ به شمار می رود.

سبد نفتی اوپک متشکل از نفت صحرای الجزایر، نفت گیراسول آنگولا، نفت اورینت اکوادور، نفت سنگین ایران، نفت سبک بصره عراق، نفت صادراتی کویت، سیدر لیبی، بونی لایت نیجریه، نفت مارین قطر، نفت سبک عربستان، نفت موربان امارات و مِرِی ونزوئلا است.

 

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.