پایگاه تحلیلی خبری مازندرانه

حضور میلیونی زائران در حرم امام هادی(ع) +عکس
حرم مطهر امامین عسکریین علیهم السلام طی این شب‌ها و روزها پذیرای خیل عظیم عاشقان اهل بیت(ع) است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مازندرانه /  

به نقل از روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، اگرچه هنوز طرح توسعه حرم امامین عسکریین (ع) در سامراء به صورت رسمی شروع نشده است، اما با همت خیرین و ناذران و کارکنان ستاد بازسازی عتبات عالیات، نقاط آسیب دیده در طول جنگ تروریست‌ها و تکفیری‌ها در حال ترمیم و نوسازی است.

براساس این گزارش، دسته دسته عزاداران امام هادی (ع)، طی روزهای گذشته درحالی که پرچم های سرخ و سیاه علوی را حمل می کردند، طول جاده حدودا ۱۰۰ کیلومتری بغداد – سامرا را طی کرده و خود را به این حرم مطهر رسانده‌اند.

حضور میلیونی زائران در حرم امام هادی(ع) +عکس

مسئولان ستاد بازسازی عتبات عالیات سامرا گزارش می‌دهند که نزدیک به چهارمیلیون زائر به این شهر مقدس وارد شده‌ و شب گذشته باشکوه‌ترین نماز جماعت با حضور چندهزارنفری نمازگزاران برگزار شده است.

حضور میلیونی زائران در حرم امام هادی(ع) +عکس

پس از جنایت و بی حرمتی تکفیری ها طی دو بار انفجار حرم مطهر، عملیات بازسازی و ترمیم بخش های آسیب دیده به سرعت در چندین فاز از جمله ساخت گنبد و طلاکاری آن، ساخت و نصب گریو گنبد، کاشی کاری ، آیینه کاری، سنگ کاری داخل حرم در کف و دیوارها و غیره توسط بهترین استاد کارهای ایرانی آغاز شد و به رغم اتمام بسیاری از خسارت های وارده به فضاهای موجود نیز اضافه شده و هم اکنون طرح توسعه آنها در دستور کار ستاد بازسازی عتبات عالیات، قرار دارد.

حضور میلیونی زائران در حرم امام هادی(ع) +عکس

عملیات ساخت ضریح مطهر امامین عسکریین (ع) نیز در قم به پایان رسیده است.ضریح ، صندوق ها و درب های ساخته شده در یک کارگاه در قم تجمیع شده است که پس از تعیین زمان از سوی تولیت حرم مطهر و مقامات عراقی به سامراء منتقل و نصب خواهد شد.

برای ساخت ضریح مطهر امامین عسکریین چهار سال زمان صرف شده و در ساخت آن از ۷۰ کیلوگرم طلا، ۴۵۰۰ کیلو گرم نقره، ۲۵۰۰ کیلو گرم مس و ۱۱ تن چوب ساج استفاده شده است.

گنبد جدید حرم مطهر امامین عسکریین (ع) نیز با مساحت یک هزار و ۲۰۰ متر مربع بزرگترین در نوع خود در اعتاب مقدسه به شمار می رود که در آن بیش از ۲۵ هزار خشت طلا به کار رفته است.

حضور میلیونی زائران در حرم امام هادی(ع) +عکس

در سالروز شهادت امام هادی (ع) تدابیر امنیتی گسترده ای از سوی مسئولان عراقی به اجرا شد و هزاران نفر پیاده از بغداد، التاجی، دجیل و بلد، طول جاده بغداد-سامرا را طی کردند.

امسال، دستکم ۲۵۰ هیات مذهبی از سراسر عراق برای خدمت رسانی و پذیرایی از زائران در طول مسیر بغداد-سامرا و حدود ۶۵ هیات در داخل سامرا خیمه زدند و بساط پذیرایی خود را برپا کردند.تنها در داخل سامرا هیات‌های مذهبی طی روزهای گذشته هر روز ۸۵ هزار وعده غذا میان زائران توزیع کرده اند.

از طرفی گزارش‌ها حاکیست که به دلیل تعداد بالای زائران در روزهای اخیر، اهالی شهر سامرا درِ خانه‌های خود را به روی زائران گشوده و از آنها در منازل‌شان پذیرایی می‌کنند.

عتبه عسکریین (ع) طی شب های گذشته علاوه بر زیر زمین حرم تا اطراف سرداب امام زمان(عج)، فضاهای موجود را برای اسکان و تعداد زیادی پتو و زیرانداز برای خواب زائران آماده کرده است.

حضور میلیونی زائران در حرم امام هادی(ع) +عکس

امام هادی (ع) متولد ۲۱۲ ق در اطراف مدینه به مدت ۳۴ سال امامت کرد و سرانجام به دست معتز خلیفه عباسی مسموم شد و به شهادت رسید و در سامرا به خاک سپرده شد.بعدا فرزندش امام حسن عسکری(ع) نیز در جوار امام هادی دفن شد تا این مجموعه به عتبه عسکریین نام گذاری شود.

علاوه بر امامین عسکریین، مراقد حکیمه خاتون دختر امام هادی و نرگس خاتون مادر حضرت مهدی (عج) در داخل ضریح قرار دارد.

امام هادی سرانجام در ۲۵۴ ق درسامرا که آن هنگام شهری نظامی محسوب می شد، به تحریک خلیفه عباسی مسموم شد و به شهادت رسید.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.