پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

فرمانده پشتیبانی منطقه شمال شرق نیروی زمینی ارتش: همکاری ارتش و سپاه در بالاترین سطح قرار دارد/ حضور تیپ نوهد ارتش در سوریه در قالب کمک‌های مستشاری است
به مناسبت 29 فروردین ماه، روز ارتش، با سرتیپ دوم حسین فیروزیان، فرمانده پشتیبانی منطقه شمال شرق نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران به گفتگو نشستیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

سرتیپ دوم حسین فیروزیان که در دوران نوجوانی در عملیات‌های مختلف دوران جنگ ازجمله عملیات مسلم بن عقیل حضورداشته و در عملیات مرصاد نیز نقش پررنگی ایفا نموده و به درجه جانبازی نیز نائل شده حرف‌های شنیدنی بسیاری دارد.

حسین فیروزیان در دوران پیروزی انقلاب اسلامی و در سال ۵۷ در پایه اول دبیرستان در مدرسه میرزا کوچک خان که در چهارراه کلانتری مشهد قرار داشت، مشغول به تحصیل بود، با شروع جنگ تحمیلی در عملیات مختلفی شرکت و از سال ۶۶ در لشگر ۸۱ زرهی زاهدان منشأ خدمات زیادی در منطقه بوده و هم‌اکنون با درجه سرتیپ دومی، فرمانده پشتیبانی منطقه شمال شرق نیروی زمینی جمهوری اسلامی ایران است.

وی با اشاره به بخشی از خاطرات  خود به خبرنگار صبح توس گفت: در سال ۵۷ در پایه اول دبیرستان مشغول تحصیل بودم  و با توجه به شرایط آن زمان تمام نوجوانان و جوانان درصحنه حضور داشتند و بنده نیز که از همان ابتدا در انجمن اسلامی فعالیت داشتم و برای اولین بار در سال ۶۱  از طریق تیپ۲۱ سپاه  امام رضا (ع) که فرماندهی آن را شهید چراغچی بر عهده داشت به جبهه اعزام شدم.

وی ادامه داد: پس از بازگشت از جبهه در خردادماه ۶۲ و اتمام تحصیلات در رشته علوم تجربی و باهدف دفاع از کشور عزیزمان که در برابر دشمنان و استکبار مقاومت می‌کرد، وارد دانشگاه افسری ارتش شدم.

امام خمینی(ره) ارتش را از مردم می‌دانست

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار ما پیرامون تلاش برخی از گروه‌ها در دوران پیروزی انقلاب اسلامی برای انحلال ارتش، خاطرنشان کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی  برخی از گروه‌ها به‌ویژه منافقین با سهم خواهی از انقلاب درصدد انحلال ارتش بودند اما امام خمینی(ره) با آینده‌نگری پیامبرگونه خود مواضع خود را صریح بیان کرد و معتقد بود که ارتش از مردم است و باید باقی بماند و به همین دلیل ۲۹ فروردین‌ماه سال ۵۸ نیز به‌عنوان روز ارتش اعلام شد و ارتش نیز در تمام ادوار به‌ویژه در دوران دفاع مقدس از اولین روز تا پایان جنگ با تمام وجود از مرزهای کشور دفاع نموده است.

همکاری ارتش و سپاه بسیار عالی است

فرمانده پشتیبانی منطقه شمال شرق نیروی زمینی با اشاره به همکاری سپاه و ارتش تصریح کرد: جنگ تحمیلی در بدترین شرایط رخ داد، از سویی برخی نیروهای نظامی تصفیه‌شده بودند و از طرفی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در حال شکل‌گیری بود و در این شرایط انسجام نیروهای مردمی، ارتش و سپاه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بود.

سرتیپ دوم فیروزیان افزود: در دوران دفاع مقدس و در هر عملیاتی که ارتش و سپاه به‌صورت منسجم و متحد با یکدیگر همکاری نمودند به پیروزی‌های بزرگی دست‌یافتیم و افرادی همچون شهید صیاد شیرازی در دوران دفاع مقدس و پس‌ازآن به‌صورت خالصانه در این زمینه تلاش‌های بسیار زیادی از خود نشان داد.

وی تأکید کرد: همکاری ارتش و سپاه در حال حاضر بسیار عالی است و در قانون اساسی مأموریت تمامی نیروهای نظامی به‌خوبی و به‌دقت تبین شده است اما برخی با عدم آگاهی به این موضوع، مباحثی را مطرح می‌کنند، این در حالی است که تمام نیروهای نظامی ازجمله ارتش و سپاه به‌خوبی به وظایف و مسئولیت‌هایی که بر عهده‌دارند، عمل کرده و می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: مهم‌تر از تبیین وظایف و مأموریت‌ها توسط قانون اساسی، قرار گرفتن نیروهای مسلح در زیر چتر ولایت و تحت فرماندهی معظم کل قوا است که در هرکجا و در هرزمانی که لازم باشد و دستوری صادر شود، تمام نیروهای مسلح به‌صورت همدل و یکپارچه وارد صحنه خواهند شد.

حضور تیپ نوهد ارتش در سوریه در قالب کمک‌های مستشاری است

فرمانده پشتیبانی منطقه شمال شرق نیروی زمینی در پاسخ به سؤالی پیرامون حضور تیپ نوهد در سوریه گفت: در حال حاضر تعدادی از نیروهای تیپ نوهد ارتش در قالب کمک‌های مستشاری و دفاع از حرم حضرت زینب(س) در سوریه حضور دارند.

وی ادامه داد: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران تنها ارتش در دنیا است که عقیده و باورهای دینی آن‌ها از سلاح و شمشیرشان جلوتر بوده و هر دستوری که توسط فرمانده معظم کل قوا برای دفاع از اسلام و انقلاب صادر شود، با تمام وجود در میدان نبرد حاضر خواهیم شد.

سرتیپ دوم فیروزیان تصریح کرد: ارتش جمهوری اسلامی ایران با تکیه‌بر ایمان و باورهای دینی، تجربیات دفاع مقدس و توانایی‌های خود در هر عرصه‌ای که وارد شود قطعاً پیروز میدان خواهد بود.

وی با ذکر خاطره‌ای از عملیات مرصاد گفت:  در عملیات مرصاد با گروه ۱۴ نفر در گردنه شیطان به سمت منطقه درگیری در حال عزیمت بودیم که یکی از گروهبان‌ها را به همراه یک تیربار برای نگهبانی دریکی از مناطق قراردادم و خود به همراه گروه به سمت منطقه درگیری حرکت نمودیم، با طولانی شدن درگیری و  پس از گذشت ۲۷ ساعت، زمانی که به همراه گروه در حال برگشت بودیم، آن گروهبان ارتشی بدون حتی یک‌لحظه استراحت و با شجاعتی تحسین‌برانگیز در حال نگهبانی و دیده‌بانی در منطقه بود.

وی ادامه داد: در سال ۱۳۷۶ و پس از گذشت چندین سال زمانی که عهده‌دار مسئولیتی در کرمان شدم همان گروهبان شجاع ارتشی را دوباره ملاقات کردم و وی را به‌عنوان فرمانده گروهان قرارگاه منصوب کردم که در آن مسئولیت  نیز به‌خوبی درخشید.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.