پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

کلینتون و ترامپ فاتح نیویورک شدند/ سندرز در آستانه سقوط نهایی + فیلم و آمار
ییروزی در کارزار سرنوشت‌ساز نیویورک، مسیر ترامپ و کلینتون را برای اثبات برتری در رقابت‌های مهم سه شنبه آینده در پنج ایالت شمال شرقی آمریکا را تا حد چشمگیری باز کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

کارزار نیویورک کار خود را تمام کرد و دو نامزد پیشتاز هر دو حزب همچنان با قدرت بر جای خود باقی ماندند. تنها تفاوت چشمگیر این جولانگاه پر اهمیت، آب پاکی بود که بر روی دستان برنی سندرز ریخته شد. او، دیگر هیچ امیدی به ادامه راه ندارد و اگر منطقی باشیم و اتفاق محیر العقولی رخ ندهد، باید هیلاری کلینتون و دانلد ترامپ را به عنوان نامزدهای نهایی ریاست جمهوری آمریکا قلمداد کنیم. ترامپ با کسب ۶۱ درصد آراء و کلینتون با کسب ۵۸ درصد آراء نیویورک را فتح کردند. این مهمترین اتفاق انتخاباتی در نیویورک طی چند دهه اخیر است چرا که معمولا در طی سال‌های گذشته، نتیجه قبل از اینکه نظرسنجی به نیویورک برسد مشخص می‌شد.

کلینتون و ترامپ فاتح نیویورک شدند / کار سندرز تمام شد

دموکرات‌ها در ایالت نیویورک با یک میلیون و ۷۹۰ هزار و ۸۳ نفر رای‌دهنده روبرو شدند و از این میان، هیلاری موفق به کسب یک میلیون و ۳۷ هزار و ۳۴۴ رای در مقابل برنی سندرز با ۷۵۲ هزار و ۷۳۹ رای شد. در جذب نمایندگان ایالتی هم نسبت کلینتون به سندرز ۱۳۵ نماینده به ۱۰۴ نماینده است. وی موفق به کسب امتیاز ۲۰ در منطقه «کینگز کانتی» و «بروکلین» و امتیاز ۳۹ در منطقه سیاه‌پوست نشین «برانکس» شد و همانطور که پیش‌بینی می‌شد در جذب سیاهان موفق عمل کرد. همچنین ۳۲ امتیاز در منهتن، ۲۱ امتیاز در کوئینز، و ۷ امتیاز در استاتن آیلند کسب کرد.

کلینتون و ترامپ فاتح نیویورک شدند / کار سندرز تمام شد

در جبهه رقابت جمهوریخواهان هم دانلد ترامپ موفق شد تا از مجموع ۸۵۷ هزار و ۲۵۰ رای، ۵۱۸ هزار و ۶۰۱ رای را در مقابل جان کسیچ با ۲۱۴ هزار و ۷۵۵ و تد کروز با ۱۲۳ هزار و ۸۹۴ رای کسب نماید و به عنوان پیشتاز به کار خود ادامه دهد. همچنین، ترامپ موفق به جذب ۸۹ نماینده ایالتی در مقابل ۳ نماینده کسیچ شد و کروز هم اصلا نماینده‌ای را جذب نکرد.

کلینتون و ترامپ فاتح نیویورک شدند / کار سندرز تمام شد

اما کارشناسان معتقدند که اظهارت و مواضع به شدت محافظه‌کارانه اخیر کروز موجب شد تا به طرز چشمگیری از محبوبیت او کاسته شود. او که شکست سنگینی از سوی ترامپ را متحمل شد، اعلام کرده که امیدش را از دست نداده و چشم به پنسیلوانیا دوخته است. کروز تقریبا خود را بازنده می‌داند اما چشم به کنوانسیون حق انتخاب در ماه جولای دارد تا شاید با نرسیدن ترامپ به حد نصاب، در آنجا سرنوشت به نفع او و به مدد حمایت بالادستی‌هایش عوض شود.

۰۰:۰۰ ۰۶:۵۵

spaceplay / pause

qunload | stop

ffullscreen

shift + slower / faster

volume

mmute

seek

 . seek to previous

۱۲۶ seek to 10%, 20% … ۶۰%

ترامپ نیز پس از پیروزی در جمع طرفدارانش در «برج ترامپ» انتقاد شدید خود به سیستم رای‌گیری در آمریکا را ابراز داشت و آن را یک سیستم احمقانه خواند. وی اظهار داشت: «اکنون به ۷۰ درصد از آرای مورد نظر خود رسیدیم. ثابت کردیم که فراتر از پیش‌بینی‌ها افتخار می‌آفرینیم. ما همچنان با سرعت بالا به سمت پیروزی حرکت می‌کنیم و تا زمان جذب همه نمایندگان ایالتی، پا پس نمی‌کشیم».  میلیاردر آمریکا برای اولین بار پس از مدت‌ها تمسخر کروز که وی را «تدی چاخان» خطاب می‌کرد، او را «سناتور کروز» خطاب نمود. هم اکنون، ترامپ با جذب ۸۴۵ نماینده، نسبت به کروز با ۵۵۹ نماینده و کسیچ با ۱۴۷ نماینده جلو است. نکته اینکه برای کسب پیروزی نهایی، یکهزار و ۲۳۷ نماینده مورد نیاز است.

کلینتون و ترامپ فاتح نیویورک شدند / کار سندرز تمام شد

کلینتون در نطق پس از پیروزی خود گفت: «بی‌نهایت از این پیروزی خوشحالم و آن را مرهون محبت شما می‌دانم. هیچ جا خانه نمی‌شود و اینجا خانه من است. کمک کردید که پیروز شوم و این را فراموش نمی‌کنم». سندرز، پس از شکست اظهار داشت: «سیستم انتخابات در نیویورک به شدت ظالمانه بود و حق مرا خوردند. در نیویورک، رای‌دهندگان مستقل جایی نداشتند و هم باید از ۶ ماه پیش نام خود را در سامانه ثبت می‌کردند. بیش از ۳ میلیون نفر از رای‌دهندگان مستقل که نتوانسته‌ بودند نام خود را در سامانه ثبت کنند، از حق رای دادن محروم شدند و عملا به من ضرر بزرگ وارد شد. این نوع انتخابات در آمریکا مضحک است». خبرگزاری بی بی سی در تحلیل جدید خود به مسئله عدم وجود نام ۱۲۵ هزار نفر در فهرست رای‌دهندگان اشاره کرده و به طور ضمنی و تلویحی این مسئله مشکوک را پیش کشیده است. «بیل دی بلازیو» -شهردار نیویورک- بلافاصله پس از طرح مسئله ناپدید شدن اسامی بسیاری از رای دهندگان از فهرست منطقه‌ها و بخصوص بروکلین در رسانه‌ها، با صدور یک بیانیه اعلام کرد که حتما این موضوع را پیگیری خواهد کرد.

برآوردهای پس از انتخابات نیویورک نشان می‌دهد که هیلاری پیروزی خود را به شدت مرهون اقلیت‌های نژادی و میانسالان است و توانسته ۶۶ درصد از رای سنین ۴۵ به بالا، ۷۵ درصد از رای سیاهپوستان و ۶۴ درصد از رای لاتین‌های آمریکایی را از آن خود کند و سندرز هم در بین سنین ۱۸ تا ۴۴ از بیشترین آراء برخوردار بوده است. بسیاری از کارشناسان معتقدند که باز با وجود شکست نیویورک، نمی‌توان بطور قطع گفت که سندرز کنار می‌کشد چرا که انتخابات هفته آینده ۵ ایالت شمال شرق امریکا و همچنین ایالت بزرگ کالیفرنیا نزدیک است و سندرز هم ثابت کرده که شگفتی‌ساز می‌باشد. هیلاری کلینتون با جذب یکهزار و ۸۹۳ نماینده در مقابل سندرز با یکهزار و ۱۸۰ نماینده خودنمایی می‌کند. نامزدهای حزب دموکرات، برای پیروزی نیاز به جذب ۲ هزار و ۳۸۳ نماینده دارند.

کلینتون و ترامپ فاتح نیویورک شدند / کار سندرز تمام شد

هیلاری کلینتون در حالی سندرز را شکست داد که در دو هفته اخیر، تنش زیادی از سوی کمپین سندرز برای وی ایجاد شد. سندرز پیشرفت قابل توجهی داشت و در انتخابات شب گذشته هم اکثرا رای دهندگان او جوان‌ها بودند. درست برعکس هیلاری که رای دهندگان بیشتر از میان میانسالان و سالخوردگان و زنان هستند. هیلاری کلینتون که در هیجان بیش از اندازه ناشی از خوشحالی داشت، در سخنرانی خود در دانشکاه پنسیلوانیا حسابی جولان داد. از طرفی، «جان پودستا» رییس ستاد کلینتون اعلام کرد: «برنی رای نیاورد و خب ناراحت است. اما خانم کلینتون رای آورد. در گذشته هم دیدم که خانم‌کلینتون به شکست‌هایش احترام گذاشت و هیچگاه سیستم انتخابات را زیر سوال نبرد».

۰۰:۰۰ ۰۲:۲۰

spaceplay / pause

qunload | stop

ffullscreen

shift + slower / faster

volume

mmute

seek

 . seek to previous

۱۲۶ seek to 10%, 20% … ۶۰%

ییروزی در کارزار سرنوشت‌ساز نیویورک، مسیر ترامپ و کلینتون را برای اثبات برتری در رقابت‌های مهم سه شنبه آینده در ۵ ایالت شمال شرقی آمریکا را تا حد چشمگیری باز کرد. گفتنی است که اگر نامزدهای جمهوریخواه و دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نتوانند حد نصاب لازم نماینده‌های ایالتی را  جذب کنند، سرنوشت آنها به نشست «کنوانسیون حق انتخاب» ختم می‌شود. نشستی که در آن طی یک فرایند پیچیده و پر ابهام، نامزد نهایی تعیین خواهد شد.

منابع:

http://www.theguardian.com/us-news/2016/apr/19/hillary-clinton-wins-new-york-primary-bernie-sanders

http://edition.cnn.com/2016/04/19/politics/new-york-primary-results-recap/index.html

http://www.foxnews.com/politics/2016/04/20/trump-clinton-cruise-to-new-york-wins-cruz-must-rely-on-contested-convention.ht

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.