پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

پدر تعزیه ایران درگذشت
جابر عناصری پژوهشگر شهیر تعزیه و فرهنگ عامه اردبیلی پس از تحمل بیماری دار فانی را وداع گفت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

پیکر این پژوهشگر اردبیلی روز شنبه در تهران تشییع و در بهشت‌زهرا به خاک سپرده شد، گفته می‌شود مرحوم عناصری وصیت کرده بود که آیین دفن او به سادگی برگزار شده و مراسم ختمی برای او گرفته نشده و هزینه‌های مربوطه صرف امور خیریه شود.

دکتر جابر عناصری در سال ۱۳۲۴ شمسی در اردبیل به دنیا آمد و پس از طی تحصیلات مقدماتی در شهر اردبیل، تحصیلات متوسطه را در دارالفنون تهران و با کسب مقام اول در رشته ادبی به پایان رساند.

وی سپس در دانشگاه تهران تا مقطع دکتری فلسفه و علوم تربیتی تحصیل کرده و دوره تخصصی ایران‌شناسی اجتماعی را در دانشگاه لندن به پایان رساند.

عناصری پس از گذراندن دوره تخصصی مردم‌شناسی در انگلستان با تکیه بر پژوهش‌های قبلی خود به تحقیق درباره خاورمیانه، جنوب غرب آسیا به ویژه مسائل فرهنگی ترکیه، ایران و افغانستان پرداخت.

وی استاد ممتاز دانشگاه‌های تهران بود و در کنار پژوهش‌های فراوان بیش از ۴۰ کتاب در زمینه فرهنگ ایران به رشته تحریر درآورد.

از آثار وی می‌توان به «شناخت اساطیر ایران براساس طومار نقالان»، «شبیه‌خوانی کهن الگوی نمایش‌های ایرانی»، «مردم‌شناسی و روانشناسی هنری»، «عاشق‌ترین عاشقان فرهنگ»، «فرهنگ و پژوهش» و «نسیم خاطرات» اشاره کرد.

مجموعه مقالات نسیم خاطرات دربردارنده ۱۵۰ مقاله درباره تاریخ شفاهی اردبیل و گریزهایی به فرهنگ محلی ایران است.

وی به خاطر فعالیت‌های پژوهشی ارزشمند در عرصه هنر تعزیه و شبیه‌خوانی لوح ویژه پدر تعزیه دانشگاهی ایران را دریافت کرد.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.